Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 12. 2018 19:00

Vánoční pohádka: Jak Zeman s Babišem "hájili" české národní zájmy. Fuj, hanba

Zeman i Babiš horem dolem vykládají o české suverenitě, a hle, my suverénní nejsme, stáhneme už zase ohon před Čínou, zato Huawei u nás suverénní je.
Hlavně, že je vše pokryto trikolórou. Ani ta však poškození českých zájmů nezakryje.
Hlavně, že je vše pokryto trikolórou. Ani ta však poškození českých zájmů nezakryje. | Foto: ČTK

Obdrželi jsme, my občané, dvě vánoční poselství. Jedno od prezidenta Zemana na Štěpána, a jedno od premiéra Babiše, který se těsně před svátky setkal s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Obě ta poselství se týkají českých národních zájmů, nebo prostě našich zájmů.

Začněme Milošem Zemanem. Letos u stromečku nikomu nehrozil pěstí tak jako loni, zato vysvětloval. Prý jsme v závěru tohoto roku "zažili dvě hysterické vlny". Tou první byly demonstrace českých občanů (hlavě státu se základní atributy demokracie nelíbí.) Tu druhou Zeman nazval "špionománií" a pravil, že "ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti, které se nedokáží samy ubránit."

Zjevně narážel na dvě nedávné státní události, výroční zprávu tajné služby BIS a varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním hardwaru i softwaru od čínských společností Huawei Technologies a ZTE Corporation. Tedy na dvě události, které přesně naopak naší "nesvéprávnosti" a neschopnosti se "sami ubránit" stojí v cestě. Proto je Zeman napadá.

Důležitý fakt: obě ty instituce řídí stát a ony střeží český zájem nejvyšší, bezpečnost. Obě jsou obsazeny experty a obě varovaly před špionáží, přičemž NÚKIB napsal, že firmy Huawei i ZTE jsou "dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách", zatímco tajná služba BIS dlouhodobě varuje před čínskou i ruskou špionáží a ruskými akcemi, jež rozkládají demokracii.

Zemanovi se to zatraceně nelíbí, staví se proti klíčovým bezpečnostním úřadům země (proti BIS a jejímu řediteli Koudelkovi, dříve lovci ruských špiónů, přímo zavile).

Práci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost totálně shodil. Problém čínské techniky (firem zřejmě napojených na čínské tajné služby) přirovnal ke komunistickému strašení americkou mandelinkou bramborovou. "Neobjevila se, ale místo ní se objevily čínské mobily. Když jsem posuzoval tuto hysterii, tak mě zaujal výrok jednoho nejmenovaného ústavního činitele, který mi říkal, Miloši, ale Číňani tady opravdu provádějí technologickou špionáž, oni se sem jezdí seznamovat s tím, proč naše vlaky jezdí tak pomalu, když jejich vlaky jezdí 300 km/h."

(Dovedeme si představit toho ústavního činitele, možná místopředseda Sněmovny Filip, nebo někdo od okamurovců, či ministr Toman… A dále si dovedeme představit, jak se těchto žvástů ujmou dezinformační weby. Pro ně to bude hlavní potrava na konci i na začátku roku. Jistě i ruské televize vezmou za vděk útokem Zemana na domácí bezpečnostní agentury.)

Celý Západ má dnes silné a dobře podložené obavy z čínské techniky, jen Zeman, který se vidí v prezidentu Si Ťin-pchingovi (a Putinovi) ne. Bagatelizuje ohrožení české bezpečnosti. S vysokou pravděpodobností tlačil na Babiše, aby koukal svoji kritiku Huawei napravit.

Babiš se bojí střetu se Zemanem

Premiér nejprve na varování před firmami Huawei a ZTE slyšel, pak však, možná po hradní domluvě, otočil a sešel se s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem (schůzku zveřejnilo čínské velvyslanectví). V pátek pak Babiš uvedl, že se unáhlil (!), když nařídil, aby se úřad vlády zbavil zařízení od firmy Huawei. (Jistě, firmě jde o prodej mobilů a čínská ambasáda za ni kope. Zároveň ovšem za své tajné služby. Český premiér to dobře ví, jenomže potřebuje vyhovět nikoli zájmům Česka, nýbrž zájmům Zemana, potažmo svým.) 

V tiskové zprávě v pátek Babiš sdělil: "Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek." Obdobné usnesení smyslu přijala i Bezpečnostní rada státu. - Každý expert k tomu řekne: nesmysl, kdo používá telefon Huawei, může být přes hardware kdykoli pod čínskou kontrolou (včetně lidí na úřadu vlády).

Babiš odmítá bojovat se Zemanem, proto drží basu, přijme Číňana a vydá prohlášení typu "vlk se nažral a koza zůstala celá". Směšné. Zeman i Babiš horem dolem vykládají o české suverenitě, a hle, my už zase suverénní nejsme, už zase ochotně stáhneme ohon před Čínou, zato Huawei v Česku suverénní je.

Byl to takový dárek Zemana i Babiše republice na konec roku, nakopnout dvě naše základní bezpečnostní instituce, zpochybnit jejich práci a odbornost. Na Štěpána mučedníka a těsně před Štědrým dnem. Fuj. Hanba.

Jakákoliv čínská elektronika představuje bezpečnostní hrozbu. Mobil "Franty Nováka" nikoho nezajímá, kritické jsou páteřní sítově prvky, říká expert. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy