Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 7. 2017 13:35

Klišák Kulhánek chce na Hrad: Jeho biblí je Švejk, hovoří řečí aut a Žádné mešity!

Se Švejkem coby biblí Vratislav Kulhánek šanci má, byť jeho výroky nápadně připomínají plukovníka Bedřicha Krause von Zillergut.
Kandidát ODA (milionáře Pavla Sehnala) na Hrad, Vratislav Kulhánek: "Já jsem nějak orientovaný spíš pro něco..."
Kandidát ODA (milionáře Pavla Sehnala) na Hrad, Vratislav Kulhánek: "Já jsem nějak orientovaný spíš pro něco..." | Foto: ČTK

Je to tady, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (73, o rok starší než Miloš Zeman, zachovalost o řády vyšší) se rozhodl skočit do politiky. Rovnou jde po funkci nejprestižnější, zamýšlí stát se prezidentem. Za sebou má dráhu manažera, kromě Škody Auto také kupříkladu v AAA Auto a čtyři roky řídil Český svaz ledního hokeje. Před 13 lety soud rozhodl o výmazu jeho jména ze seznamů spolupracovníků StB.

Ke kandidatuře jej přesvědčil Pavel Sehnal, milionář a nový majitel značky ODA. (Dodejme: jeden ze zakladatelů Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa míní, že Sehnal značku ukradl, míněno morálně.) A ještě jeden Kulhánkův důvod: "Žádná jiná strana mě neoslovila."

Svazek se Sehnalem nevypadá příliš pevně, v rozhovoru pro Seznam.cz o něm Kulhánek opakovaně mluví jako o Shánělovi, ale uvádí, že mu dříve konvenovaly strany ODA a Unie svobody; potíž však je v tom, že Sehnal-Sháněl zjevně nemá s myšlenkami ODA mnoho společného. Nevadí.

V rozhovoru se vyjádřil i k Andreji Babišovi, který ho dříve lákal coby kandidáta do Senátu: "… volil jsem ho, pak jsem byl velmi kritický a teď trošku zvažuju, protože ono když se šije do člověka pořád a dlouho, tak jednak to na něm samozřejmě zanechá nějaký vliv a může se nad sebou zamyslet, a některé ty kroky, to je klasická americká kampaň, to se mi jako nelíbí vůbec, ale některé ty kroky mají možná trošku hlavu a patu a hlavně mně nesedí si přivlastňovat zásluhy vlastně všech, zejména přivlastňovat si zásluhy na tom, že ekonomický cyklus nějak probíhá a žádná vláda to neovlivní…"

Z této perly rétoriky není jasné, jestli se Babiš nad sebou zamyslel, zato je jasné, že klasickou americkou kampaň ne. V interview pro Respekt Kulhánek mluvil o Babišovi takto: "…nemám potřebu se vůči němu mimořádně vymezovat. Můj dojem je, že bychom možná mohli být spíš spojenci než protivníci." Takže americká kampaň asi nakonec tolik nevadí.

Na dílně to vypadá jinak

Seznamu popsal i stav Česka: "…my žijeme v politickém marasmu, jinak ta země prosperuje fantasticky… ta země je ve vynikajícím technickém stavu, abych se vyjádřil řečí auta, a funguje krásně. Kdyby se ta politická scéna odstřihla, tak by ta atmosféra vypadala taky trošičku jinak." Mimořádné, hovoří i řečí aut!

Politiku vnímá nikoliv jako produkt společnosti, jako její volbu, ale cosi mimo, co s voliči vlastně nemá nic společného a mělo by se to odstřihnout.

Kulhánek je jedno veliké kandidátské klišé, Pan Klišák. Za bídu světa i Česka mohou média: "Závodí se v podávání špatných zpráv, závodí se v podávání různých hysterií a samozřejmě lidé potom na to reagují a tím dochází k nespokojenosti lidí. Když se pobavíte někde s lidmi, tak oni se mají hodně dobře, ale nejsou spokojení…"

Nejen média, v kinech dávají thrillery, "a pak doma je taková atmosféra: Hele, radši do toho kina nechoď, protože už cestou by tě někdo mohl přepadnout; už to vám dává takový moment, jako že to není dobře". Také, u exmanažera Škoda Auto to poněkud zaráží, je vinna technika, protože "ona se ztrácí komunikace mezi lidmi, ono mailem můžete člověka urazit, můžete tam říct cokoliv, aniž byste z druhé strany měli promptně reakci".

Kulhánek soudí, že prezident "je figura, která by měla být příkladná", ale na otázku Seznamu, zda je pro něj příkladem Miloš Zeman, odvětí: "Já bych to nekomentoval." Pak však dodá, že by "proti panu Zemanovi dokázal přinést úplně jinou kulturu jak slova, tak vystupování". Výše uvedené citace vskutku dokládají, že by jinou kulturu slova nastartoval, vyjádřeno "řečí auta".

Co nabízí v porovnání s akademikem Jiřím Drahošem? "Snad že jsem žil celý život po fabrikách mezi lidmi, možná, možná dokážu posoudit líp než on, co lidi trápí, poněvadž na té dílně to všechno jinak vypadá."

Uprchlíky z islámských zemí by nebral. Proč? Lidé "mají strach, že převládne jiná kultura, a to riziko je obrovské; čím víc se tomu budeme bránit, tím víc se stane, že se k nám budou stěhovat Švédové, Němci, ty signály už tady jsou, Francouzi…" Není jasné, zda by tedy Švédy a Němce bral (zřejmě jen nemuslimy).

Kulhánek není zavile proti utečencům, jenomže… "Uprchlík, který prchá před nějakým neštěstím, prosím, ale když se člověk podívá, tak to jsou dvaceti- třicetiletí kluci s mobilama, ti se mají starat o to, aby tam udělali pořádek, aby se tam postavili na nějakou stranu, a ne aby utíkali za lepším." Jedním z hybatelů světového zla je mobil.

Finální úvaha Kulhánka k uprchlictví: "Můžeme sem pustit lidi, kteří budou schopni se asimilovat… my nemůžeme připustit, aby tu byli lidé, kteří nebudou ochotni se adaptovat. Čili jinými slovy žádné mešity!" Nějaká svoboda vyznání muže hovořícího řečí auta zjevně nezajímá.

Respektu prozradil, jak nesnáší český pocit malosti, "kdy Čech potká v Itálii Čecha a tváří se jako Ital nebo Němec, aby se spolu nemuseli bavit. Češi musí znovu najít svoji hrdost". Češi jsou zřejmě výteční herci, když se dokážou tvářit jako Italové…

Jak přesvědčí voliče, aby si ho vybrali? "Řekněme, že jsem neodtažitý. Jak se píše ve Švejkovi: Člověk si myslí, že je gigant, ale je hovno, kamaráde. Švejk je moje bible a tohle mám tak nějak podvědomě zafixováno už roky."

Musíme uznat, že se Švejkem coby biblí Kulhánek šanci má, byť jeho výroky nápadně připomínají plukovníka Bedřicha Krause, majícího též přídomek von Zillergut…

 

Právě se děje

Další zprávy