Jan Lipold Jan Lipold | Názory
14. 11. 2018 18:00

Cimprlich: Nechceme slovní násilí! Pěsti a biče odložte v šatně

Osobitý styl si vypracoval Miloš Zeman, který násilí v řeči proplétá s pokusy o humor à la blboun nejapný. Česká cesta.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Rakouská republika slavila 100 let od založení a spolkový kancléř Sebastian Kurz při této příležitosti vybídl k odpovědnému zacházení s jazykem. "Násilí v řeči může velmi rychle vést k násilí v činech," prohlásil ve výroční řeči 32letý politik s poukazem na zkušenosti z rakouských dějin.

To je aktuální poselství. Nejen jednotlivci a různé úkazy, celá doba se totiž zdá být "na steroidech", což se projevuje i tím, jak nabušený jazyk se prosazuje. Například v politice - Kurzův vzkaz se dá číst i jako slovo do řad vlastního oboru - se pomalu nedá uspět bez toho, abychom někomu jakože nezakroutili krkem. Alespoň verbálně. Agresivní pojetí je základ.

Posledním přírůstkem do klubu je brazilský prezident Bolsonaro, který obdivuje vojenskou juntu, léčil by homosexualitu bitím a policii by svěřil povolení zabíjet. Že své myšlenky jako hlava státu nepřevede do praxe, ale naopak koriguje, je samozřejmě možné - anebo taky ne, viz jeho filipínský kolega Duterte, v jehož případě se hranice mezi slovním a fyzickým násilím stala poměrně nezřetelnou.

"Násilí v řeči" zdaleka nemusí spočívat jen v popisu arzenálu a konkrétních postupů. Násilný v širším smyslu slova je i jazyk Donalda Trumpa. Osobitý styl si vypracoval Miloš Zeman, který násilí v řeči proplétá s pokusy o humor à la blboun nejapný. Česká cesta.

K vyhubení určení novináři si na druhé straně s oblibou pěstují termíny jako bitva, boj, válka a ano, abychom se netvářili, že se nás to netýká, také volební řež. Přenesený význam válečnické terminologie je jejich denním chlebem.

A když v parlamentu schválí nějaký prima zákon, v tisku je z toho hned "bič". Nejoblíbenějším spojením při popisu politické konfrontace je, že někdo "vrací úder", což sice není narážka na box, nýbrž na Hvězdné války, ale i tak: nejde jen o další z potůčků verbálních násilností ve veřejné řeči?

Tak určitě. Ne. Asi nikdo nečeká, že když média píší o bičích na nepoctivé směnárny, na Google a Facebook, na vybržďovače nebo na úředníky, někoho to inspiruje k násilné aktivitě. Ale titulek "bič na azylanty"? Nebylo by lepší držet se zpátky?

Biče a vracení úderů jsou sice jen novinářská klišé, ale i tak v nich zůstává stopově přítomný násilný obsah. Samozřejmě, s Bolsonarem a spol. nebo s hladinou slovního násilí na sociálních sítích se to vůbec nedá srovnávat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy