Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 10. 2015 15:05

Kdo si přijde pro výslužku ze zabijačky na magistrátu?

Význam pražských voleb bohužel klesá na úroveň frází typu „voliči rozhodli, tak jak rozhodli“.
Unikátní radní končí.
Unikátní radní končí. | Foto: ČTK

Tyhle věci se na magistrátu obvykle řeší mezi půlnocí a sedmou ráno. Záleží na tom, jestli puč zrovna režírují sovy, nebo skřivani. Tentokrát to vypadalo na noční ptáky – a když se v pátek Pražané probudili, mžourali do sociálních sítí plných „vybíjené“ a „zabijačky“. Co to? Pražská koalice si přes noc navzájem odvolala čtyři z jedenácti radních.

Primátorka Krnáčová se pokouší tvářit, že to je jen piha na kráse a tým profíků jede dál. Jde o odvážné tvrzení, už vzhledem k tomu, že při vybíjené měl od začátku nabito její vlastní politický klub. Náměstek Stropnický by býval nebyl odvolán, kdyby ho nepotopila většina zastupitelů spolukoaličního ANO. Všichni až na pět, včetně Krnáčové. Vlastní lidé svrhávají primátorce náměstka pod rukama, čili všechno je v naprostém pořádku.

Následné „zabijačce“ padli za oběť dvě radní za ČSSD a jeden z ANO, ale je hotová věc, že šlo v první řadě o Matěje Stropnického. Jeho verze, že za odvoláním ve skutečnosti stojí mocné zájmy stavebních investorů, vypadá pravděpodobně.

Jako faktor rozkladu znovu zafungovala TOP 09. Vloni, když ve volbách těsně prohrála s ANO, odstavila svého vlastního lídra Tomáše Hudečka. Tentokrát vyvolala noční bojové hlasování, aniž by disponovala nějakým viditelným plánem B pro případ, že by se jí podařilo radní odvolat a koalici rozklížit. Trochu jako když Jiří Paroubek v roce 2009 odstřelil Topolánkovu vládu.

Opravdu, koalice dvou nejsilnějších stran v zastupitelstvu, ANO s TOP 09 (pro názornost jí říkejme Babiš-Kalousek), je těžko představitelná i v divokých pražských poměrech. Takže TOP 09 – tak jako ODS, která také hlasovala pro odvolání – víceméně jen říká, že je „připravena jednat“. Miroslav Ludvík z ČSSD zase žádá „vyložit karty na stůl“ (Karel Březina je žolík, nebo eso?). O názoru primátorky, jako by se nechumelilo, už řeč byla, Andrej Babiš by nic neměnil, a Trojkoalice bez Stropnického nejprve držela status quo, ale v pátek večer dospěla k názoru, že koalice je nefunkční a chce si hledat novou.

Tak to chodí. Po zabijačce druhý den bolí břicho nebo hlava, někdy obojí.

Pražská politika se zas o něco hlouběji propadla do nesrozumitelnosti. Současný stav takřka znemožňuje, aby proběhlo nějaké skládání účtů z plnění volebních slibů. Pražané už mu vlastně odvykli. A většina partají usoudila, že to jednou čtyři roky zmákne předvolebními dárečky a uřvanou kampaní. Význam voleb bohužel klesá na úroveň frází typu „voliči rozhodli, tak jak rozhodli“.

Pro nejbližší vývoj bude klíčové, jak se vyvine situace uvnitř a kolem pražského ANO, jestli se začne štěpit. A jestli u TOP 09 zvítězí vůle k moci natolik, že se jí podaří domanévrovat do nějaké koalice. Že se sebezničující trend - alespoň na čas - zastaví a že koalice bude pokračovat, jen bez Stropnického, je zatím nejpravděpodobnější možností. Kdo unikátního radního nahradí, to bude pro město zásadní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy