Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
Aktualizováno 17. 6. 2017 12:14

Buď plukovník Zbytek, nebo generál Liškutín. Varšavská smlouva, nebo RAF. Zeman by si už měl vybrat

Prezident oceňuje západní veterány i ty, kdo vzpomínají na železnou oponu jako na zlatý věk. Relativizuje boj za svobodu.
Miloš Zeman při oslavách 28. října 2016.
Miloš Zeman při oslavách 28. října 2016. | Foto: Ludvík Hradilek

Navštívit během jednoho týdne JZD Hoštice u Volyně i Buckinghamský palác, dát řeč s Alžbětou II. i s režisérem Zdeňkem Troškou, to je výjimečná syntéza dvou světů. Miloši Zemanovi se podařila. Jako by se stával mostem mezi prostým lidem a zpanštělou aristokracií, jak ji známe z Troškových pohádek.

Muži, který se do volební kampaně zapsal výrokem, že zemani na rozdíl od knížat nezdegenerovali díky evoluční výhodě znásilňování, udělila audienci nejvýznamnější panovnice světa. O to je diplomatický úspěch větší!

Ale vážně. Pachuť Zemanově cestě do Velké Británie dodává skutečnost, že kromě československých veteránů západního vojska nedávno ocenil - naštěstí jen dopisem - také Klub českého pohraničí, který vzpomíná na železnou oponu jako na zlatý věk dějin.

Ale tyhle dva světy na opačných stranách ostnatého drátu opravdu dohromady nejdou.

Prezident děkuje spolku bývalých komunistických pohraničníků za péči o historickou pravdu a vlastenectví. Prezident - zcela zaslouženě - oceňuje představitele těch, kdo po roce 1948 museli před komunisty ze své vlasti uprchnout, protože jim šlo o život.

"Druhý útěk do exilu byl velmi bolestivý, víc než první počátkem války," cituje Deník bývalého pilota RAF Miroslava Antonína Liškutína, kterému Zeman do Británie přivezl dekret o povýšení na generála.

Liškutín vzpomíná: "Také mně hrozilo, že mě zatknou a zavřou do vězení. Dostal jsem naštěstí svou manželku a naše oba malé chlapečky na palubu dakoty letící směr Londýn. Já jsem utekl později pěšky přes řeku Dyji."

K českým poměrům zpoza kanálu dodává: "V parlamentu se pořád drží komunisti, zastánci ideologie, která poškodila mozky mnoha lidí. Osobně jsem se s nimi vyrovnal a vím, že by se historie už neměla opakovat. Jsem rád, že se na ně nemusím dívat nebo je poslouchat."

Hlava státu vyzdvihuje zásluhy lidí, jako je pan Liškutín, a zároveň dává kredit těm, kdo vzpomínají na komunismus s láskou (významná část z nich jsou jeho voliči). Absurdní. A hlavně to relativizuje uznání, které si boj za svobodu a jeho účastníci zaslouží.

Sympatie ke Klubu českého pohraničí samozřejmě nejsou prvním Zemanovým počinem v tomto směru. Vyznamenání bývalého komunistického ministra, tiskový mluvčí s praxí z komunistických novin, poradce s Putinem na mobilním telefonu, důvěrník - bývalý velitel tankové divize Československé lidové armády z roku 1989… a tak dále. To nejde s veterány RAF (a politickými vězni komunismu) dohromady. Zemanova komunistická zátěž je značná a pro vnímání toho, jak se staví k minulosti, určující. V případě prezidenta to znamená zásadní vadu.

Když v roce 2013 brutální komunistický kriminál v Uherském Hradišti překryla předvolební plachta s Vratislavem Mynářem a nápisem "Já volím Zemanovce", bylo to také setkání dvou světů: úcty k minulosti a zpupnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy