Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 9. 2017 12:25

Leze ven, proč se Babiš na financích držel zuby nehty: berňák za něj likvidoval firmy

Finance vede Pilný a náhle vidíme jak na talíři, co znamená, když miliardář řídí ministerstvo jako firmu. A Babiš se tak chystá řídit celý stát.
Pilný vystřídal Babiše na ministerstvu financí a na světlo se dostávají ošklivé věci: berňák za Babiše likvidoval firmy a "neviděl" finty okolo korunových dluhopisů.
Pilný vystřídal Babiše na ministerstvu financí a na světlo se dostávají ošklivé věci: berňák za Babiše likvidoval firmy a "neviděl" finty okolo korunových dluhopisů. | Foto: Ludvík Hradilek

Když byl Andrej Babiš v květnu odvolán z vlády, vnímal to jako velikou nespravedlnost, "likvidaci" nejschopnějšího ministra financí. Podobně hovořil Miloš Zeman, jehož premiér Sobotka po měsíční bitvě donutil Babiše odvolat. Prezident tehdy tvrdil, že Babiš "vykonal v čele ministerstva financí práci, kterou nedokázal nikdo předtím".

Dnes se začíná ukazovat, a paradoxně je to práce ministra za ANO Ivana Pilného, že je to pravda, jenomže v opačném smyslu. Za Babišova ministrování se na financích děly velmi zlé věci a berňák, zdá se, fungoval jaksi naopak. Bohužel, reakce na nová zjištění je minimální, trapná, nedostatečná.

Stala se neobvyklá věc: ministr Pilný, opakuji, že ministr za ANO, se omluvil firmám, které finanční správa neprávem zlikvidovala zajišťovacími příkazy. Je šokující, že berňák toto dělal. Stát fungoval opačně, místo aby firmám pomáhal, tak je ničil!

Proč? Motivem snad byla snaha ukázat, že Babiš to dělá nejlíp, že on daně vybere a všem jde po krku. Jiný motiv se nabízí, když sledujeme případ firmy FAU, jež mohla být likvidována, zatím to nevíme s jistotou, i jako subjekt, který překážel holdingu Agrofert.

V úterý po jednání rozpočtového výboru Pilný řekl Hospodářským novinám: "Je zřejmé, že pro některé firmy to znamenalo neoprávněnou likvidaci. Za to jsem se omluvil a snažíme se to minimalizovat." Toto je bomba, zásadní obrat, který však v Česku nevyvolal žádnou bouřlivou reakci. Stát neprávem likviduje firmy a je to normální? Ani média to nevnímala jako nějakou superudálost.

(Když před časem řekl exministr průmyslu za ČSSD Jan Mládek, že živnostníci parazitují, nastalo haló a právem. Ale proti likvidaci firem to bylo škádlení v mateřské školce.)

Čísla: 51 žalob firem se proti zajišťovacím příkazům bránilo u soudu a bylo zamítnuto, 19 naopak uspělo (rozhodnutí berňáku bylo zrušeno), to znamená, že z vyřízených 70 žalob (celkem jich bylo podáno 186) bylo 27 procent úspěšných! 

Představte si, že by třeba řidiči autobusů ve 27 procentech řešených případů zavinili dopravní nehodu. To by si pasažér dobře rozmyslel, jestli nastoupí. Firmy si ale nic rozmýšlet nemohly, berňák stojí nad nimi.

Odvolat služebníka Janečka? Nejde!

Poslanci logicky žádali odvolání šéfa daňové správy Martina Janečka. Na to Pilný: "Nevím, jestli by personální výměna nějak pomohla. Rozpočtový výbor má poněkud naivní představu o tom, jak se odvolává ředitel finanční správy. To podléhá služebnímu zákonu a musela by to schválit vláda. Kdyby k tomu mělo dojít, bylo by potřeba daleko ostřejší střelivo, než je v současnosti k dispozici."

Vážně? Neoprávněná likvidace firem berňákem nestačí, to není "ostré střelivo"? Těmhle plkům se nechce věřit.

Varující je fakt, že se hrubé chyby odehrávaly nejen u zajišťovacích příkazů, ale i u korunových dluhopisů. A zase se to ukazuje až poté, co Babiš odešel z financí.

Ač donedávna berňák tvrdil, jak je vše v pořádku, "standardní", náhle rozjel kontrolu všech firem, jež korunové dluhopisy vydaly (dosud přes 330 kontrol). Podobně jako u zajišťovacích příkazů se to týká i Babiše a Agrofertu. Bylo podáno již 25 trestních oznámení. Reakce firem? Přes třicet po obratu dobrovolně podalo nová daňová přiznání.

Oč tedy jde? Podle berňáku je (dnes, to jest za Pilného) podezřelé, pokud dluhopisy nebyly nabízeny veřejně a nakoupil je hlavně majitel společnosti. Nebo když úroky byly výrazně vyšší, než za kolik si firmy půjčovaly u bank.

Jak mi to vysvětlil jeden finanční expert, "problém nebyl s vydáváním korunových dluhopisů, ani v tom, že se takové dluhopisy na straně kupujícího nedanily, pokud ovšem kupujícím nebyl vlastník emitenta, tedy 'osoba spojená' dle zákona o dani z příjmu".

Za "superministra" Babiše probíhala likvidace firem pomocí zajišťovacích příkazů a berňák měl pevně zavřené oči před machinacemi s korunovými dluhopisy. Jakmile byl Sobotkou vyhnán z financí a nastoupil "neagrofertní" ministr, věci jsou viděny přesně opačně.

Závěr? Vidíme jak na talíři, co znamená, když miliardář řídí ministerstvo jako firmu. (A chystá se tak řídit celý stát.) Zároveň vidíme, že ač už není Babiš na financích, odvolat člověka, který za berňák nese odpovědnost, nejde. Stát se to ve firmě, letěl by, ani by nemrkl.

Oceňme však, že Ivan Pilný projevil jistou dávku odvahy, že se de facto postavil Babišovi, i když si netroufá Janečka odvolat. A zároveň si vzpomeňme, jak se Babiš na financích držel zuby nehty, jak nechtěl odejít, jak ho Zeman držel. Dnes už víme proč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy