Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
16. 8. 2017 15:05

Politická kulturistika: Premiér Babiš v klinči s policií

Útoky na instituce ale nejsou vlastní jen Babišovi v tísni, jde o dlouhodobou součást politického provozu.
Prezident republiky zavítal na Čapí hnízdo, snímek z dubna 2016.
Prezident republiky zavítal na Čapí hnízdo, snímek z dubna 2016. | Foto: Ludvík Hradilek

Andrej Babiš hrotí válku slov s policií. Na tuhle kolej najel, musí pokračovat, nic jiného mu teď v kauze Čapí hnízdo nezbývá. "Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie! Žádné osoby, které jsou uváděné v médiích, nepostupovaly v rozporu se zákonem!" sdělil naposledy webu iRozhlas.cz.

Kritizovat státní moc, natož se před ní hájit a popírat její obvinění vůči své osobě, to je nezadatelné právo. Na druhé straně: představa, že by se takhle s reprezentanty Policie České republiky hádal obviněný předseda vlády, je úděsná. Že by o policii tvrdil, že pracuje na politickou objednávku, účelově načasovává vyšetřování a případy přiděluje "těm správným policajtům". Což pak budou jejich nadřízení popírat, tak jako ředitel pražské policie u Čapího hnízda.

Pro státní moc, která musí měřit všem stejně, je taková politizace zničující. Podlamuje její důvěryhodnost.

Andrej Babiš jako obviněný premiér by byl vůči policii a justici v permanentním - unikátním, ale obřím - střetu zájmů. Nemožná situace. To není politická kultura, ale kulturistika.

Útoky na instituce ale nejsou vlastní jen Babišovi v tísni, jde o dlouhodobou součást politického provozu. Že jsme si na ni zvykli, takže i Babiš s ní pracuje samozřejmě, neznamená, že není škodlivá.   

Řada politiků nejen kritizuje kroky státních institucí, což je za přiměřené míry zdrženlivosti úplně v pořádku. Ale jde i dál: zpochybňuje věrohodnost institucí jako takových, v krajním případě dokonce jejich existenci. To už je na pováženou.

Místo respektu k demokratickým institucím vidíme jejich odvrtávání. Rozhodující politici poukazují na jejich domnělou zbytečnost nebo přímo škodlivost. Buď skrze představitele institucí, nebo přímo. Lehkost, s jakou to dělají, je znepokojující. Jako by jim to připadalo normální a neuvědomovali si možné vedlejší důsledky.

O silných a důvěryhodných institucích jako pilíři demokracie se přitom popsaly stohy stránek. Je to mimo jiné nástroj proti korupci a klientelismu. V postkomunistických zemích instituce pořád ještě bojují s krátkou tradicí, neusazeností, institucionální demokracie není bytelná, vyztužená společenským povědomím o hodnotách a postojích, přes které "nejede vlak".

Tím spíš by politici měli počítat do deseti, než se do nějaké instituce opřou. A ne rušit na potkání tu Senát, jindy zastupitelstva, abychom zůstali u snů Andreje Babiše.

V čerstvé paměti je ještě přetahování o ÚOOZ mezi Babišem a Chovancem. Šli po sobě, jako by jim bylo úplně jedno, že policie ze všeho nejvíc nesmí být cinklá.

Hrad skrze mluvčího Ovčáčka ostřeluje jednou Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra, příště Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, jindy parlamentní vyšetřovací komisi. Reprezentant jedné státní instituce šije do druhé. Ovšemže politici kritizují i Hrad, ale opravdu výjimečně to má charakter zpochybňování instituce prezidenta republiky.

Parlament je prý "žvanírna" a asi nejdál se v odvrtávání institucí pokročilo při jmenování Rusnokovy vlády. Prezident Zeman ji instaloval na vlastní triko; že jí Poslanecká sněmovna nevysloví důvěru, bylo rázem druhotné. No uznejte: tak k čemu ten parlament vlastně je, když se dá vládnout i bez něj?

Ve světě zpochybňovaných institucí se snáz prosazuje síla a břitká tweetodemokracie. Nadcházející volební sezona prověří, jak na tom s odvrtáváním jsme.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy