Účel připoutat pozornost to splnilo. Hnutí Starostové a nezávislí nejdřív oblepilo silnice billboardy s nápisem „Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman?“, načež hádanku rozluštilo informací „Starostům věří 62 procent lidí“ a portrétem Dany Drábové. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a místostarostka Pyšel za STAN kandiduje ve Středočeském kraji. Volby proběhnou 7. a 8. října.
„Účel světí prostředky“ je problematická zásada. Starostové s velkým S švindlují se slovem.
Privatizovali si starosty s malým s pro název své partaje, která sice vyrůstá z komunálu, a jsou v ní starostové, ale také působí v Parlamentu a řada jejích politiků starosty není, nebo už není. Starosta je volená funkce, ovšem strana toho jména si ji v jazyce monopolizuje. Je to podobné, jako by vzniklo „Hnutí Poslanci a nezávislí“, což vzhledem k oblibě a početnosti zákonodárného sboru samozřejmě nikoho nenapadne.
Průzkum, kterým se na billboardech Starostové chlubí, se týkal starostů s malým s, tedy všech mužů a žen na radnicích. Přisvojit si to ve volební agitaci, stavět ji na tom, není fér. Že někteří starostové od konkurence (z ANO, ČSSD, ODS atd.) mohli naopak srazit důvěru ve starosty dolů, na tom nic nemění.
Jde o klamavou reklamu. Ovšem v politice ten terminus technicus neplatí.
Předseda Petr Gazdík si sice „uvědomuje, že důvěra, za kterou STAN děkuje, se týká také starostů a komunálních zastupitelů i z jiných stran a hnutí a také nestraníků.“ Ale protože hnutí adoptovalo starostenskou funkci, působí to, že STAN vystupuje jako jejich mluvčí. Z toho musí mít ti ostatní radost. (Lobby starostů je Svaz měst a obcí, ne Hnutí Starostové a nezávislí.)
Vlastně jsou to staré známé mimikry: Nejsme jako politici, jsme starostové. Nebo Starostové, to má splývat a splývá.
Druhým sporným momentem je Dana Drábová. Teď už víme, že ji Starostové a nezávislí představují jako tvář volební kampaně, a to nejen ve středních Čechách. Zapojit „atomovou lady“ je nejspíš dobré marketingové rozhodnutí. Věcně nikoli.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost (předsedkyni jmenuje vláda, Drábová jí je už 17 let) patří mezi takzvané ústřední orgány státní správy. Tak jako Národní bezpečnostní úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Český statistický úřad, Energetický regulační úřad a podobně. Jejich šéfové mají fungovat jako špičkoví státní úředníci-manažeři, ne se aktivně zapojovat do politiky a volební kampaně. Na billboardy nepatří.
Dejme tomu, že Dana Drábová bude krajskou radní a zároveň předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Když si projdete jeho popis práce v příslušném zákoně, není až tak těžké si představit situaci, kdy by byla ve střetu zájmů. Nebo by se vystavila podezření, že v něm může být, což je svým způsobem totéž. Na radnici v Pyšelích tohle asi moc nehrozí, v nejpočetnějším kraji v republice už jde o něco jiného.
Také Státní úřad pro jadernou bezpečnost má svůj etický kodex, kde se píše, že „zaměstnanec úřadu se zdrží všeho, co by mohlo ohrozit důvěru v nestrannost jeho rozhodování.“ Pro předsedkyni to platí tím spíš. A volební kampaň politické strany je, domnívám se, přesně tím, co se tu má na mysli.
Známá tvář, viditelný chytrý slogan. Starostové to rozjeli dobře: ze svého pohledu. Při práci na uměleckém dojmu ale uklouzli hned na startu.