Martin Novák Martin Novák | Komentáře
14. 2. 2018 9:00

Naše generace nemá právo na referendum o odchodu z Evropské unie. Rozhodnout musí ty příští

O vstupu do EU jsme hlasovali před patnácti lety. A po tak krátké době chtějí nespokojenci rozhodovat o odchodu?
Oslavy vstupu do EU na Staroměstském náměstí v Praze.
Oslavy vstupu do EU na Staroměstském náměstí v Praze. | Foto: ČTK

Kdo se narodil v roce českého referenda o vstupu do Evropské unie, teprve letos dostane občanku. V červnu to bude teprve patnáct let, co 77 procent hlasujících Čechů rozhodlo, že si přeje republiku v EU. Že máme zase být součástí většího celku, jako byly Svatá říše Římská nebo Rakousko-Uhersko.

Protože pojem suverenity je při našem počtu obyvatel a geografické poloze relativní, jak jsme se přesvědčili mnohokrát. Osmičkový rok je ideální pro takové rozjímání.

Patnáct let, a má se hlasovat znovu o Evropské unii, které jsme tehdy řekli ano? Zastánci referenda tvrdí, že odmítat ho není demokratické. Ale je demokratické hlasovat o vystoupení z něčeho pouhých patnáct let poté, co jsme hlasovali o vstoupení do téhož?

Ano, téhož, protože v EU jde stále především o volný obchod a hladkou ekonomickou spolupráci členských zemí. Pokud někdo považuje EU za přeregulovanou a socialistickou: tak ve srovnání s čím? S jakou částí světa?

Především však: Velká Británie si vystoupení z Evropské unie odhlasovala jedenačtyřicet let poté, co schválila svůj vstup do Evropského hospodářského společenství. Poprvé se hlasovalo v roce 1975, podruhé v roce 2016. To už je legitimní časový rozdíl pro civilizovanou zemi.

Švédové odmítli v referendu euro v roce 2003. A prudí teď někdo z těch Švédů, kteří euro chtějí, s dalším referendem? Ne, samozřejmě, protože Švédsko je normální demokratický stát. Přestože řada českých médií dělá zavádějícími zprávami o problémech s migrací a přistěhovalci ze Švédů hlupáky, kteří likvidují vlastní zemi.

Chybu udělala Kanada, když připustila dvě referenda o nezávislosti Quebecu v letech 1980 a 1995. Ale další nejspíš ještě dlouho nebude. Nemělo by být ani u nás. Minimálně dalších pětadvacet let, pokud někdo chce, že zrovna Velká Británie pro nás má být vzorem.

Když pomineme KSČM a SPD, je největším zastáncem českého odchodu z Evropské unie bývalý prezident Václav Klaus. Po britském referendu řekl Českému Rozhlasu-Radiožurnálu: "Celý odchod je vítězstvím evropských demokratů a Anglie hrdinkou, která zachránila Evropu před Napoleonem, Hitlerem i bruselským monstrem." Budiž ale připomenuto, že v roce 1992 nemohli Češi ani Slováci rozhodnout v referendu o zániku nebo zachování Československa. Velkým odpůrcem referenda byl právě Václav Klaus, neboť prý ani nebylo možné otázku jasně položit. Navíc se prý tehdy občané jasně vyslovili tím, koho volili v parlamentních volbách.

Podle takového mustru je vlastně nyní jasno: pro opuštění EU jsou jen KSČM a SPD, takže voliči v říjnu rozhodli o setrvání Česka v Unii.

Ponechme právo učinit rozhodnutí referendem té nastupující a pak té další generaci. Dnešní třicátníci, čtyřicátníci, padesátníci, šedesátníci, sedmdesátníci, osmdesátníci a devadesátníci už tohle právo jednou měli a to by jim mělo stačit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy