Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 7. 2014 8:00

Velký reformátor Bohuslav Sobotka nese kůži na trh

Oživit politiku. Zapojit "lidi dole". Omezit moc kmotrů a šíbrů. Umožnit ženám snazší vstup do politiky. Zreformovat partaj. Motivy obálkového referenda ČSSD.
Bohuslav Sobotka vyhlíží lepší příští. Ta jsou však vzdálena.
Bohuslav Sobotka vyhlíží lepší příští. Ta jsou však vzdálena. | Foto: Reuters

Od pátku spouští sociální demokracie v českém prostředí naprostou novinku: první vnitrostranické korespondenční referendum. To tu ještě nebylo. Internetová referenda Věcí veřejných Víta Bárty nešla brát vážně.

Zúčastnit se mohou, ale nemusejí, všichni sociální demokraté, kteří se stali členy do 31. května. Do poštovní schránky dostanou „odesílací obálku“. Uvnitř najdou hlasovací lístek, verifikační lístek, oranžovou úřední obálku a modrou „odpovědní obálku“. Zaškrtnou odpovědi na tři otázky, vyplní verifikační lístek s čestným prohlášením, vloží do úřední obálky a pošlou na sekretariát v Lidovém domě. Tam komise hlasy vyhodnotí.

Účastnit se může více než 22,5 tisíce členů ČSSD. Obálka, aby byl hlas započítán, musí být doručena do půlnoci 3. srpna letošního roku. Otázky znějí: Mají o konečné podobě důležitých kandidátek rozhodovat v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném volebním obvodu? Mají „osoby jiného pohlaví“ tvořit alespoň 40 procent všech kandidátů do zastupitelstva kraje a Sněmovny? Má ČSSD zákonem omezit kumulaci placených veřejných funkcí?

Předseda Bohuslav Sobotka jde s kůží na trh. Jeho budoucnost ovlivnily či ovlivní tyto momenty. Volby do Evropského parlamentu. Nedopadly pro něj dobře. - Vnitrostranické referendum, tedy pokus o reformu ČSSD, o „oživení stranického života“, probuzení zájmu o politiku. - Podzimní volby. – A samozřejmě úspěchy či neúspěchy vlády, koalice ČSSD, ANO a lidovců. Tyto faktory určí výsledek březnového volebního sjezdu sociální demokracie.

Jak se k referendu postaví hejtman Michal Hašek? Je to pro něj rébus: jak neposílit Sobotku.
Jak se k referendu postaví hejtman Michal Hašek? Je to pro něj rébus: jak neposílit Sobotku. | Foto: Vojtěch Marek

Referendum mělo posílit Sobotku. Když ho chtěl loni, těsně po sněmovních volbách Miloš Zeman odstranit z vedení, oranžový lid se tehdy předsedy zastal. Na to Bohuslav Sobotka zřejmě s hlubokým dojetím vzpomíná a sází.

Referendum je také míněno jako posílení demokracie uvnitř ČSSD. Je známo, že některé její části ovládají kmotři, nákupčí černých duší. A v každé velké straně je potíž v tom, že „ti dole“ mají pocit: Nahoře na nás kašlou. Dělají si, co chtějí. Toto má referendum změnit. Navíc centrále ČSSD možná odebere možnost, aby měla vliv na to, kdo za stranu bude kandidovat. To jsou zásadní posuny.

Referendum však může dopadnout zcela opačně. Jeho termín je poněkud uhozený – první měsíc letních prázdnin. Přitom předseda Sobotka a jeho lidé mají za vzor německou sociální demokracii (SPD) a její celostranické schvalování koaliční smlouvy. V německé SPD poslalo korespondenční odpověď 78 procent všech členů. Neuvěřitelné množství lidí.

Pohlavní kvóta a mužohejtmani

Kdyby se toto Sobotkovi povedlo, může hrdě vypnout prsa. Jenomže nežije v Německu. Jeho strana je rozpolcená. Neví se, jak zareaguje křídlo hejtmana Michala Haška, Sobotkova soka. Jeroným Tejc, haškovec, se pokusil referendum rozšířit o další otázky – jednou bylo zdanění církevních restitucí. Neuspěl. (Není divu, Sobotkovi by ta otázka nejspíš rozložila vládu, popudila by lidovce.) Haškovci mohou referendum bojkotovat.

Jsme v Česku, členové ČSSD se, podle zpráv ze strany, obávají, že odpovědi nakonec nebudou anonymní (není jasné, co by jim pak hrozilo, ale to je fuk, bojí se).

Další pikantérie. V referendu se má stanovit „pohlavní kvóta“, tedy že na kandidátkách musí figurovat minimálně 40 procent žen nebo mužů. Ale všichni tuzemští hejtmani jsou muži. A zdrcující většinu tvoří právě oranžoví muži. Ani jedna hejtmanka není žena.

Obavy jistě sžírají i Jeronýma Tejce a Michala Haška, lánské zrádce a jejich partu. Co když se Sobotkovi referendum povede? Co když ho posílí?

Jiná potíž, kterou si straníci možná uvědomují: pokud budou o kandidátkách rozhodovat lidé v příslušném volebním obvodu, neposílí to náhodou kmotry? Tam to oni přece dobře, ba nejlépe umějí. Referendum skrývá i jinou otázku. Jak se zachovají černé duše? Budou hlasovat?

A ještě něco: co když hlasující v obálkách nabízené změny odmítnou? Bude to Sobotkova prohra, nebo prostě jen hlas lidu a jede se dál? – Nejspíš pohra, protože všecky ty věci předseda prosazuje.

Obavy však jistě sžírají i Jeronýma Tejce a Michala Haška, lánské zrádce a jejich partu. Co když se Sobotkovi referendum povede? Co když ho posílí? Jak se tedy zachovat? Počítejme, že tento rébus pilně řeší.

Pokud Sobotkovi referendum vyjde, připojí se další strany? Popravdě je dost těžké si představit třeba ANO, jak se vydává cestou referenda (Leda by otázka zněla: Máme vybrat víc na daních? Máme vyhnat korupci?). Ani Kalouskova topka nevypadá příliš „referendně“. Jestli se ale Sobotkův tah povede, budou se možná i další strany muset přizpůsobit.

Jak už řečeno, předseda ČSSD Sobotka jde s kůží na trh. Což obvykle vůdci partají sami od sebe nedělají. Chtěl si referendem pomoct, ale může mu taky dost silně uškodit.

Prospěje krok ČSSD lidem mimo tuto stranu? Nám? Těžko. Vždyť ani není jasné, jestli referendum kmotrům a dalším šíbrům vyhovuje, nebo ne. Jediný významný dopad je tento: pokud oranžový předseda prohraje, může prohrát i na sjezdu ČSSD. To by rozhoupalo vládu. Kdyby Sobotku vystřídal dejme tomu Jeroným Tejc, který má blízko k prezidentovi, asi by měl Andrej ANO Babiš, jehož Zeman obdivuje, ještě menší oponenturu ve vládě než dnes. To by se nás už týkalo.

 

Právě se děje

Další zprávy