Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 3. 2021 12:00

Hrad, symbol české státnosti, zůstává odcizený. Patří Zemanovi a jeho partě, nám ne

Jako zjevný nesmysl se ukazuje, že prezident obývá Hrad. Ten má sloužit občanům jako místo, které jim jaksi přirozeně patří a které taky ze svých daní houževnatě platí.
Racek by tam mohl. My nesmíme.
Racek by tam mohl. My nesmíme. | Foto: Jakub Plíhal

Nemělo by unikat naší pozornosti, že nám prezident Zeman a parta okolo něj ukradli Pražský hrad. Jeho areál je pro veřejnost, pro nás, stále zavřený. Začalo to v roce 2016 a pokračuje to i v roce 2021, neskutečné. Nesmí se dovnitř.

Vlády (nejprve kabinet Bohuslava Sobotky, poté Andreje Babiše) to nejen odkývaly, ale ještě masivně posílily "obranu" Hradu. Podpořily všecky ty zátarasy, žiletkové ploty, instalaci nového kamerového systému a bezpečnostních rámů, navyšování počtů Hradní stráže i občanských zaměstnanců. (V polovině roku 2019 byly rozhodnuto, že Hradní stráž "ztloustne" z 672 vojáků a 43 občanských zaměstnanců o dalších 221 lidí, o třetinu.)

Původně byli Hrad a prezident chráněni "před terorem". Proto byl celý areál opevněn, obklopen zátarasy a dovnitř se smělo jen po potupné prohlídce zavazadel a poté, co "žadatel o vstup" musel povinně projít rámem, jako by vstupoval někam do centrály NATO, jíž Hrad samozřejmě není. Uzavřen byl a je i Jelení příkop, kudy vedla krásná, nákladně vybudovaná cesta pro domácí návštěvníky i pro turisty.

Skutečně teroristé ohrožovali prezidenta Zemana? Těžko, jeho mezinárodní význam je doslova nulový, i když (nebo spíše i protože) na půdě OSN radíval, aby na teroristy posílali drony. Navíc je Zeman obklopen ochrankou. Pokud by nějaký šílenec prahnul i u nás po masakru, pak by se mu nabízely ty nesmyslné, ponižující fronty, jež se za krásného počasí po celá dopoledne i odpoledne táhly před Hradem, dokonce i u silnice, jež okolo vede do centra města.

Oč tedy šlo? Proč byl Hrad, po staletí symbol české státnosti, českým občanům i turistům ukraden? A proč nám ho ukradl další symbol státnosti, tedy prezident? Odpovědí najdeme víc. První, základní, Miloš Zeman není Václav Havel, který Hrad veřejnosti otevřel a který měl problém s tím, jak je areál Hradu pro československého, později české prezidenta nesmyslně velký, jak to neodpovídá realitě.

Druhá odpověď je také jasná, Zeman (podporován svou prapodivnou suitou v čele s kancléřem Mynářem) dlouho usiloval o to, aby se český parlamentní systém překlopil alespoň zčásti v systém prezidentský. Celé to šílení okolo "ochrany před terorem" mělo zřejmě jediný cíl, ukázat, jak strašně důležitý je "přímo volený" prezident Zeman.

Prezident USA má jen dům   

v dubnu 2017 napsal publicista Luděk Navara: "Můžete projet Evropou křížem krážem a nenajdete prezidenta, který má k dispozici takový historický areál v centru metropole. Dokonce i americký prezident má jen 'dům'." Zemanovi nestačilo, že má sídlo jako císař, areál zcela neadekvátních rozměrů, on si ten prostor potřeboval ještě přivlastnit, ukrást nám ho. Tento pseudolidový prezident se chová jako typický "lepšočlověk" (výraz, jímž on sám mlátí po hlavě intelektuály, kteří s ním nesouhlasí). I lidi okolo něj zřejmě uspokojuje, že Hrad uchvátili, že je najednou jaksi jen "jejich". Nechutné, nedemokratické.

V květnu 2020 se hradní režim nakrátko uvolnil, byla "upravena bezpečnostní opatření při vstupu" a na stránkách Hradu jsme se dočetli, že "se dočasně ruší plošné kontroly všech návštěvníků". Zdůvodnění znělo, že na chvíli poklesla rizika.

"Mnohá z těchto rizik souvisí se situací v zahraničí a s teroristickými útoky, k nimž došlo v jiných evropských zemích. Významnou roli zde hraje prostupnost hranic v rámci schengenského prostoru. S přihlédnutím k aktuálnímu stavu, kdy je zásadně omezen turistický ruch a Česká republika znovu kontroluje provoz na svých hranicích, jsou dočasně upravena bezpečnostní opatření při vstupu do areálu Pražského hradu," dozvěděli jsme se z Hradu.

Netřeba to široce vysvětlovat, de facto šlo o to, že se Zemanovi a spol. líbily kontroly na hranicích, oddělení Česka od Schengenu. Líbilo se jim přesně to, co nám se zajídalo. (Mimochodem, představa, že kontroly na hranicích vyhmátnou teroristu mířícího na Zemana, je a byla zcela nesmyslná.) A hned dodejme, že hlídání občanů pokračovalo: "Kontrola návštěvníků bude ze strany Policie ČR probíhat namátkově."

Zavřeno: covid nahradil teror

Loni v říjnu byl Hrad uzavřen znovu. Tentokrát kvůli epidemickým opatřením vlády. A uzávěra (odcizení Hradu české a pražské veřejnosti) trvala, i když se u nás na začátku prosince "rozvolňovalo". Kancléř Mynář sdělil: "Je nutné vycházet z celkové povahy a smyslu opatření, jejichž aplikací bychom neměli vytvářet situace jdoucí proti smyslu zdravotní prevence. Například přeplněná nádvoří a fronty za přísné regulace vstupu do návštěvnických objektů."

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček později argumentoval také tím, že Česko je v 5. stupni rizika protiepidemického systému (PES) a že tento stupeň předepisuje uzavření hradů, zámků a památek. Dodal, že i v dalších stupních jsou výrazná omezení.

Jako výmluva, proč Zeman Hrad ukradl, posloužil covid místo teroru. Ano, hrady a zámky jsou zavřeny, ale Pražský hrad tvoří obří prostor, v němž samozřejmě mohou být uzavřené jednotlivé části, ale proč by se jím nemohlo procházet? V čem je to jiné oproti cestě přes Karlův most? A jistě, právě teď máme lockdown, nesmí se z okresu do okresu, ale i tak by mohli Pražané chodit pěšky přes Hrad dolů do města a zpět, jak do dělávali až do roku 2016.

Nemáme prezidentský systém (a mít nebudeme, ani až skončí Zeman své druhé období). Jako zjevný nesmysl se ukazuje, aby prezident obýval Hrad. Ten má sloužit občanům jako místo, které jim jaksi přirozeně patří a které taky ze svých daní platí.

Je absurdní, abychom vyhazovali stovky milionů korun z rozpočtu na masivní chránění "symbolu Zeman". V dnešní době, stejně jako v časech jiných, má být Hrad průchozí, máme mít možnost jít alespoň okolo svatovítské katedrály, když už ne dovnitř. Okolo Daliborky, na Opyš a dolů či nahoru. Zeman by měl být odstěhován někam jinam, do prostor, jež odpovídají jeho významu. To bychom ale museli být normální zemí, nikoli zemanovsko-babišovským Kocourkovem.

Havel byl nejšťastnější na Hrádečku, na Pražském hradě nechtěl nepřívětivou pevnost, říká Lukeš (video DVTV z 10. července 2016)

Inspirovala mě vycházka, kterou jsem dělal s překladateli Havlových her z celého světa. Je to taková pavučina míst, říká architekt Zdeněk Lukeš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 19 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy