Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 10. 2015 15:05

Kdo si přijde pro výslužku ze zabijačky na magistrátu?

Význam pražských voleb bohužel klesá na úroveň frází typu „voliči rozhodli, tak jak rozhodli“.
Unikátní radní končí.
Unikátní radní končí. | Foto: ČTK

Tyhle věci se na magistrátu obvykle řeší mezi půlnocí a sedmou ráno. Záleží na tom, jestli puč zrovna režírují sovy, nebo skřivani. Tentokrát to vypadalo na noční ptáky – a když se v pátek Pražané probudili, mžourali do sociálních sítí plných „vybíjené“ a „zabijačky“. Co to? Pražská koalice si přes noc navzájem odvolala čtyři z jedenácti radních.

Primátorka Krnáčová se pokouší tvářit, že to je jen piha na kráse a tým profíků jede dál. Jde o odvážné tvrzení, už vzhledem k tomu, že při vybíjené měl od začátku nabito její vlastní politický klub. Náměstek Stropnický by býval nebyl odvolán, kdyby ho nepotopila většina zastupitelů spolukoaličního ANO. Všichni až na pět, včetně Krnáčové. Vlastní lidé svrhávají primátorce náměstka pod rukama, čili všechno je v naprostém pořádku.

Následné „zabijačce“ padli za oběť dvě radní za ČSSD a jeden z ANO, ale je hotová věc, že šlo v první řadě o Matěje Stropnického. Jeho verze, že za odvoláním ve skutečnosti stojí mocné zájmy stavebních investorů, vypadá pravděpodobně.

Jako faktor rozkladu znovu zafungovala TOP 09. Vloni, když ve volbách těsně prohrála s ANO, odstavila svého vlastního lídra Tomáše Hudečka. Tentokrát vyvolala noční bojové hlasování, aniž by disponovala nějakým viditelným plánem B pro případ, že by se jí podařilo radní odvolat a koalici rozklížit. Trochu jako když Jiří Paroubek v roce 2009 odstřelil Topolánkovu vládu.

Opravdu, koalice dvou nejsilnějších stran v zastupitelstvu, ANO s TOP 09 (pro názornost jí říkejme Babiš-Kalousek), je těžko představitelná i v divokých pražských poměrech. Takže TOP 09 – tak jako ODS, která také hlasovala pro odvolání – víceméně jen říká, že je „připravena jednat“. Miroslav Ludvík z ČSSD zase žádá „vyložit karty na stůl“ (Karel Březina je žolík, nebo eso?). O názoru primátorky, jako by se nechumelilo, už řeč byla, Andrej Babiš by nic neměnil, a Trojkoalice bez Stropnického nejprve držela status quo, ale v pátek večer dospěla k názoru, že koalice je nefunkční a chce si hledat novou.

Tak to chodí. Po zabijačce druhý den bolí břicho nebo hlava, někdy obojí.

Pražská politika se zas o něco hlouběji propadla do nesrozumitelnosti. Současný stav takřka znemožňuje, aby proběhlo nějaké skládání účtů z plnění volebních slibů. Pražané už mu vlastně odvykli. A většina partají usoudila, že to jednou čtyři roky zmákne předvolebními dárečky a uřvanou kampaní. Význam voleb bohužel klesá na úroveň frází typu „voliči rozhodli, tak jak rozhodli“.

Pro nejbližší vývoj bude klíčové, jak se vyvine situace uvnitř a kolem pražského ANO, jestli se začne štěpit. A jestli u TOP 09 zvítězí vůle k moci natolik, že se jí podaří domanévrovat do nějaké koalice. Že se sebezničující trend - alespoň na čas - zastaví a že koalice bude pokračovat, jen bez Stropnického, je zatím nejpravděpodobnější možností. Kdo unikátního radního nahradí, to bude pro město zásadní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy