Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 10. 2017 21:15

10 úkazů voleb. Past na Babiše: Někdo ten establishment dělat musí

ANO luxuje levicové voliče a chytá všechny ostatní.
Image vítězí. (Na snímku Andrej Babiš na tiskové konferenci po volbách.)
Image vítězí. (Na snímku Andrej Babiš na tiskové konferenci po volbách.) | Foto: Reuters

Přelomové parlamentní volby mimo jiné ukázaly:

1.
Německý magazín Die Zeit tento týden napsal, že program ANO je "jednoznačný jako nabídka Amazonu". To bylo prorocké: volby ukázaly, že Babišovo hnutí představuje asi vůbec první první českou catch-all party, že úspěšně nabízí skoro všechno skoro všem. Už ani v nejmenším neplatí, že ANO je "pravice se sociálním cítěním", jak ho před několika lety charakterizoval jeho předseda.

Mohl si půjčit heslo Občanského fóra: Tradiční strany jsou pro straníky - ANO je pro všechny.

Volby také potvrdily zjištění sociologů, že Babiš "luxuje" především levicové voliče. Nejlepší výsledek mělo ANO v kdysi tradičně oranžovo-rudém Ústeckém kraji, druhý nejlepší v podobných regionech, Moravskoslezském a Karlovarském.

2. Plných 42 procent lidí se podle průzkumu pro Českou televizi rozhodovalo až týden před volbami. To svědčí o dalším uvolňování vazeb mezi voliči a stranami: lidé do poslední chvíle přemítají, testují, taktizují, vybírají jako z nabídky v regálech. Pevně rozhodnutých je málo.   

Ukázalo se, že rozhodnutí televize Nova nasadit den před volbami jako velké finále duel Babiš vs. Zaorálek nemělo oporu v realitě. ČSSD skončila ve volbách až na 6. místě! Na závěrečné "souboje titánů" v poměrném volebním systému plném polétavých hlasů radši zapomeňte.

3. Velký vliv měla práce s emocemi ve volební kampani. Výtečně ji zvládlo ANO - Babiš v donekonečna opakované figuře soucitného šéfa a mučedníka boje proti "tradičním stranám", dále SPD - Tomio Okamura, a také Piráti: heslo Pusťte nás na ně! dobře zapadlo do atmosféry "změnu teď, anebo nikdy". ANO, SPD a Piráti samozřejmě nemobilizovali stejné voliče, ale mobilizovali "stejným směrem" - proti establishmentu.

Jenže, někdo ten establishment dělat musí. Nedá se donekonečna protestovat proti systému, když máte 30 a dvakrát skoro 11 procent hlasů. Proti komu, kdo teď bude představovat ten prohnilý systém? Vždyť arcizloduch Kalousek je po volbách u dna, lidovci a ČSSD jen o schod výš, ODS už dlouho nevládne… ANO ve skutečnosti už establishmentem samozřejmě je, a teď to bude muset taky přiznat. Klíčová situace pro příští volební výsledek.

4. ČSSD v posledních měsících jako by nevěděla, co si má počít. Volební výsledek je ještě o dost horší, než byly její preference, když Bohuslav Sobotka na jaře shazoval Andreje Babiše i s vládou. Vytvoření triumvirátu Zaorálek-Sobotka-Chovanec nic neřešilo, najmutí Ficova volebního experta také ne, komunikace působila toporně, na mladé voliče jako by strana rezignovala. Volební kampaň působila bezradně a dezorientovaně, závěrečný pochod lídrů Prahou za vyšší platy vyzněl jako absurdní tečka.

Sociální demokracii škodí i permanentní rozkol kvůli vztahu k Miloši Zemanovi, který prezident dlouhodobě inspiruje. Volební neúspěch ČSSD může znamenat vzestup politiků typu jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly nebo Zdeňka Škromacha.

5. Pro výsledek pravice je klíčová Praha. TOP 09 tu letos získala jen necelých 13 procent (v roce 2013 23 procent) a málem ji to stálo vstup do Sněmovny. Ten by jí de facto odepřeli Piráti, v Praze se 17,6 procenta druzí za ANO (20,3 procenta, nejhorší výsledek ANO ze všech krajů). Kouzlo Karla Schwarzenberga ustupuje i v metropoli, pirátská konkurence byla silnější. Piráti v Praze o víc jak osm tisíc hlasů porazili i ODS s Václavem Klausem mladším, to asi čekal málokdo.

Nejen u ČSSD, i u TOP 09 jsou namístě úvahy o rezignaci stranických špiček. V zimě Kalousek říkal "jednoznačně je naším cílem dvouciferné číslo"; nakonec se strana přeplazila přes pětiprocentní práh "povinné rezignace" na 5,31 procenta.

6. Udělali lidovci chybu, když vypověděli domluvenou koalici se Starosty? Volby nedaly jednoznačnou odpověď. Obě strany se do parlamentu těsně dostaly, mají mezi pěti a šesti procenty hlasů. Je možné, že kdyby zůstaly v koalici, klepaly by se u sčítání úplně stejně, jen ne u pěti-, ale u desetiprocentní hranice. Kdyby ji překonaly, byly by samozřejmě jako politická síla vlivnější než teď.

7. Pro strany, které nakonec do sněmovny neprošly, hlasovalo celkem jen něco přes šest procent voličů. Tak málo hlasů propadlo naposledy v roce 2006, kdy získalo mandáty pouze pět stran (byly to poslední volby ve znamení souboje ODS a ČSSD, ostatní paběrkovali). Letos chybělo málo, a mohlo propadnout dalších víc než 10 procent "proevropských" hlasů pro TOP 09 a Starosty.

8. KSČM dosáhla nejhoršího výsledku v polistopadové historii, voliče ji přebrali Babiš a Okamura, zůstalo zřejmě jen tvrdé komunistické jádro. Před pěti lety měla KSČM v krajských volbách přes 20 procent hlasů a vstupovala do krajských vlád. Teď dokonce i ona, známá věrností svých příznivců, doplácí na oslabení vztahu mezi voličem a stranou.

Co se změní v KSČM, se dá jen hádat. Buďto jako obvykle nic, nebo posílí ortodoxní křídlo (Josef Skála, Marta Semelová apod.), nebo naopak stoupne vliv pragmatiků.

9. V počtu preferenčních hlasů vyhrál podle očekávání Andrej Babiš ve Středočeském kraji. Největší chuť kroužkovat mají tradičně voliči v Praze. Letos tu ale do třetice (předtím 2010 a 2013) nezvítězil Karel Schwarzenberg, nýbrž Václav Klaus mladší. Volby posílily jeho pozici v ODS. Vůči Petru Fialovi může časem hrát podobnou roli jako dřív Michal Hašek vůči Bohuslavu Sobotkovi v ČSSD.

10. Pravděpodobně definitivně marginální stranou se stali zemanovci. Strana práv občanů s podporou prezidenta republiky získala pouhých 18,5 tisíce hlasů a 0,36 procenta. Při zpětném pohledu to nepřekvapí - před čtyřmi lety s mnohem masivnější kampaní a záplavou ministrů Rusnokovy vlády (i Zemanem) na billboardech to bylo jen 1,5 procenta.

SPO se postupně retransformuje do Zemanova fanklubu. Prezident do její podpory tentokrát investoval jen málo politického kapitálu, takže ho výsledek nijak neoslabí. Zemanovými koňmi jsou ANO a SPD, Babiš a Okamura. Který po loňských krajských volbách pochopil, že zemanovce v koalici nepotřebuje, a dal jim košem.

Předseda pirátů Ivan Bartoš hodnotí volby. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

Další zprávy