V posledních letech výběr některých laureátů devalvoval státní vyznamenání tak, že by to už mohla být jen perlička. Když František Ringo Čech, Filip Renč nebo ministr zemědělství 80. let Miroslav Toman - tak proč ne letos básník Karel Sýs, "Toman literatury"? Oba ve stejné době patřili k prominentům. Zatímco stovky autorů a knih byly zakázány a svoboda slova perzekvována.
Sýs jako perlička? Určitě ne. Už proto, že zatímco kontroverzní medailisté bývali vybíráni přímo Hradem, Karla Sýse minulý týden navrhla vyznamenat Poslanecká sněmovna. Medailí Za zásluhy o literaturu.
Návrh předložil komunistický poslanec (a předseda podvýboru pro svobodu slova) Leo Luzar, osvojili si ho Stanislav Berkovec (ANO) a Antonín Staněk (ČSSD), schválil ho podvýbor pro státní vyznamenání a sněmovně ho spolu s jinými jmény předložil jeho předseda Vojtěch Pikal (Piráti). Medaili pro Sýse doporučilo 108 ze 161 poslanců (ANO, ČSSD, KSČM, SPD-TO a Piráti).
Že je v tom nějaký problém, se vyjevilo právě skrze Piráty (ne, ti neměli v parlamentu šťastný týden). Zazněly hlasy, kterým přišlo zvláštní, když mladá a neklidná krev politiky v roce 2018 doporučuje vyznamenat veterána socialistické poezie, který po roce 1989 mimo jiné vedl literární přílohu komunistických Haló novin.
Vojtěch Pikal se na sociálních sítích kál s tím, že ho nenapadlo zkontrolovat si "dětského básničkáře". (V Sýsově tvorbě ovšem rezonuje i explicitní erotika, pozn. aut.).
Pikal se omluvil. A taky se do toho zabrušoval. Lehce bizarní výměnu informací korunovala sociálnědemokratická poslankyně Alena Gajdůšková, která vysvětlila, že hlasovala pro newyorského ilustrátora Petra Síse "s hlubokým přesvědčením, že člověk, který věnuje svou tvorbu převážně dětem, si státní vyznamenání zaslouží".
Na rozdíl od Pikala a Gajdůškové poslanec Antonín Staněk věděl zcela přesně, oč běží. Což je hlavní zpráva celého příběhu. Staňka totiž ČSSD navrhuje na ministra kultury v příští vládě.
Staněk se na Facebooku k Sýsovi vyslovil také: Za osvojením návrhu na vyznamenání si stojím, mimo jiné "i při vědomí toho, že (Karel Sýs) ve své době byl básníkem, který měl velký prostor pro svou tvorbu a byl také šéfredaktorem jediného povoleného literárního týdeníku Kmen". Kdyby se dávala státní cena za eufemismus, tak "ve své době měl velký prostor pro svou tvorbu" jako charakteristika tribuna Sýsova typu by bylo žhavým kandidátem.
Ministerstvo kultury nicméně uděluje například Státní cenu za literaturu a překladatelské dílo. Nebo Ceny za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Kromě toho poskytuje mnoha kulturním projektům záštitu a samozřejmě spravuje svou kapitolu státního rozpočtu a uděluje dotace a granty.
Do toho všeho, čekal by člověk, se bude nějak promítat úsudek o době nesvobody, jíž byl Karel Sýs jedním literárních protagonistů. Leč Antonín Staněk vyzdvihuje Sýsovu tvorbu ze 70. a první poloviny 80. let a shrnuje, že v "jiných oblastech české kultury byli státním vyznamenáním oceněni mnohem kontroverznější autoři". Jestli myslí Zdeňka Trošku nebo někoho jiného, těžko říct. Měřítko "když to dostali jiní, tak proč ne Sýs" je k ničemu.
Když se možný ministr kultury představuje podporou státního vyznamenání Karlu Sýsovi, je to pro "státní názor" na kulturu špatná zpráva. Tahle zóna si má držet vkus a fazónu, nesmí ji rozežrat relativizace postojů a hodnot.
Bývaly časy, kdy ministři kultury hrávali roli jakéhosi svědomí vlády (Pavel Tigrid, Pavel Dostál, Daniel Herman). Ministr kultury přece nemůže Sýsova komunistická 80. léta opsat jako "velký prostor pro jeho tvorbu" - při vědomí, že se tehdy za šíření zakázané literatury dalo jít a chodilo do kriminálu. Úctu a ocenění státu si zaslouží svobodný samizdat, ne režimní básníci; o kvalitách oficiálních a zapovězených autorů nemluvě.
Adepta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho prezident Zeman odmítá, protože prý zpochybňuje dvě základní orientace české zahraniční politiky, a to odmítání migračních kvót a proizraelskost. Antonín Staněk, který doporučuje vyznamenat Karla Sýse, zpochybňuje "orientaci české kultury" - ale to Zemanovi těžko bude vadit. Mnohem pravděpodobnější je, že Karel Sýs 28. října medaili dostane.