Jan Lipold Jan Lipold | Názory
29. 8. 2018 18:00

Cimprlich: Špička ledovce je jen onou příslovečnou třešničkou na dortu

Záchrana lidstva skrze jazyková klišé je v plném proudu.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Vysoko na žebříčku oblíbených klišé ční špička ledovce. Jde o ledovec mořský, ne pevninský. Příměr je sugestivní tím, co plave pod vodou, mohutnou neviditelnou masou. Oslovuje naši představivost - tušíme hlubiny, černočernou tmu, neznámé příšery.

A nad tím vším se tyčí ona pověstná špička ledovce. Nevlastní příbuzný v uvozovkách třešničky na dortu.  

Musím připomenout, že dotační programy jsou jen špičkou ledovce objemu financí, kterými Praha 2 různé oblasti podporuje.

Změna názvu mateřské dovolené a nároku na příspěvek? Ano, ale je to pouze špička ledovce.

Výsledky ve sportu jsou to nejdůležitější, ale zároveň jsou jen špičkou ledovce, která pod sebou skrývá obrovské množství práce a energie.

Kůrovcová kalamita je projevem hluboké krize lesního hospodářství a je svým způsobem špičkou ledovce.

Současná debata o zákazu kouření je pouze špičkou ledovce.

Aféra kolem společnosti Cambridge Analytica je jen pomyslnou špičkou ledovce a pod hladinou se skrývají ještě další "libůstky", které si dnes neumíme ani představit.

Několikrát už jste řekl, že případ Ludvíka Berouska je špičkou ledovce. Co je ale přesně tím ledovcem? - Špičkou ledovce je ten vysloveně kriminální čin. Za základnu považuji enormní rozšíření chovu velkých kočkovitých šelem v Česku.

Místo médii plujeme oceánem na kře ledové. Tání ledovců tak ohrožuje i český jazyk: Panuje mnoho mýtů, které můžeme díky vědě vyvrátit. Zpochybňování kulatosti země nebo globálního oteplování je jen špička ledovce.

Pokud na špičce ledovce vyrůstá ona příslovečná třešnička, je to už alarmující důkaz klimatických změn. Plejeři jako Lukáš Zelenka, Martin Kotůlek, Tomáš Hunal, Petr Švancara, Ladislav Vízek, Jan Berger, ale i Radek Faksa, Petr Čáslava či Rostislav Olesz, to je jen špička ledovce ze zářivé listiny hráčů, kteří se na trávníku i mimo něj objevili.

Špičky ledovce ve formátu takříkajíc třešničky na dortu se samozřejmě bát nemusíte, tam žádné tajemné hlubiny nehrozí.

Konec světa

Metafora špičky ledovce odkazuje k tomu, co stojí mimo dostupné smyslové poznání. Je mnohem silnější, než si uvědomujeme, a proto také tolik vyhledávaná.

Ne, nepoužívá se kvůli tomu, abychom dali najevo, jací jsme filozofové. Ale podvědomě cítíme, že za tím trochu pohádkovým podobenstvím je i nějaká výpověď o světě jako takovém. Naše bezděčné přiznání, že ne všechno máme zmáknuté a že je i nemálo čehosi, čemu nedokážeme připnout visačku, název souboru tečka přípona. Právě proto bychom si toho přáli vážit.

Pouhou špičkou ledovce je přece všechno kolem nás. Bytí neuznává rozdíl mezi ledovcem a jeho špičkou.

Když chvíli pozorujete svou dlaň, není to nic jiného než špička ledovce vaší fyzické existence. Když sledujete milovanou (nebo i nemilovanou) bytost, můžete si očima "fotografovat" její tvář. Špičku ledovce. Pod ní se skrývá a k světu promlouvá to mnohem větší a to důležitější, pohledu nezjevené. Tady přebývá Bůh, "vidí" někteří.

Konec doopravdy nastane, až jednoho dne roztají poslední špičky ledovce. To bude taková pěkná třešnička na tom našem dortu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy