Jan Lipold Jan Lipold | Názory
26. 7. 2010 16:00

Gulášek, salátek, řízeček. Přečtěte si jídelní lísteček

Slovíčkaření. Dnes o zdrobnělinách, odnosných taškách a židovských synagogách
S knedlíčky, nebo chlebíčkem?
S knedlíčky, nebo chlebíčkem? | Foto: Jan Lipold

Naše jazyková hlídka hlásí: Čeština čelí invazi zdrobnělin. Hlavní výsadek se zaměřil na pohostinství. Když čtete jídelní lístek, připadáte si jako Gulliver mezi liliputány.

Řízek je řízeček, kuře kuřátko, jitrnice jitrnička, játra jatýrka, tatarský biftek tataráček, salát salátek a tak dále. Asi si někdo myslí, že to takhle vypadá víc jako dobrůtky a že se vám sliny seběhnou rychleji. A když už čeština ty zdrobněliny umí, proč do toho nepraštit!

Připouštíme, že bramboráčky opravdu mohou být malé bramboráky. A že mozeček je terminus technicus, protože mozek znamená něco jiného. Ale jinak voláme: Zastavte to někdo!

Možná tomu tak doma neříkáte, ale když jdete do samoobsluhy, naskládáte nákup do odnosné tašky. To je taky terminus technicus, tentokrát pro igelitky, protože, ano, odnosná taška už nemusí být, i když skoro vždycky je, jen z igelitu.

Člověk by řekl, že odnos je zabudovaný už v samotném slově taška, jinak to není taška hodná toho jména. Ale pozor na odborníky: „Tyto tašky kromě své praktické funkce, tzn. přenášení zboží, plní funkci účinného, mobilního a levného nástroje marketingových projektů."

Tak si to shrňme, abyste pak u pokladny nezdržovali: S nápisem: odnosná. Bez nápisu: taška.

Slovíčkaření, díl I: Staří říct: Dovoz z Moravy. A Čechům tečou sliny

Spousta měst se turistům chlubí, že má mezi památkami i židovskou synagogu. Bez nároku na doktorát z religionistiky, tipujeme, že synagoga jiná než židovská být nemůže.

Tohle vysvětlování podstatných jmen přídavnými (viz odnosná taška) je vůbec geniální. Podstatná jména jsou PODSTATNÁ, čili měla by normálně obstát i bez přívlastků, ale to se mluvčímu někdy nezdá, protože si nevěří nebo nevěří svému publiku, a tak rád slovo vyztuží ještě jedním.

A když je podstatné jméno opravdu cizí, pomaže se přívlastek vteřinovým lepidlem. Inaugurace se tak zásadně nazývá slavnostní inaugurací, ačkoli bez slavnosti by šlo o předání klíčů od kanceláře, a ne o inauguraci.

Karel Hvížďala jako jeden z mála rozlišuje zábavný a zábavní televizní pořad (viz zde). Přitom je to tak snadné. Historka je zábavná, ne zábavní. Průmysl je zábavní, ne zábavný. Televizní estráda jako taková není zábavný, ale zábavní pořad; zábavná je, až když se u ní (snad někdy) smějeme.

Čtěte také: Čeština na rok 2010: Akční balíček pohody

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy