Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 10. 2017 19:10

Česko surrealistické. Svoboda dostala na frak. Vylízat se z toho bude fuška

Pokud se nakonec spojí Babiš a Okamura, tuzemský volič si uvědomí, že svoboda nikdy není tak samozřejmá, aby se na ni dalo kašlat.
Vítěz, jehož ANO bylo ve vládě, ale on proti té vládě protestoval a zároveň si přisvojil její úspěchy. Jak je to prosté!
Vítěz, jehož ANO bylo ve vládě, ale on proti té vládě protestoval a zároveň si přisvojil její úspěchy. Jak je to prosté! | Foto: Jakub Plíhal

Odvoleno. Jak obstála v těchto volbách česká vůle ke svobodě? Česká úcta k demokracii? Česko jako stát Evropské unie? Ale hlavně, jak u voličů obstála realita? Protože volby by přece měly být odrazem reality, aspoň to tak dříve bývávalo.

Suverénně, drtivě vyhrálo "protestní" hnutí ANO Andreje Babiše. Hnutí, jež tady čtyři roky vládlo, ale proti vládě protestovalo. To samo o sobě vypovídá o vztahu českých voličů k realitě. Zemi se daří jako nikdy předtím, a přece si lidé zvolili "zásadní změnu", chtějí do čela země Babiše, který v podstatě ANO vlastní a zcela ovládá.

Proti čemu to čeští občané tak masivně protestovali? Dokázali by to vůbec jednotlivci formulovat? ANO, nejspíš přejímají definice Andreje Babiše, tedy že bojuje proti "zkorumpovaným, klientelistickým starým stranám". Z nichž dvě seděly s Babišem ve vládě. A po čtyřech letech, během nichž vyšlo najevo, že sám Babiš může mít velké problémy se zákonem a s vysokou pravděpodobností spolupracoval za komunistů s StB (viz rozhodnutí slovenského Ústavního soudu, který mimo jiné zpochybnil svědectví estébáků ve prospěch Babiše).

Pokud jde o potřebu protestu, ve volbách suverénně zabodoval Tomio Okamura, který ovládá SPD, podobně jako Babiš ovládá své ANO. A zase, o jaký šlo protest? Proti "islamizaci" Česka, jež absolutně nehrozí, je zcela nereálná, a proti Evropské unii, díky níž Česko prosperuje jako nikdy dřív.

Mnoho voličů (ANO, SPD, KSČM, tedy skoro 50 procent lidí, kteří dorazili k urnám) protestovalo proti tomu, že se v zemi en gros žije dobře a že zažíváme dobu v dějinách málokdy zažité osobní svobody. Polovina volících na svobodu jaksi nemyslí; asi se nedá říci, že ji nechtějí, to by bylo přehnané, oni ji berou jako danost, jako že vám doma teče ráno voda z kohoutku, o to se člověk prostě nestará. Svoboda letos ve volbách dostala tvrdě na frak.

Protestuj, protestujme, protestujte

Uspěla také ODS, opět protestní strana, byť ta se vzpírá alespoň zčásti poněkud racionálněji proti byrokracii, zásahům do soukromí a proti ničení drobných podnikatelů (EET). Taky však protestuje proti "zlému Bruselu"; u fialovců nevíte, jestli už náhodou nejsou klausovci. To je dalších 11 procent protestních hlasů.

Necelých 11 procent jistého druhu protestu reprezentují piráti. Je to kritika vládnutí, nemodernosti státu, až krátce před volbami se ukázalo, že snad nikoli kritika českého členství v NATO a unii.

Obyčejné, neprotestní hlasy dostala sociální demokracie a lidovci, dvě dosud vládní strany, přičemž ČSSD utrpěla opravdu příšernou, historickou porážku. Filozof Václav Bělohradský ji mimochodem vysvětluje "identitární panikou", do níž upadla levice, příklonem internacionální "socdem" k nacionalismu, který ale jiné partaje umějí rozjet daleko lépe, stejně jako jistou míru vzdoru vůči EU.

