Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 11. 2018 12:20

Čapí hnízdo: Buď Babiš podá demisi, nebo kauza nebude věrohodně vyšetřena

Mimo mnohé jiné věci jsme se dozvěděli, že vyšetřovaný český premiér má úplně jiné postavení před orgány činnými v trestním řízení než běžný občan.
Babiš a jeho lidé rozjeli okolo "únosu" Babiše juniora neskutečný mediální kolotoč, vrtí psem tak divoce, že už neví, čí je.
Babiš a jeho lidé rozjeli okolo "únosu" Babiše juniora neskutečný mediální kolotoč, vrtí psem tak divoce, že už neví, čí je. | Foto: Aktuálně.cz

Nějaký posun v kauze Čapí hnízdo, v případu trestně stíhaného premiéra České republiky? Co změnila reportáž Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, Televize Seznam, na celém vyšetřování?

Topíme se v detailech, prodíráme se lesem a přes houští nevidíme, kde se nalézáme. V tom jsou lidé okolo Andreje Babiše i on velmi schopní, podstrčí veřejnosti všecka možná zavádějící témata, svádějí pozornost od podstaty věci.

Jaká je ta podstata? Novinářská etika? Skrytě nahraný rozhovor s trestně stíhaným synem premiéra Andrejem Babišem juniorem a pochyby, jestli je takové jednání v pořádku? Nebo snad údajná duševní nemoc Babiše juniora a jeho sestry, tedy přechodných vlastníků firmy Čapí hnízdo? Postavy manželů Protopopových, psychiatričky Dity a poslíčka Petra, muže, který se cítí být jako "nevlastní bratr" syna premiéra?

Je tím zásadním zjištěním fakt, že Babiš junior tvrdí, že byl Protopopovem unesen a že mu manželé vyhrožovali? Že byl ukryt v Rusku, na okupovaném Krymu (kde je, jak říká Babiš senior, prostě teplo) a v Krivom Rogu na Ukrajině? Že se na Krymu zamiloval do ženy, kterou mu sehnal Protopopov?

Ne, ne, to jsou všecko věci, do nichž by nám vůbec nic nebylo, nebýt zcela zásadního faktu, že je Babiš senior trestně stíhán za údajný podvod okolo padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo, policie začala případ pod dozorem žalobců prověřovat na konci roku 2015 a Babiše, který do případu zatáhl svoji rodinu, svoje děti, trestně stíhá.

Nebýt dvou věcí, informace iRozhlasu.cz o deseti klíčových důkazech policie v kauze a reportáže Seznam.cz natočené s Babišem juniorem, veřejnost by dávno zapomněla, že se vůbec nějaká dotace vyšetřuje.

Zásadním přínosem obou těch zpráv je, že se o Čapáku a premiérovi opět intenzivně mluví a píše a ta kauza nyní jen těžko může zapadnout. Další přínos či sdělení? Dozvěděli jsme se, že policie a žaloba v tom nedělá skoro nic, nedokázala za tři čtvrtě roku ani vyslechnout Babiše juniora, ani nechat nezávisle posoudit jeho duševní způsobilost pro výslech, a jeho údajný únos původně skandálně, bez jeho osobní výpovědi, odložila.

Po "únosu" za synem táta neletěl

Dozvěděli jsme se, že vyšetřovaný premiér má jiné postavení před orgány činnými v trestním řízení než běžný občan. Příklad: policie začala čerstvě vyšetřovat, zda byl Babiš junior zavlečen do ciziny, sdělil to šéf pražské policie Jan Ptáček. (Jde o paragraf 233 trestního zákona, kde je trestní sazba tři až osm let, případně pět až dvanáct let, pokud byl čin spáchán v organizované skupině, nebo na osobě stižené duševní poruchou…)

V této situaci, v sobotu 17. listopadu, odletěl premiér Babiš za svým synem do Švýcar. Víme, že Rusa Protopopova platil, jistě dostával informace, co a kde se synem tropí, s vysokou pravděpodobností věděl, že syn bude odlifrován do Ruska, na Krym a na Ukrajinu. A přece ho policie v klidu nechá letět za Andrejem juniorem a jeho matkou, ač se nedá vyloučit, že na ně vyvíjel silný nátlak, aby vypovídali podle jeho not.

Ovlivňování svědků? Přestavte si, že by to byl někdo jiný, ne premiér, dopustila by to policie? Nejspíš nikoliv, že. Doufejme, že ne.

(Poznámka: z rozhovoru Petra Protopopova pro Právo nevyplývá, že by Babiš senior spěchal navštívit syna, když tento koncem loňského roku napsal policii, že byl unesen. Ani sám Babiš senior nic takového netvrdí, pokud tedy ještě nezačne… Podivuhodné. Okolo "únosu" starost neměl, ale když syn začal zpochybňovat jeho verzi příběhu, hned za ním spěchal do Švýcarska.)

Posun v policejním vyšetřování Čapáku? Žádný, nebýt iRozhlasu.cz a Seznamu.cz, bylo by ticho po pěšině.

Posun ve veřejném prostoru? Obrovský. Kauzu už nelze dále tutlat, pokud se chceme nazývat právním státem. Zároveň vidíme jasně, že policie a žaloba vnímá premiéra úplně jinak než běžné občany. Velmi nepříjemné zjištění.

Poslední věc, jež z toho všeho jasně vyplývá a kterou jsme psali na začátku kauzy Babiš junior: dokud je trestně stíhaný Babiš senior premiérem, věc v našich podmínkách nemůže být objektivně, věrohodně vyšetřena. Vidíme ten tanec okolo juniora, to vrtění psem, který už ani neví, čí je, zveřejňování údajných diagnóz, útoky na nezávislý tisk (a pilnou práci závislého tisku), hotové mediálně marketingové manévry.

Pokud jde o Čapák a vyšetřování dotace, demonstranti při oslavách 17. listopadu v Praze měli naprostou pravdu, když žádali, aby Babiš podal demisi.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 58 minutami

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy