Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
5. 1. 2018 11:50

Šťavnaté historky z Bílého domu. Trump ochutnal svoji vlastní hořkou medicínu

Bývalý Trumpův poradce Steve Bannon si vybírá svoji část obchodního "dealu" s prezidentem. A novinář Michael Wolff dobře ví, že čím skandálnější, tím lépe se jeho kniha o Bílém domě prodá.
Trump a Bannon v Bílém domě v lednu 2017. Byli si blízko...
Trump a Bannon v Bílém domě v lednu 2017. Byli si blízko... | Foto: Reuters

Oheň a zloba. To je velmi příhodný název pro novou knihu newyorského novináře Michaele Wolffa, ve které píše, jak to chodí v Trumpově Bílém domě. Wolffovy zápisky, založené ve velké míře na rozhovorech s bývalým prezidentovým poradcem Stevem Bannonem, prý Donalda Trumpa, jak píší americké noviny, rozčílily doběla, v Bílém domě létají hromy a blesky. Prostě "fire and fury".

Což jsou Trumpovy oblíbené výrazy, kromě jiného jimi loni v srpnu vyhrožoval severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi. Teď tuhle bombastičnost Wolff a Bannon obrátili proti prezidentovi. Dávají Trumpovi ochutnat jeho vlastní medicínu. Prezident v nich potkal své vlastní mistry, a i proto ho jejich zásah "přímo na komoru" tak bolí.

Trumpovi právníci Wolffovi a jeho nakladateli vyhrožují žalobami, neboť kniha prý obsahuje "nepravdivá a urážlivá" prohlášení. To je dost dobře možné; ale že zrovna prezident, který kudy chodí, tudy trousí nepravdy a urážky rozhazuje po hrstech, je najednou taková netykavka?

Wolff je pohotový, zdatný reportér, všudybyl, ale také se o něm v amerických médiích dobře ví, že věrohodnost informací je v jeho případě často velmi pružná. Použije vše, co mu zavadí o nos, a předkládá to s alibistickým odstupem "prodávám, jak jsem koupil".

Tedy přesně tak, jak chronicky (až patologicky) rád postupuje sám Trump. Fake news sem, fake news tam, my máme svá "alternativní fakta", a komu se to nelíbí, ať se vztekne, terazky jsem prezidentem já. Trumpova metoda je politicky inovátorská a pro něj samotného skvěle funguje. Ale když ji někdo zdatně použije proti němu, je hned oheň a zloba na střeše.

Trump se musí zlobit jen o to víc, že Wolff, ten vlk, kterého si sám loni pustil do Bílého domu, kam volně docházel za svými zdroji, to teď vše tak čertovsky skvěle prodává. Takhle si na pár dní přivlastnit celou americkou mediální scénu a vypůjčit si k tomu samotného prezidenta, který sice může hrozit žalobami, ale peníze za bestseller jsou už na cestě do Wolffovy kasičky? No, kdo to má? To je majstrštyk, který musí sám Trump (byť se asi může vzteknout) chtě nechtě obdivovat. 

Steve Bannon, který Wolffa dotoval nejvýživnějšími ("juicy", jak se říká v Americe) náhledy do prezidentské kuchyňky, byl podle Trumpa, jak teď prohlašuje, řadovým pěšákem v jeho předvolební kampani, který prý měl "velmi málo společného" s Trumpovým "historickým vítězstvím". Ironií a nechtěným popřením tohoto tvrzení, které si nad Bannonem myje ruce jako nad naprostou nickou, je však už jen to, že prezidentovi právníci zároveň Bannonovi vyhrožují žalobou za údajné porušení "pracovní smlouvy", kterou uzavřel s kampaní, jmenovitě s Trump Organization.

Ale především, Američané by museli mít velmi krátkou paměť, aby se jim vytratilo, jakou roli Bannon pro Trumpa sehrál. Naskočil sice do kampaně v srpnu 2016 až potom, kdy Trump už vyhrál primárky, ale zároveň ve chvíli, kdy se lámal chléb v jeho souboji s Hillary Clintonovou. Byl to Bannon, kdo Trumpa propojil s krajní pravicí, naslouchající kromě jiného webu Breitbart News, jehož byl Bannon šéfredaktorem a ze kterého učinil platformu koketující až s rasismem. Tedy s voliči, s nimiž si sám Trump přímo zadat nemohl, ale ani se jich nechtěl vzdát. Jak to vystihl jeden z amerických komentátorů: "Trump asi není rasista, ale nebude mu vadit, když jej budou rasisté volit."

Tou převodní pákou byl právě Bannon. Stejně jako to byl on, kdo do Trumpovy kampaně vnesl hesla o "crooked Hillary", podvodnici, která by měla být poslána za mříže. Davové skandování "Lock her up!" se po příchodu Bannona stalo parádním číslem Trumpových předvolebních shromáždění.

Jako kandidát Trump Steva Bannona využil, co to jen šlo. A když už ho nepotřeboval, tak se ho už jako prezident loni v srpnu prostě zbavil. A Bannon nedělá nic jiného, než se teď chová stejně chladnokrevně. Prezident využil mě a já si teď zase udělám reklamu na účet Bílého domu. Sice ještě ne přímo na ten prezidentův, ale Donald Junior, Ivanka a Jared a všechna ta "panská smetánka", co šla proti mně, za to zaplatí.

"Teď jsem svobodný. Mám ruce zpět na svých zbraních. Jak kdosi řekl: Je to Barbar Bannon," prohlásil Steve Bannon, když byl loni vytlačen z Bílého domu. Teď své temné varování vyplnil, ale opět - Trump může jen tiše obdivovat, jak "elegantně", nemilosrdně, naprosto neloajálně až podvraťácky Bannon jeho nejbližší okolí decimuje.

Prezident se zlobí, jeho právníci vyhrožují, z Bílého domu srší oheň a hněv z ukrutné zrady a nespravedlnosti.  Ale nestalo se nic jiného, než že Wolff a Bannon na Trumpa aplikovali jeho vlastní princip, že všechno je v zásadě obchodní "deal" a jediné, na čem sejde, je, jak dobře se umíte prodat. A tenhle účel světí všechny prostředky.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy