reklama
 
 

Kubera na Hrad? Zeman namodro: Brusel je fuj a dehet v plicích chrání zdraví

21. 7. 2017 13:25
Primátor Teplic rád levná, chytlavá prohlášení, jež zapadají do návratu ODS k Václavu Klausovi seniorovi. Zeman by měl dobrého nástupce.

Podivná modrá akce: místopředseda Senátu a primátor Teplic za ODS Jaroslav Kubera oznámil, že sebral dostatek podpisů kolegů senátorů, aby mohl kandidovat na Hrad. Celkem jich má již sedmnáct, nejen z ODS (stačilo by mu deset). To však neznamená, že se pokusí stát českým prezidentem: "Mám to připravené a rozhodnu se na poslední chvíli," sdělil iDnes.cz. "Dosavadní kandidáti mě neoslovují, stále čekám, že se objeví ještě jiní kandidáti."

Nic neříká stanovisko ODS k případné kandidatuře Kubery: "Nyní se soustředíme na volby do Poslanecké sněmovny. Několikrát jsme deklarovali, že cílem ODS je postavit nebo podpořit takového kandidáta, který bude mít šanci porazit Miloše Zemana. Občanští demokraté svůj postup v prezidentské volbě oznámí v pravou chvíli," sděluje mluvčí Jana Havelková; předseda Petr Fiala mlčí, zřejmě je zaneprázdněn tipováním sedmi divů Česka.

Že ODS hledá "kandidáta, který bude mít šanci porazit Miloše Zemana", slyšíme už rok. Dost možná to leze krkem i Kuberovi, který si tedy sám sehnal podpisy, jako že by případně mohl vyzvat Miloše Zemana. Ten to prý vítá.

Blesku primátor řekl: "S panem prezidentem Zemanem jsem byl na služební cestě v Chorvatsku. Vážně mě přesvědčoval, abych kandidoval. Bod, kdy to řeknu, přijde, ale až se bude sestavovat vláda." Takže ho přemlouvá dokonce i prezident Miloš Zeman? Musí být sakra těžké takovému lákadlu odolat.

Ti dva jsou si dost podobní, Kubera by na Hradě byl do jisté míry Zemanem II, Zemanem namodro. Primátor Teplic má taky mimořádně proříznutá ústa a shodnou se i v kopání do té strašné, zlé Evropské unie. (Kubera ovšem zatím neproslul podporou Putina a čínských komunistů.)

Buď jde o jeho sóloakci, neboť pro muže činu, pro pana Zasněženého Chodníka (Kubera zbavil tuzemce povinnosti odhrabávat z obecního chodníku sníh) může být dost rmutné dívat se, jak jeho strana stále nikoho nemá, nebo je "kuberování" jen další levnou součástí předvolební kampaně, další pokus upozornit na ODS, že tu je a že "má lidi" dokonce i na prezidenta.

Tomu by nasvědčoval tento fakt: sedmdesátiletý Kubera už letos začátkem roku ČTK oznámil, že aktuální volební období v Senátu i komunální politice jsou pro něj posledními, tedy že končí. (Pravda, o kandidování na Hrad řeč nebyla.)

S jakým programem by do toho Kubera šel? Czexit? Povolit cigára i v jeslích? Nevíme, sám k tomu sdělil jen toto: "Pokud někdo kandiduje, tak jeho cílem má být zvítězit, ale ne tím, že porazí toho soupeře, ale že nabídne voličům to, co je správné." Hmm, moudré. Jediné, co však voličům sdělil, bylo, že prvního ledna pronese vlastní novoroční projev. (V Teplicích na náměstí?)

Byl by Kubera vhodný kandidát na prezidenta? První, co vás napadne, když ho pozorujete, když o něm uvažujete: nemá na to. Jaroslav Kubera je komunální politik, větší přesah mu chybí.

Jeho případné kandidování ukazuje, kam to s nejvyšší ústavní funkcí dopracoval Miloš Zeman: udělal z ní provinční záležitost, prezident v jeho podání je takový žvanivý vesnický starosta, který nejradši říká, co chtějí lidé v hospodě slyšet, tlachal, který rád provokuje. Státník? Osobnost, nebo snad vzor? Kam na něj s tou flintou.

Zeman zavedl představu hlavy státu coby "bonmotáře", který nemá žádnou odpovědnost, sype jednu hlášku za druhou a jednu jako druhou; to přece lidem stačí, ne? Prezidentem tohoto typu může být kdejaký manipulátor a sebehlt.

Pelíšky na pokračování

Kubera, podobně jako Zeman, proslul svými hláškami, z Hradu by zřejmě udělal takové "Pelíšky", lidé by se ptali: "Slyšels, co zas vypustil? Ne? Tak to si musíš dát…"

Pár jeho hlášek? Nejznámější jsou o tabakismu: "Neznám kuřáka, který by vykouřil 10 cigaret a zmlátil manželku a děti, což alkoholik dělá téměř denně a nikomu to nevadí a nikdo nehoruje pro zákaz reklamy na - muži mají své dny atd… já vím, jaké kroky budou následovat. Bude následovat zákaz prezervativů, protože přece potřebujeme, aby se rodilo více dětí, zákaz orálního sexu, zákaz sexu vůbec a další zákazy."

V roce 2003 mluvil v Senátu o zákonu, který měl řešit sexuální obtěžování na pracovišti: "… nemohu v žádném případě podpořit naši paternalistickou ochranu a touhy neukojených feministek, kterým harassment nikdy nehrozí. To je na tom velmi pikantní a zvláštní. Nemohu je jmenovat… ale můžete si je na internetu prohlédnout - ty aktérky, které jsou v těchto směrech aktivní, těm se opravdu nemůže nic stát, nikdo je nikdy obtěžovat nebude." Zemanovské.

Nerad Evropskou unii, zaujímá k ní klausovský postoj: "Pro mě je celá unie jeden velký socialistický moloch. Když se rozpadne bez války, tak to budu považovat za úspěch," prozradil Aha! v roce 2007. Parlamentním listům řekl: "Kdyby bylo po mém, tak Teplice z Evropské unie vystoupí. Možná, že jednou uspořádáme referendum. Kdyby všechna velká města uspořádala referendum, tak by pravděpodobně musela vystoupit i Česká republika. Takovou míru socialismu, to neumí ani Grebeníček."

Levná, chytlavá prohlášení, jež zapadají do návratu ODS k Václavu Klausovi seniorovi. Zeman by měl dobrého nástupce, navíc ty dva spojuje kuřácká vášeň; u front na Hrad by se zřejmě objevily popelníčky. Na prezidenta evropské úrovně to nestačí, na kandidáta za dnešní občanské demokraty nepochybně bohatě ano.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

autor: Martin Fendrych | 21. 7. 2017 13:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama