Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 11. 2018 12:20

Čapí hnízdo: Buď Babiš podá demisi, nebo kauza nebude věrohodně vyšetřena

Mimo mnohé jiné věci jsme se dozvěděli, že vyšetřovaný český premiér má úplně jiné postavení před orgány činnými v trestním řízení než běžný občan.
Babiš a jeho lidé rozjeli okolo "únosu" Babiše juniora neskutečný mediální kolotoč, vrtí psem tak divoce, že už neví, čí je.
Babiš a jeho lidé rozjeli okolo "únosu" Babiše juniora neskutečný mediální kolotoč, vrtí psem tak divoce, že už neví, čí je. | Foto: Aktuálně.cz

Nějaký posun v kauze Čapí hnízdo, v případu trestně stíhaného premiéra České republiky? Co změnila reportáž Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, Televize Seznam, na celém vyšetřování?

Topíme se v detailech, prodíráme se lesem a přes houští nevidíme, kde se nalézáme. V tom jsou lidé okolo Andreje Babiše i on velmi schopní, podstrčí veřejnosti všecka možná zavádějící témata, svádějí pozornost od podstaty věci.

Jaká je ta podstata? Novinářská etika? Skrytě nahraný rozhovor s trestně stíhaným synem premiéra Andrejem Babišem juniorem a pochyby, jestli je takové jednání v pořádku? Nebo snad údajná duševní nemoc Babiše juniora a jeho sestry, tedy přechodných vlastníků firmy Čapí hnízdo? Postavy manželů Protopopových, psychiatričky Dity a poslíčka Petra, muže, který se cítí být jako "nevlastní bratr" syna premiéra?

Je tím zásadním zjištěním fakt, že Babiš junior tvrdí, že byl Protopopovem unesen a že mu manželé vyhrožovali? Že byl ukryt v Rusku, na okupovaném Krymu (kde je, jak říká Babiš senior, prostě teplo) a v Krivom Rogu na Ukrajině? Že se na Krymu zamiloval do ženy, kterou mu sehnal Protopopov?

Ne, ne, to jsou všecko věci, do nichž by nám vůbec nic nebylo, nebýt zcela zásadního faktu, že je Babiš senior trestně stíhán za údajný podvod okolo padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo, policie začala případ pod dozorem žalobců prověřovat na konci roku 2015 a Babiše, který do případu zatáhl svoji rodinu, svoje děti, trestně stíhá.

Nebýt dvou věcí, informace iRozhlasu.cz o deseti klíčových důkazech policie v kauze a reportáže Seznam.cz natočené s Babišem juniorem, veřejnost by dávno zapomněla, že se vůbec nějaká dotace vyšetřuje.

Zásadním přínosem obou těch zpráv je, že se o Čapáku a premiérovi opět intenzivně mluví a píše a ta kauza nyní jen těžko může zapadnout. Další přínos či sdělení? Dozvěděli jsme se, že policie a žaloba v tom nedělá skoro nic, nedokázala za tři čtvrtě roku ani vyslechnout Babiše juniora, ani nechat nezávisle posoudit jeho duševní způsobilost pro výslech, a jeho údajný únos původně skandálně, bez jeho osobní výpovědi, odložila.

Po "únosu" za synem táta neletěl

Dozvěděli jsme se, že vyšetřovaný premiér má jiné postavení před orgány činnými v trestním řízení než běžný občan. Příklad: policie začala čerstvě vyšetřovat, zda byl Babiš junior zavlečen do ciziny, sdělil to šéf pražské policie Jan Ptáček. (Jde o paragraf 233 trestního zákona, kde je trestní sazba tři až osm let, případně pět až dvanáct let, pokud byl čin spáchán v organizované skupině, nebo na osobě stižené duševní poruchou…)

V této situaci, v sobotu 17. listopadu, odletěl premiér Babiš za svým synem do Švýcar. Víme, že Rusa Protopopova platil, jistě dostával informace, co a kde se synem tropí, s vysokou pravděpodobností věděl, že syn bude odlifrován do Ruska, na Krym a na Ukrajinu. A přece ho policie v klidu nechá letět za Andrejem juniorem a jeho matkou, ač se nedá vyloučit, že na ně vyvíjel silný nátlak, aby vypovídali podle jeho not.

Ovlivňování svědků? Přestavte si, že by to byl někdo jiný, ne premiér, dopustila by to policie? Nejspíš nikoliv, že. Doufejme, že ne.

(Poznámka: z rozhovoru Petra Protopopova pro Právo nevyplývá, že by Babiš senior spěchal navštívit syna, když tento koncem loňského roku napsal policii, že byl unesen. Ani sám Babiš senior nic takového netvrdí, pokud tedy ještě nezačne… Podivuhodné. Okolo "únosu" starost neměl, ale když syn začal zpochybňovat jeho verzi příběhu, hned za ním spěchal do Švýcarska.)

Posun v policejním vyšetřování Čapáku? Žádný, nebýt iRozhlasu.cz a Seznamu.cz, bylo by ticho po pěšině.

Posun ve veřejném prostoru? Obrovský. Kauzu už nelze dále tutlat, pokud se chceme nazývat právním státem. Zároveň vidíme jasně, že policie a žaloba vnímá premiéra úplně jinak než běžné občany. Velmi nepříjemné zjištění.

Poslední věc, jež z toho všeho jasně vyplývá a kterou jsme psali na začátku kauzy Babiš junior: dokud je trestně stíhaný Babiš senior premiérem, věc v našich podmínkách nemůže být objektivně, věrohodně vyšetřena. Vidíme ten tanec okolo juniora, to vrtění psem, který už ani neví, čí je, zveřejňování údajných diagnóz, útoky na nezávislý tisk (a pilnou práci závislého tisku), hotové mediálně marketingové manévry.

Pokud jde o Čapák a vyšetřování dotace, demonstranti při oslavách 17. listopadu v Praze měli naprostou pravdu, když žádali, aby Babiš podal demisi.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy