Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 1. 2018 7:00

Nevolme Antizemana, showmana. Volme člověka, který je pro EU, NATO a brání pravdu před podvody

Mysleme u uren na to, jestli má náš kandidát naději na vítězství. Jestli to není sympaťák, který jen ubere hlasy nadějnějšímu kandidátovi.
K dispozici máme minimálně dva kandidáty, kteří jsou "západní" a mají naději na úspěch.
K dispozici máme minimálně dva kandidáty, kteří jsou "západní" a mají naději na úspěch. | Foto: Kresba: Michal Neradil

Dnes začneme volit prezidenta (zřejmě) na příštích pět let. Přímou volbou, která té funkci poskytla větší sílu, silnější vazbu na voliče, občany, zemi. Nedávno jsme volili do sněmovny, Česko se zásadně mění, najednou váhá, kam směřovat, jestli pryč od liberální demokracie, nebo se jí držet.

Volba "hlavy státu" nabyla nového významu: bude to parťák Andreje Babiše a jeho firemních, neideologických představ o státu, nebo se jím stane zastánce ústavy, lidských práv, zastánce parlamentu, obránce ústavních zvyklostí, obyčejné, možná dnes trochu "ne-in" slušnosti?

Jak už jsem psal před skoro dvěma roky, nejde o to, zvolit Antizemana, ale někoho, kdo bude na Hradě i ve světě (a to je velmi důležité, že také ve světě) pracovat pro nás, pro Česko.

Stav, do kterého jsme 28 let po přivítání svobody dospěli, tedy i ta nastávající volba, je až děsivě jednoduchý, vracíme se na začátek, do "bodu 89", vybíráme, zda budeme dál patřit do EU, NATO, na Západ, do společenství, které není dokonalé, dopouští se chyb, ale tvoří ho demokracii vyznávající země. Na Západ, nebo budeme viset někde "mezi", na periferii, v prostoru mezi EU a Ruskem a pod silným vlivem ruských a čínských tajných služeb?

Podle toho bychom měli volit. Jakou si klást otázku? "Chci žít v právním státě, ve svobodě, nebo preferuji autoritářský systém, kde vládne více či méně osvícený jedinec?" (V našem případě jedinci dva.)

Máme k dispozici devět kandidátů, z nichž hned několik vyhovuje představě západního prezidenta v parlamentním systému. Nehledáme showmana, megalídra, baviče, rváče, frajera, hledáme reprezentanta, muže (mezi devítkou bohužel nekandiduje ani jedna jediná žena, což Česko dosti věrně popisuje), který nebude útočit na celé skupiny obyvatel, nebude podporovat extremisty, nebude ohýbat hřbet před Putinem a panem Si, ale bude přijímán v unii, v Německu, Francii, Polsku, Rakousku, bude vítán v Británii a nebudou mít problém přijmout ho v Bílém domě.

Hledáme muže, který se setká s Vladimirem Putinem či Si Ťin-pchingem, proč ne, ale nezamlčí před nimi, z jaké země přilétá a že byla po roce 1989 díky své dvojí totalitní zkušenosti budována jako zastánkyně slabých, utlačovaných, lidských práv.

Havel zatím není potřeba

Měli bychom zvolit prezidenta uvážlivého, který je s to jednat nejen v západním světě, ale taky doma, v Česku. Vláda tu dlouhodobě podceňuje školství, vědu, prezident nezve akademiky na oslavy české státnosti, podceňována je kultura, a tak se z nás stává konzumní, málo kulturní společnost. Je to na nás bohužel čím dál víc vidět. S "firemní kulturou" si stát fakt nevystačí. 

Prezident slouží jako symbol, mnozí občané se podle něj orientují, pozorují ho, kopírují. V posledních letech to vypadá, jako by občan musel "bojovat proti dnešku", jako by se nám dařilo zle, jako by se nenašlo nic pozitivního v této malé, stále ještě západní zemi. Je to však fake, omyl, tak zlé to s námi není.

Buď v tom budeme pokračovat a zvolíme si na Hrad "odpor proti dnešku", nebo naopak člověka, který s dosavadním směrem vysloví souhlas: ano, na Západ patříme, hodláme zůstat korektní, pomáhat dětem s mírným postižením či sociálně vyloučeným rodinám, protože to má smysl… Někoho, kdo sice ví, co všechno je u nás špatně (a v Německu, Maďarsku, Rakousku, Francii, Americe a jinde špatně), ale dá "souhlas dnešku", směru. Bude pozitivní, nikoli rozkladný.

Nevolme nadčlověka, na nějž všecko hodíme, naložíme, že to za nás udělá, vyřeší, "vydržkuje", že za nás bude myslet a cítit. To nefunguje, každý myslí a mluví a cítí jen za sebe.

Nemáme k dispozici osobnost, jakou představoval Václav Havel, který statečně bojoval proti totalitě, když v ní žil i když jsme se jí zázračně zbavili. Havel dnes, zatím, není potřeba. Stále jsme standardní demokracií, stačí někdo obyčejný, hlavně slušný.

Co by měl umět a dělat? Hájit pravdu (ostatně ji máme na prezidentské standartě), nebo dnes spíš HLEDAT pravdu. Žijeme ve světě fake news, v prostoru přesyceném, zaplaveném rychle tekoucími dezinformacemi. Chce to chladný rozum, aby byly viděny a odmítány.

Nový prezident by měl umět rozlišovat mezi dobrem a zlem. Jak vztah k pravdě, tak tato schopnost jsou dnes takřka zapomenuty, ale pro život každého společenství mají klíčový význam. Prosím, nejde o to, zvolit vlastníka pravdy, nikdo takový neexistuje, ale poctivého hledače pravdy, který si je vědom vlastní nedostatečnosti, chybovosti. Svatí se prezidenty nestávají, Gándhího nemáme a nepotřebujeme. Ostatně i Havel byl člověk mohutně chybující.

Nevolme Antizemana, to je nesmysl, a mysleme při házení lístků do uren na to, jestli náš kandidát má aspoň nějakou naději na vítězství. Jestli to není sympaťák, který jen ubere hlasy nadějnějšímu, normálnímu kandidátovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy