Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 9. 2018 12:45

Piráti a Vobořil: Pět kytek marihuany doma legálně. Zákon pro "huliče"? Je to správně

Bývalý protidrogový koordinátor Vobořil říká "závislost není řešitelná prohibičními zákony" a "nejhorší je úplně volný trh a hned za ním prohibice".
"Ganja", "tráva", "máňa", "skunk", "skéro" atd. Jedna z velmi rozšířených drog se z přírodní rostliny mění v nebezpečnou syntetiku, v "Modrého draka", "K2", "Black Mambu"…
"Ganja", "tráva", "máňa", "skunk", "skéro" atd. Jedna z velmi rozšířených drog se z přírodní rostliny mění v nebezpečnou syntetiku, v "Modrého draka", "K2", "Black Mambu"… | Foto: Reuters

Sešly se dvě zdánlivě protichůdné události. První: bývalý protidrogový koordinátor vlády Jindřich Vobořil (skončil z osobních důvodů v květnu, do funkce nastoupil v roce 2010) podporuje návrh pirátů na legalizaci marihuany.

Druhá: v pondělí v Ostravě zemřel dvaatřicetiletý muž po požití drogy, "takzvaného syntetického kanabinoidu. Další, o čtyři roky starší muž byl ve vážném stavu hospitalizován. Policisté prověřují i další otravu u patnáctiletého chlapce, který rovněž v pondělí kouřil zatím neznámou rostlinnou hmotu a měl zdravotní potíže" (ČTK).

Začněme piráty a Vobořilem. Je neobvyklé, aby se člověk, který byl ještě nedávno šéfem národní protidrogové politiky, připojil k návrhu na legalizaci marihuany. Vobořil je muž uvážlivý a nepochybně patří mezi největší znalce v oboru. Pokud říká, že legalizace je neodvratná, zákazy postupně zmizí a záleží na vládách, jak budou drogu regulovat, měli bychom to brát velmi vážně. Takový vývoj nás prostě čeká.

Je to neodvratná věc, zákazy zmizí a bude na národních vládách, aby rozhodly, říká bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
21:49
Je to neodvratná věc, zákazy zmizí a bude na národních vládách, aby rozhodly, říká bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. | Video: Martin Veselovský

Co chtějí piráti? Pěstování malého množství konopí pro osobní potřebu od 18 let bez jakéhokoliv postihu. Pěstitel by konopí nesměl prodávat a rozdávat. Směl by "usušit, zpracovat a doma v uzamčeném prostoru přechovávat až 1250 g sušených květů". (Z jedné rostliny je možné získat až 250 g sušeného květenství.) Člověk by směl mít mimo bydliště až 30 g sušeného konopí pro sebe, týká se to se jen zletilých a bezúhonných osob s trvalým pobytem na území ČR. Poskytnutí konopí nedospělým by bylo dál klasifikováno jako závažný trestný čin.

Čili něco jako "pěstitelská legalizace", "huliči" se promění v minizemědělce, aby mohli do rauše, a marihuanu si samozřejmě budou moci pěstovat i lidé pro léčebné účely, což je důležité.

Piráti původně (2017) navrhovali širší úpravu: "Jedná se v podstatě o model, který je zaveden pro konopí v americkém státě Colorado. Zákaz prodeje dětem, zákaz reklamy, varování před zdravotními riziky na obalu a příbalovém letáku, koncese na obchod s konopím a licence na komerční pěstování a výrobu, zdanění obchodu s konopím DPH a spotřební daní (s výjimkou léčebného konopí) a omezená možnost pěstování pro vlastní potřebu." V současné době však couvli a zaměřují se pouze na legalizaci samopěstování konopí, nikoliv na komerční legalizaci.

Případ druhý, smrt muže po požití syntetického kanabinoidu. V úterý policie varovala, že se v Moravskoslezském kraji může nacházet "několik tisíc dávek nebezpečné drogy".

Modrej drak tě sejme

Syntetické kanabinoidy nejsou přírodní, vytvořili je vědci, aby mohli lépe zkoumat účinky marihuany. Chemicky jsou sice jiné než přírodní marihuana, ale na receptory v buňkách mají velmi podobný účinek. Vědecký server Osel.cz loni napsal: "A právě tyto látky jsou dnes běžně na trhu k mání. Jen s tím rozdílem, že jim prodejci neříkají SCB (synthetic cannabinoids), ale K2, Spice, Blue Dragon, Black Mamba anebo jen prostě koření."

Ve zmíněném textu na Osel.cz, který vyšel v únoru 2017, se také píše: " V časopise Trends in Pharmacological Sciences vyšel před několika dny článek, který syntetickou novinku dává do souvislosti s nárůstem případů záchvatů, psychóz, těžkých závislostí i náhlých úmrtí."

Případ z Ostravy jistě snaze pirátů nepomůže, naopak, ozve se volání po větší prohibici. Omyl, legalizace domácího pěstování v malém množství by měla mimo jiné tu výhodu, že by pěstitel věděl, co buď kouří, nebo jinak používá. Byl by to krok k rozumné regulaci drog v Česku.

Mnozí starší huliči popisují svoje velmi špatné zkušenosti jak se syntetickou marjánkou, tak s trávou uměle vyšlechtěnou a přešlechtěnou, aby měla co nejvyšší množství účinné látky THC. Přitom obojí se dá zjevně snadno na černém trhu (jiný u nás není) koupit.

Jeden můj známý, zkušený hulič, mi již dřív napsal: "… o současném trifidu si nemyslím nic dobrého. Je návykový, takže konzumenti, když ho nemají, jsou podráždění a vlastně to vůbec nejsou ti pohodoví rastafariáni, jak se oni sami vidí." (Trifid je vyšlechtěná marjánka s vysokým obsahem THC.) Naopak chválí "klasickou ganju, která byla vypěstována venku", při jejímž užívání nezažijete "bad trip", tedy špatný stav, "pocity nevolnosti a úzkosti, zkracování dechu". (Ganja je přírodní marihuana.)

Tento znalec trávy, který ji kouří od 11 let a je ročník 1982, píše, že se u nás nejrůznější tvrdá svinstva dají koupit úplně všude, v klubech, hospodách, u dealerů, kteří prodávají ve velkém a na kvalitu nehledí.

Zpět k návrhu pirátů. Vobořil říká jasně: "Závislost není řešitelná prohibičními zákony. Je potřeba hledat nějakou zlatou střední cestu." Dodává, že "nejhorší je úplně volný trh a hned za ním je prohibice" a že jde o "první krok k něčemu, co je potřeba hledat". Při legalizaci v jiných zemích podle Vobořila klesl počet intenzivních uživatelů na polovinu (Nizozemsko).

Zajímavé je, že se na takový krok velmi podobně dívají "staří huliči": varují před syntetikou a "indoorem" (pěstírnami, kde se prudce zvyšuje obsah THC), plédují pro legalizaci podobnou přístupu k alkoholu, který pro nás skýtá řádově větší riziko a problém, a jsou pro kontrolované domácí pěstování.

Zopakujme, že měkce legalizační návrh pirátů podporuje expert Vobořil, který zná perfektně vývoj ve světě, zná rizika, a přesto vidí legalizaci a regulaci jako jedinou možnou a jedinou rozumnou budoucí cestu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy