Praha - Rýsuje se nová "překlenovací" vláda nestranického premiéra Jana Fischera, na níž se shodly ODS a ČSSD. Zdá se, že ústavní krize je zažehnána.
Nový kabinet dovede zemi k parlamentním volbám, které se podle dohody velkých stran budou konat letos v říjnu, připraví návrh státního rozpočtu, dokončí předsednictví EU.
Současně však neutichají debaty o pádu předchozí vlády Mirka Topolánka. Byl logickým vyústěním skutečnosti, že ji premiér postavil na vratké většině hlasů zajištěné několika přeběhlíky? Smetly Topolánka jeho vlastní chyby?
Či naopak padl vlastně "omylem", neboť ČSSD, která vyvolala hlasování o nedůvěře, nevěřila, že má dost hlasů na její vyjádření?
A co znamená toto vládní "přepřahání" ve chvíli, kdy země předsedá Evropské unii? Jak ho vnímají v zahraničí? A máme na to vůbec brát ohled?
Jiří Havel, stínový ministr školství za ČSSD a lídr stranické kandidátky v nadcházejících eurovolbách, odmítá názory některých komentátorů, podle nichž bylo dosavadní české předsednictví EU úspěšné a pád vlády je z tohoto pohledu pro zemi ostudou.
"Témata českého předsednictví byla opožděná a nepředjednaná. Není oblasti, kde by Češi dojednali viditelný posun. Povinně dolétli na Blízký východ, za plynové krize i do Moskvy a do Kyjeva. Vzbudili radost v tom, že byli aspoň tvárnou evropskou dekorací. Jedli způsobně příborem. Ale neuspokojili ani minimální nároky ve všem: Němci k Entropě neřekli ani slovo. Hákový kříž v dálničním symbolu Německa ale bude ležet mezi českou a německou diplomacií roky," píše Havel.
Jiří Havel: Vládní hlavy vzhůru! |
Člen Národní ekonomické rady vlády Tomáš Sedláček je naopak přesvědčen, že "uprostřed prudkého kopce se nezastavuje, natož aby se přepřahalo."
"A teď mi skutečně nejde o politiku, či obhajobu odstupující vlády, vždyť se přeci ví, že jsem tuto vládu v mnohém kritizoval (např. v otázce eura a Lisabonské smlouvy). Nicméně jako hloupí sedláci jsme se zachovali bohužel zrovna ve chvíli, kdy na nás byly upřeny oči celého světa. V přímém přenosu jsme se pohádali tak, že soudní lidé si u toho museli zakrývat oči i uši," míní Sedláček.
Tomáš Sedláček: Táhněte do kopce aneb O přepřahávání v prudkém stoupání |
Politolog Alexander Tomský si myslí, že pád vlády - jakkoliv nepřišel v nejlepším okamžiku - může znamenat novou příležitost.
"Konečně by se pod tlakem z Hradu mohly dvě velké strany dohodnout na méně poměrné volební aritmetice. Každý přece vidí, že vlády postavené na disidentech nestojí za mák, a rejdy podivných týpků z lobistického podsvětí politice škodí. Lobismus je korupční, i když jde jen o státní zakázku na soudržnost koalice, a lichý počet poslanců moc nevyřeší," míní Tomský.
Alexander Tomský: Vládla, nevládla, nakonec padla, a přece je to pro Česko příležitost |
Naopak Hana Brixi, expertka Světové banky, resp. poradkyně pro Světovou zdravotnickou organizaci a Dětský fond OSN, se domnívá, že Češi zřejmě propásli jednu ze svých šancí.
"Český národ, aniž si to možná mnozí uvědomují, se zvenku jeví jako rozhádaná rodina, která svými hádkami přichází o dobrou pověst a možnosti budoucího zisku, stejně tak jako o příležitost ovlivnit běh světových událostí," píše Brixi.
Hana Brixi: My, Češi. Kdy zase bude náš čas? |
František Janouch, jaderný fyzik, publicista a zakladatel Nadace Charty 77, přirovnává vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka k hororovému snu.
"Uprostřed našeho předsednictví a těsně před návštěvou Baraka Obamy a evropského summitu v Praze, parlament rozhodl hlasovat o nedůvěře Topolánkově vládě: bylo to pro mne horší než hororový sen. Na rozdíl od hororových snů však nepřicházelo osvobozující probuzení. Skutečně nemáme v naší zemi žádné politiky? Mám na mysli politiky s velkým P. Takové, jakým se ukázal být František Kriegel v tragických srpnových dnech 1968 v Moskvě?" píše Janouch.
František Janouch: Podržet Topolánka |
Ve Čtenářově blogu označila Marcela Zahálková dohodu politiků na překlenovací vládě za podvod na voličích.
"Zná ústava pojem překlenovací či nepolitická vláda? Kdo to je ten nepolitický úředník dohodnutý politiky? Je to člověk mimo politiku, který bude jako cvičená opička a pilný mraveneček dělat, co mu politici nakukají? A sejde na tom vůbec ještě?" ptá se Zahálková.
Marcela Zahálková: Tak se nám zase jednou spolu politici dohodli... |
Slovenský komentátor Milan Nič nabízí pohled zpoza hranic.
"Pražský summit bol symbolickou bodkou za českým šéfovaním EÚ. Napriek občasným zakopnutiam, vedúce české trio Topolánek - Vondra -Schwarzenberg odviedlo na stredoeurópske pomery veľmi dobrú prácu. Najmä jeden jeho člen si zaslúži absolutórium - vicepremiér pre európske záležitosti Saša Vondra. Pod jeho dohľadom české predsedníctvo EÚ fungovalo z organizačnej a politickej stránky naozaj bravúrne. Z Bratislavy mu patrí poďakovanie za pomoc pri plynovej kríze a následné presadzovanie aj našich záujmov do záverov Rady EÚ, či rozpočtových výdavkov na dobudovanie energetickej infraštrktúry," míní Nič.
Milan Nič: Obamova bodka za pražským šéfovaním Európe |
Pádu vlády se ve svém fejetonu věnuje i spisovatel a scenárista Alex Koenigsmark.
"Připadá mi, že pád jakékoliv vlády je prostě pád vlády, který nemá s mezinárodním renomé země nic společného. Winston Churchill vyhrál druhou světovou válku a mezi jednáním v Jaltě a Postupimi prohrál volby a místo něj dokončil jednání Clement Atlee. Jsem si jist, že Winstona a jeho příznivce to velmi popuzovalo a připadali si podraženi, uraženi a zklamáni. Mnozí z nich jistě soudili, že je to ostuda Anglie. Ale nebyla, byl to prostě pád vlády," konstatuje Koenigsmark.
Alex Koenigsmark: Můj Obama, moji šmoci aneb Jsem levý či pravý? |
Publicista Tomáš Klvaňa, někdejší zmocněnec vlády pro komunikaci programu raketové obrany a bývalý mluvčí prezidenta Klause, napsal fejeton, v němž se pokouší své dcerce Isabele vysvětlit význam slova prestiž.
"Hledám, jak Isabele vysvětlit, že prestiž je přeceněná komodita. A myslím, že to mám. Kdo se nejenže nestará o dobré jméno, ale je dokonce ochoten vynaložit úsilí, aby se raději zostudil, než aby byl nařčen, že si na mezinárodní scéně honí triko? Přece my, Češi, jako národní kolektiv. Dokážeme to báječně v politice, viz sťatá hlava kabinetu uprostřed evropského předsednictví a dokážeme to skvěle okolo fotbalu, viz prohra se Slovenskem a jemná, elegantní, kultivovaná debata, jež po ní neustále zuří!" napsal Klvaňa.
Tomáš Klvaňa: Prestiž? Nám, Čechům, může být ukradená... |
Jana Ryšlinková, děkanka US Business School Praha a pražská zastupitelka, je přesvědčena, že Češi si uřízli ve světě ostudu.
"Česká republika, díky Paroubkově chuti po moci a prezidentově sebestřednosti (nebo čemu dalšímu), je zase outsider. Až bude zase někdo z nich a těch dalších hráčů, kteří tomu napomohli, říkat něco o zájmu České republiky, vzpomeňte si, jak málo jim na tom vlastně záleží," myslí si Ryšlinková.
Jana Ryšlinková: Češi si udělali ve světě ostudu - už si to šeptají i vrabci na střeše |
Veronika Vendlová, působící v různých nevládních organizacích, má za to, že vláda Mirka Topolánka patřila k těm nejlepším, které jsme měli.
"Ještě než padla vláda, jsem měla poprvé v životě pocit, že máme skutečného premiéra. Poprvé jsem také nabyla dojmu, že vláda "něco" skutečně dělá, že se chová odpovědněji jak ve vztahu k naší vlastní české politice, tak ve vztahu k politice unijní. Měla jsem pocit, že například podpora schválení Lisabonské smlouvy pramení ze "selského rozumu" a ten pak pomáhá samotnou LS posunout až do stádia schválení i naší zemí. Měla jsem konečně docela dobrý pocit z toho, že my Češi, zvládáme poměrně dobře předsedat celé Evropě," vyznává se Vendlová.
Veronika Vendlová: Sex-appeal Mirka Topolánka - než překvapivě padla vláda |
A na závěr:
Publicista Karel Hvížďala se zamýšlí nad tím, jaký podle něho bude nový premiér Jan Fischer.
"Kratičký rozhovor, který poskytl, je plný klišé typu "k prohlášení není co dodat", což se v interview objevuje třikrát, a když se ho novinář zeptal na lidské pocity, které měl při tom, když byl osloven, jestli by se neujal funkce premiéra, šestkrát opakuje, že "moje pocity byly obrovské". S touto neelokvencí u novinářů ve staré Evropě okamžitě propadne a naše pozice se tam ještě zhorší: Topolánka mají v Bruselu za nevychovaného "muže z gulema", který naposled urazil amerického prezidenta před příletem do Prahy, Paroubka za neodpovědného politika, který tři měsíce před koncem předsednictví České republiky v Radě Evropy a týden před návštěvou amerického prezidenta shodí vládu, a teď do Evropy pošleme asi schopného statistika, ale člověka, který není zvyklý komunikovat, a tím naši pověst dorazíme," míní Hvížďala.
Karel Hvížďala: Nový premiér a ústava |
A co si tom myslíte Vy?
- Čtěte též starší texty blogerů: Pád vlády - Hloupost, či nutný krok?