Bilance těchto voleb? Vyhrála nespokojenost (Nespokojenost), která je mnohdy iracionální, těžko srozumitelná, ale zato silně pocitová. Recept "vystrašit a pak ochránit" zabral stoprocentně. Že byla vláda, kterou řídila ČSSD, poměrně úspěšná? To je příliš reálné či samozřejmé, to je ta "voda tekoucí z kohoutku", proto to ve volbě hrálo minimální roli.

Pokud jednotlivec nevnímá realitu, věří na rizika, která neexistují, bojí se věcí, které nehrozí, panikaří, pak se obvykle léčí, protože trpí bludy. S národem je to složitější, velké skupiny obyvatel netrpí bludy, zato podléhají manipulaci, protože nevěří ověřeným zdrojům informací. Jaká by tady zabrala kolektivní terapie?

Léčba šokem? Raději snad ne. Pokud bychom odešli z Evropské unie (a pracuje na tom kupříkladu český prezident, stejně jako jím doporučovaný Tomio Okamura), zažili bychom asi krutý šok, země by šla prudce dolů ekonomicky, což jistě vítěz Andrej Babiš ví a nebude tomu zřejmě nakloněn. Spíš si bude hrát v Bruselu na Jánošíka, což nám nepomůže. Už sama výhra Babiše ve volbách nás sune na kraj EU.

Od fake news k ověřené informaci

Jiný typ léčby je evoluční, postupný, návrat z doby "postfaktické", "surrealistické" do doby faktů a reality, kdy hrozby jsou jasně popsány, nepřehnány a nezneužívány ke strašení občanů. Do doby, kdy neověřené informace hrnuté po tunách na Facebook a další sociální média, šířené různými fake servery, ztrácejí na síle a lidé se vracejí k informacím ověřeným a garantovaným. Tohle je léčba na dlouhou dobu a brání v ní i to, že Agrofert ovládá část "seriózních" médií. Protože ověřovaná či klasická média v té léčbě hrají klíčovou roli.

Doba postfaktická, kdy nemalá část občanů nevěří ničemu, je velmi riskantní i pro politiky, kteří ji využívají, kteří druhými manipulují. Babiš premiér (pokud se jím přes všechny potíže skutečně stane) prostě bude establishment, stane se z něj "Sobotka", "Nečas", "Gross", "Paroubek". A najednou bude potřebovat, aby realita vystřídala surrealitu, jinak ho soupeři zničí, jako on teď zničil je, babišovskými zbraněmi.

Co je v české hře o moc opravdu nebezpečné? Babiš oznámil, že v politice zůstane ještě čtyři roky, pak odejde. Politik, který vyhrál, povládne, ale nechce pokračovat (pokud to tak je, pokud to zase není jen šikovně podstrčené "nefaktum"), nemusí mít žádné zábrany. A v tom se skrývá riziko.

Lék pro Česko? Doufejme, že nikoli odchod z unie (oficiálně ho odmítají první tři strany, tedy ANO, ODS i piráti), zatímco ho více či méně podporují dvě partaje (čtvrtá SPD a pátá KSČM). Další strany, jež prošly do sněmovny (ČSSD, lidovci, TOP 09 a Starostové), nás z unie nevyhánějí, stejně jako znají význam a cenu NATO pro Česko. Při bídě je to docela potěšující výsledek voleb.

Zároveň se ale díky této volbě posuneme pěkně na periferii, nepochybujme o tom. Probudili jsme se do jiného světa, stejně vypadá jen zvenčí.

A ještě něco: pokud by se nakonec spojili Babiš a Okamura (ODS a piráti "přísahali", že s Babišem ne, ovšem učinili tak v době postfaktické), možná si tuzemský volič uvědomí, že svoboda nikdy není tak samozřejmá, aby se na ni dalo beztrestně kašlat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy