Martin Novák Martin Novák | Komentáře
14. 2. 2018 9:00

Naše generace nemá právo na referendum o odchodu z Evropské unie. Rozhodnout musí ty příští

O vstupu do EU jsme hlasovali před patnácti lety. A po tak krátké době chtějí nespokojenci rozhodovat o odchodu?
Oslavy vstupu do EU na Staroměstském náměstí v Praze.
Oslavy vstupu do EU na Staroměstském náměstí v Praze. | Foto: ČTK

Kdo se narodil v roce českého referenda o vstupu do Evropské unie, teprve letos dostane občanku. V červnu to bude teprve patnáct let, co 77 procent hlasujících Čechů rozhodlo, že si přeje republiku v EU. Že máme zase být součástí většího celku, jako byly Svatá říše Římská nebo Rakousko-Uhersko.

Protože pojem suverenity je při našem počtu obyvatel a geografické poloze relativní, jak jsme se přesvědčili mnohokrát. Osmičkový rok je ideální pro takové rozjímání.

Patnáct let, a má se hlasovat znovu o Evropské unii, které jsme tehdy řekli ano? Zastánci referenda tvrdí, že odmítat ho není demokratické. Ale je demokratické hlasovat o vystoupení z něčeho pouhých patnáct let poté, co jsme hlasovali o vstoupení do téhož?

Ano, téhož, protože v EU jde stále především o volný obchod a hladkou ekonomickou spolupráci členských zemí. Pokud někdo považuje EU za přeregulovanou a socialistickou: tak ve srovnání s čím? S jakou částí světa?

Především však: Velká Británie si vystoupení z Evropské unie odhlasovala jedenačtyřicet let poté, co schválila svůj vstup do Evropského hospodářského společenství. Poprvé se hlasovalo v roce 1975, podruhé v roce 2016. To už je legitimní časový rozdíl pro civilizovanou zemi.

Švédové odmítli v referendu euro v roce 2003. A prudí teď někdo z těch Švédů, kteří euro chtějí, s dalším referendem? Ne, samozřejmě, protože Švédsko je normální demokratický stát. Přestože řada českých médií dělá zavádějícími zprávami o problémech s migrací a přistěhovalci ze Švédů hlupáky, kteří likvidují vlastní zemi.

Chybu udělala Kanada, když připustila dvě referenda o nezávislosti Quebecu v letech 1980 a 1995. Ale další nejspíš ještě dlouho nebude. Nemělo by být ani u nás. Minimálně dalších pětadvacet let, pokud někdo chce, že zrovna Velká Británie pro nás má být vzorem.

Když pomineme KSČM a SPD, je největším zastáncem českého odchodu z Evropské unie bývalý prezident Václav Klaus. Po britském referendu řekl Českému Rozhlasu-Radiožurnálu: "Celý odchod je vítězstvím evropských demokratů a Anglie hrdinkou, která zachránila Evropu před Napoleonem, Hitlerem i bruselským monstrem." Budiž ale připomenuto, že v roce 1992 nemohli Češi ani Slováci rozhodnout v referendu o zániku nebo zachování Československa. Velkým odpůrcem referenda byl právě Václav Klaus, neboť prý ani nebylo možné otázku jasně položit. Navíc se prý tehdy občané jasně vyslovili tím, koho volili v parlamentních volbách.

Podle takového mustru je vlastně nyní jasno: pro opuštění EU jsou jen KSČM a SPD, takže voliči v říjnu rozhodli o setrvání Česka v Unii.

Ponechme právo učinit rozhodnutí referendem té nastupující a pak té další generaci. Dnešní třicátníci, čtyřicátníci, padesátníci, šedesátníci, sedmdesátníci, osmdesátníci a devadesátníci už tohle právo jednou měli a to by jim mělo stačit.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 52 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy