Nemocnice je složitý organizmus s potřebou velkého množství vysoce kvalifikované pracovní síly. Je tedy nepochybné, že zde existuje potenciál pro omyly a chyby, způsobené selháním lidského faktoru. Proto by nemocnice měly mít zavedený některý ze systémů procesního řízení - např. ISO certifikaci.
Tyto systémy by měly být podmínkou činnosti každé firmy. Na tento systém by v nemocnici měl navazovat systém akreditace pro jednotlivé druhy odborných činností a akreditace pro vzdělávání zdravotnických pracovníků.
Přes svůj význam jsou to však pouhé nástroje, které je třeba umět používat a rizika stejně zcela nevyloučí, jen je významně minimalizují.
Uvedený případ u nás pravděpodobně u nás otevře diskuzi o povinnosti certifikací a akreditací pro všechna zdravotnická zařízení. To je správné! Nesmí se však zapomínat na povinnost politiků vyvést tato zařízení ze současné nejistoty (finanční, smluvní, legislativní) do stabilního prostředí, kde bude dostatečný prostor pro odborný růst, výběr a výchovu personálu, péči o pacienty i kvalitní řízení procesů.
Jsem zděšen tím, co se stalo a soucítím s postiženými a jejich rodinami. Přesto však musím konstatovat, že dokonalá prevence promyšleného, úmyslného zločinu, provedeného erudovaným a inteligentním pracovníkem, bohužel není možná.
Kořeny tohoto zločinu jsou zřejmě jiné, než zdravotnictví. Případ se proto musí nejprve řádně a rychle vyšetřit. Až potom vynášejme soudy, trestejme a poučme se. Nejen zdravotníci, ale celá společnost.
MUDr. Eduard Sohlich, MBA, předseda AČMN