Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 1. 2018 16:50

Babiš 2018 popřel Babiše 2013. Zemanovi nemohl přijít na jméno, ale vybrousil se z toho

Pětiletá léčba ega byla na Hradě zřejmě úspěšná, jinak by ho nemohl volit.
Jmenování první Babišovy vlády na Hradě, prosinec 2017.
Jmenování první Babišovy vlády na Hradě, prosinec 2017. | Foto: Jakub Plíhal

Před pěti lety, 10. ledna 2013, Andrej Babiš v rozhovoru pro web Česká pozice prohlásil: "Miloš Zeman, jehož průzkumové agentury považují za jednoho z hlavních favoritů, je pro mě pokračovatelem Klausovy éry. Je to kandidát, který by si prezidentskou kandidaturou pouze léčil ego, jako prezident by dál rozděloval společnost. Z Hradu by se za jeho prezidentství stalo opět mocenské centrum, v němž by měl hlavní slovo lobbista Miroslav Šlouf a další kontroverzní osoby spjaté se Zemanovou politickou kariérou."

Ukázalo se, že až na toho Šloufa, kterého vypudili Martin Nejedlý a Vratislav Mynář, šlo o trefnou prognózu. Ve čtvrtek odpoledne, den před další prezidentskou volbou, se z ní Andrej Babiš musel vybrousit. Protože oznámil, že bude volit Zemana.

Babiš: Budu volit Zemana, protože nekrade. Mynář mě oslovil se schůzkou
1:20
Babiš: Budu volit Zemana, protože nekrade. Mynář mě oslovil se schůzkou | Video: DVTV

Řekl o něm, že sice polarizuje společnost, ale nekrade. Také že je to silná osobnost, "nebojí se říct názor", "bojuje za zájmy podnikatelů" a "nežije z politiky, ale pro politiku." Připustil, že "by bylo dobré, kdyby více spojoval a nerozděloval" a že se "v minulosti negativně vyjadřoval k jeho spolupracovníkům".

A to je tak asi všechno. Šlo to hladce. Paměť totiž hraje ve volbách čím dál tím menší roli: u voličů i u politiků.

V lednu 2013 Andrej Babiš kromě odmítnutí Miloše Zemana vyzdvihl, že jsou dva kandidáti, kteří "nejsou spjati s politikou a morálně jsou čistí: Táňa Fischerová a Vladimír Franz". Vážně, je to pravda. A dodal: "Jenomže tím, že prezidenta čekají důležité úkoly v zahraničí, myslím, že na Hradě potřebujeme osobnost, která změní současnou atmosféru v České republice i obraz naší země v zahraničí. Ze současných kandidátů se mi proto pro prezidentskou roli jako nejvhodnější jeví Karel Schwarzenberg. Tím samozřejmě nechci říct, že bych podporoval TOP 09 nebo Nečasovu vládu. Knížete budu volit jako člověka."

Dnes Babiš ukázal vrcholné číslo z politické akrobacie. Jeho podpora Zemanovi ani v nejmenším nepřekvapí. Prezident je patronem jeho premiérství, jejich symbióza je - zatím - vzájemně vysoce výhodná. Jsou jedna ruka. Ve středu Zeman ve sněmovně, ve čtvrtek Babiš na tiskovce - evidentní půjčky za oplátku, kvalitní timing.

Vše k prezidentským volbám v aplikaci Facebook Messenger

Aktuálně.cz - Volby - Facebook Messenger

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství dle své preference.

Kromě toho jsou tu "detaily", jako když se Zemanův člověk Radek Augustin stane vedoucím Úřadu vlády - což je funkce, která si speciálně v Babišově představě o firemním vládnutí žádá naprostou důvěru šéfa a loajalitu podřízeného.

Andrej Babiš zdůraznil, že se za Miloše Zemana staví osobně, že to není stanovisko hnutí ANO, jehož voliči mají vlastní hlavu a nepotřebují, aby jim někdo radil. To je samo o sobě pravda. A zároveň si z nás Babiš dělá legraci, vzhledem ke genům a politické hierarchii ANO. Co řekne šéf, to přece platí.

V ANO se nejdřív řešilo, jestli postavit vlastního prezidentského kandidáta, mělo se o něm hlasovat, mluvilo se o Martinu Stropnickém. Po říjnových volbách Babiš oznámil, že vlastní kandidát nebude. Mělo se hlasovat, koho jiného ANO podpoří. To také odpadlo, v prosinci nebyl čas: "Máme jiné starosti. Řešili jsme to i na předsednictvu, musíme pracovat na programovém prohlášení vlády, nejde to ani z kapacitních důvodů. Všichni jsou gramotní, rozhodnou se podle sebe, nečekají na názor nějakého Babiše," řekl Babiš.

Takže den před prezidentskou volbou se šéf, na jehož názor údajně není nikdo zvědavý, kupodivu přece jen s názorem vytasil. Tak proč si ho vlastně nenechal pro sebe, proč se s ním musel svěřit?

Přestože všichni jsou gramotní, Babišův "čistě osobní" postoj samozřejmě prezidentskou volbu ovlivní. Nejpopulárnější politik, silný vůdce suverénního vítěze parlamentních voleb je pro mnoho lidí i příkladem v rozhodování.

Na druhou stranu: důležité voličské skupiny ANO se do značné míry překrývají s voliči Miloše Zemana, což platí hlavně o seniorech. Řada z nich by asi volila Zemana i bez Babišovy informace.

A na jiné, kteří s volbou váhají nebo se jim Zeman nezdá, to může mít dokonce opačný, kontraproduktivní efekt: nebudou chtít propůjčit dvojici Zeman-Babiš takovou mocenskou sílu, budou v duchu české volební tradice při volbě vyvažovat, aby nikdo "nevyhrál o tolik". Přijdou volit, a ne Zemana. Anebo se naopak přikloní k očekávaně silnějšímu a udělají ho ještě silnějším. To jsou spekulace.

Paměť hraje ve volbách čím dál menší roli, pět let je dávno.

Tak ještě pro připomenutí:

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy