Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 10. 2021 12:34

Nebude Fialova vláda po propadu Pirátů sociálně tvrdá, lhostejná? Uvidíme záhy

Držme Petru Fialovi palce, aby nenechal na holičkách ohroženou českou krajinu, ohroženou a strádající třídu, znásilňované ženy a další a další slabé a zapomínané.
Prim teď bude hrát ODS, jež nikdy nebyla příliš sociální, neměla velkou péči o klima a byla značně antievropská. Fiala je ale rozvážný muž, v tom je naděje.
Prim teď bude hrát ODS, jež nikdy nebyla příliš sociální, neměla velkou péči o klima a byla značně antievropská. Fiala je ale rozvážný muž, v tom je naděje. | Foto: Lukáš Bíba

Vzniká program nové vlády Petra Fialy (ODS) složené z koalic Spolu a Pir/STAN, bude se dohadovat obsazení vedení sněmovny a obsazení jednotlivých ministerstev. Je celkem jasné, kdo u nás bude vládnout, jen zatím nevíme, kdy to začne. Jaká to bude vláda? Jaké si zvolí priority?

Těsně po volbách zavládla u nemalé části voličů euforie: Andrej Babiš (ANO) coby premiér končí. O to v těchto volbách také šlo, ne že ne. Babišismus (postupné uchvacování státu oligarchou s titánským střetem zájmů) končí. Jenomže euforie nevydrží dlouho, jsme zemí v maléru, ceny energií letí nahoru, inflace narostla, je nezbytné hasit mnoho divokých požárů najednou. Jak se to udělá? Kdo to udělá?

Z politiky bez budoucnosti (rozhazování) máme přeskočit do politiky s budoucností, jež musí začít krotit obří státní dluh, o tom nikdo nepochybuje. Zároveň je však nutné myslet na lidi v nouzi, na chudé regiony, na klima, na naprosto nezbytné reformy důchodů, daní, školství, investic do vědy, na omezení zbytnělé administrativy a kdoví na co ještě. Práce pro vraha, nebo spíš pro skutečné machry. Má ty machry Fiala po ruce? (Když měl v ČT vysvětlit, kde v rozpočtu ušetří sto miliard, dost v tom plaval. Když se střetl ekonomický expert ODS Jan Skopeček s ministryní Alenou Schillerovou, nepřesvědčil vůbec.)

Další potíž, kdo bude hrát prim ve Fialově vládě? Bez pochyb ODS a její představy o politice (občanští demokraté tradičně patří mezi strany, které ty představy skutečně mají, což je dobře). Teď nejde ani tak o slova „konzervativismus“ a „pravice“, teď se jedná o budoucnost „ohrožené třídy“ a „strádající třídy“ (viz projekt Rozděleni svobodou: česká společnost po 30 letech).

Ohrožená třída u nás představuje 22 procent obyvatel, pro něž „jsou typické podprůměrné příjmy a majetky. Často jde o rodiny s dětmi, s matkou na rodičovské; ohrožují je ztráty zaměstnání a rozvody; relativně častější než v celé populaci je mezi nimi nájemní bydlení, exekuce a dlouhodobá nezaměstnanost; jsou to lidé ze všech věkových skupin, častěji jsou zastoupeny ženy (62 %); obvykle mají středoškolské vzdělání; často řadové administrativní pracovnice a zaměstnankyně ve službách; pracují ve špatně ohodnocených zaměstnáních, ačkoliv mají formální vzdělání, které by jim umožnilo získat kvalifikovanější a lépe placené pozice…“

Strádající třídu představuje 18 procent obyvatel, „nedisponuje žádným typem společenského kapitálu, o který by se mohla opřít; o něco častěji jsou to důchodci, ale patří sem všechny generace a věkové skupiny; mají podprůměrné vzdělání (22 % jen základní); o něco častěji ženy (60 %); žijí obvykle ve středních a větších městech s výjimkou Prahy, často v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji; typicky pracují ve stavebnictví, jako prodavači nebo neodborní manuální pracovníci a mají nejvyšší míru nezaměstnanosti, přes 6 %; často čelí exekucím; nejčastěji ze všech tříd žijí v pronajatém bytě (41 %)…“

Postoj k exekucím? K vyloučeným oblastem?

Toto je jeden z klíčových problémů ležící před Fialovou vládou (problém, který Babišova „supervláda“ nevyřešila, naopak za ní dál narůstal). Víme, jaký postoj zaujali občanští demokraté k novele nazvané „třikrát a dost“, jež umožnila strhávat pokuty ze sociálních dávek a dopadá na ohrožené děti (předkladatelem byl poslanec ODS Jan Bauer). A víme, jaký postoj zaujali k novele zákona o pomoci v hmotné nouzi, která umožňovala zřizovat takzvané bezdoplatkové zóny. (Ústavní soud to naštěstí zrušil.)

Je velmi důležité, kdo bude ve vládě v oblasti ohrožených oblastí a chudoby oponovat tvrdé ODS. Oponentura tu bude důležitá. Sázka na dvě koalice (Spolu a Pir/STAN) byla založena na představě, že se ve vládě budou muset dohadovat, jako my se musíme dohadovat, že to nebude „jednodruhová vláda“. Jenomže volby (po dezinformační a nenávistné kampani, na níž se zčásti podíleli i lidé z ODS a TOP 09, míněn třeba Miroslav Kalousek) namíchaly vládní koalici jinak.

Piráti, kteří jsou sociálně vnímaví a prokázali to ve sněmovně v minulém volebním období vícekrát, propadli (mají pouhé čtyři poslance). Starostové a nezávislí je převálcovali, jejich voliči kroužkovali tak mohutně, že mají jen o jednoho poslance méně než ODS. Je to však společenství značně neutříděné, neideologické (tím je nesrážím, leč není to klasická strana s jasným programem a dlouhodobou vizí).

Můžeme tedy pochybovat, zda si budou chtít pálit prsty v citlivých sociálních patáliích. Vít Rakušan si je problému vědom. Pro Seznam Zprávy řekl: "Skutečně všichni, kdo do toho jdeme, si uvědomujeme, že vláda nemůže být dryáčnicky asociální. Musíme vnímat, že nemáme ve Sněmovně žádnou levicovou stranu, že tady milion lidí nemá zastoupení." - Nebýt "dryáčnicky asociální" je poněkud málo. Navíc v regionech starostové nejednou podporují asociální, tvrdá řešení.

Ve vládě usednou také lidovci jako součást Spolu, dá se tedy čekat, že především oni se stanou tím o něco více sociálním hlasem. Je to však strana středopravá a v lecčem ODS dosti blízká, Piráty zcela jistě nezastoupí a nenahradí (kupříkladu slovo „nepřizpůsobivý“ tam rozhodně není sprosté).

Typickým problémem, kde měla ODS prakticky opačný postoj k Pirátům, byly exekuce, metla Česka. Pir/STAN považuje za dobrou cestu teritorialitu, zásadu „jeden dlužník - jeden exekutor“, chtějí prosadit rychlejší oddlužení. Proti tomu šla ODS ve sněmovně dlouhou dobu a koalice Spolu nic takového (teritorialita a jeden exekutor) do programu nevložila.

Podobné otázky, jak asi každý tuší, vyvstávají okolo klimatické změny a způsobu, jak ji řešit, ale také okolo nerovného postavení žen, násilí na ženách, domácího násilí, okolo pohledu na migraci, náboženskou svobodu, poskytování azylu a zajišťování chybějících pracovníků pro české podniky. Dál okolo jiných „moderních“, „nekonzervativních“ témat, jež jsou pro budoucnost země ovšem klíčová.

Porážka Babiše má být cestou k lepšímu Česku

Kdyby byly po volbách koalice namíchány rovnoměrněji, pak by se daly čekat seriózní, zásadní debaty o všech těchto oblastech. Voliči se ovšem Pirátů zalekli, nechali se vyděsit lžemi, a tak se nyní lidé s hlubším sociálním cítěním obávají, kam se bude stát ubírat, jestli populismus nevystřídá pokračující lhostejnost k nejpotřebnějším.

Kudy to půjde, budeme brzo schopni odhadnout z toho, kdo bude jmenován na jednotlivá ministerstva (kupříkladu nelze čekat, že by se Pirátka Olga Richterová stala ministryní práce a sociálních věcí, pokud by ji však Fiala přece jen vybral, asi by to mnohé uklidnilo). Stejné to bude s ministerstvem pro životní prostředí (uhelné elektrárny, nová mobilita) a zahraničí (vztah k EU je pro nás klíčový, navíc nás čeká předsednictví v unii).

Něco málo už napověděla reakce na tweet novinářky A2larmu Apoleny Rychlíkové, v němž vyslovila svoji starost: „Z čeho mám nyní obavy: 1. zvítězí tažení ‚spálenou zemí‘ - bezhlavá ideologie před nutným zmapováním terénu. 2. rozdmýchávání kulturních válek, na které jsou konzervativci specialisti, aby se část lidí vyčerpala na debatách o potratech, manželství pro všechny, nebo ehm ROZVODECH.“

Hned první reakce pod tweetem byla vskutku typická: „Já mám nyní obavy, že ‚novináři‘ Vašeho typu budou pokračovat tímto způsobem v rozesí*ání a roz*ebáváni jakýchkoli sebelíp míněných snah napravit ten m*dník po Burešovi, a protože to bude nutně bolet, tupější půlka národa Vám to bude žrát a přivede nám ty zm*dy zpátky.“

K tomu snad jen dodejme, že porážka Babiše měla být cestou k něčemu slušnějšímu, citlivějšímu, lepšímu, méně podvodnickému a sobeckému. Petr Fiala bude mít velmi těžkou roli, aby ta velká očekávání splnil. Držme mu palce, ať nenechá na holičkách ohroženou českou krajinu, ohroženou a strádající třídu, znásilňované ženy atd. Ať nezapomene na slabé spoluobčany. Ať nezapomene na opuštěnou mladou generaci.

Zákazníci Bohemia Energy teď zaplatí násobně víc, starší lidé budou trpět, říká Šnobr (video DVTV ze 13. října 2021)

Jako praktika je to opravdu nevídáné, Bohemia Energy selhala. Byl to čistý hazard na účet klientů, kteří o tom nevěděli, míní analytik Michal Šnobr. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy