Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 9. 2019 13:00

Program Trikolóry? Pro "vlky a rysy" nevhodný. Vhodný pro KSČM, SPD a část ODS

S kým by se Klausova Trikolóra mohla spojit? S ANO (samozřejmě jen pragmaticky), s komunisty a okamurovci. To o programu hnutí vypovídá asi nejvíc.
Hnutí Klause juniora představilo svůj program. Co z toho je dobré pro Česko? Snad jen sliby, které dávají všecky strany a nikdy je nesplní, tedy snížit počty úředníků, případně daně.
Hnutí Klause juniora představilo svůj program. Co z toho je dobré pro Česko? Snad jen sliby, které dávají všecky strany a nikdy je nesplní, tedy snížit počty úředníků, případně daně. | Foto: Radek Bartoníček

Minulý týden představil Václav Klaus junior program Trikolóry. Tento týden jsme se dozvěděli, že KSČM poprvé klesla pod 5 procent (podle srpnového průzkumu společnosti Kantar CZ), a o několik dní dříve představil europoslanec Alexandr Vondra (ODS) svoji představu modrého konzervatismu, která se s představami Klause mladšího nápadně shoduje.

Komunisté klesli pod hranici nutnou pro vstup do sněmovny, Klausovo hnutí v měření získalo 3,5 procenta. I od KSČM se voliči dost možná přelévají k Trikolóře. Naopak Vondra chce "konzervativním" programem (varuje před přívalem cyklistů, homomanželstvími a údajnou hysterií okolo změny klimatu) bránit přelivu voličů ODS do Trikolóry. Tomio Okamura zatím nic, ale ani jemu procenta obliby nepřibývají, proti volbám ubyla. Klaus junior bude muset usilovat i o okamurovce.

Co nabízí? Program "se nese v duchu hesla Vraťme lidem jejich zemi. Opírá se přitom o tři pilíře: Bohatství vzniká z práce, Braňme normální svět a Obrana národní demokracie." Šikovně sestaveno, pokud neberete v potaz realitu.

Vracení země lidem? Strategie "strašit a zachraňovat": ukradli nám stát. Kdo? Zřejmě Evropská unie, progresivisti (to slovo ale VK junior nepoužije, protože by mu podle jeho vnímání asi nerozuměla "paní poštmistrová", pro niž je program údajně napsán). Přitom již nechce vystupovat z EU, z toho svého - Rusům a jeho otci milého nápadu - prozatím vycouval. Důvod známe: peklo okolo brexitu, jež volání po czexitu na pár let odsunulo, což chápou i ruští trollové.

V programu však čteme: "Současnou podobu EU považujeme za neudržitelnou" a "Český parlament nesmí být podřízeným orgánem schvalujícím zákony napsané jinde" (my se toho psaní účastníme, ale chápu, o realitu v programu pro paní poštmistrovou nejde). Dál: "Chceme návrat fungování EU před Lisabonskou smlouvu. Nechceme být znovu zemí s omezenou suverenitou."

Nejde o to, co Trikolóra udělá, čteme výkřiky. Česko je na EU zásadně závislé, ale náš trucovitý, mnohdy rozkladný hlas v unii moc neváží. Zcela jistě ne tolik, aby hnutí juniora vrátilo společenství před Lisabonskou smlouvu. Takto však Trikolóra vyřešila fakt, že si už netroufá volat po vystoupení z EU.

Nemá smysl program detailně probírat. Jeden jeho rys je důležitý, babišovský: sliby, sliby, sliby, které nelze splnit: "Budeme prosazovat pravidlo, že v období ekonomického růstu mají vznikat vyrovnané, případně přebytkové rozpočty." Zní to pěkně, ale k tomu se váže řada slibů na snižování daní, úlevy rodinám s dětmi atd. Sliby jdoucí naprosto proti sobě. Na mnoha místech je program nekonkrétní, jako by tvůrci věděli, že voliči tyhle papíry nečtou, že nakonec jde o pár hesel opakovaných do omrzení někde na náměstí a v televizi.

Parťáci? Asi ANO, ale hlavně KSČM, SPD…

Jak jinak, Klaus hlásá: "… rodina je tatínek, maminka a děti. Je to pro ně nejlepší, když se narodí do takové rodiny a mají babičku a dědu." Sám se dvakrát rozvedl, ale to je v pořádku. Když mu Týden.cz opatrně připomene, že každé druhé manželství končí rozvodem, odvětí: "Máme tady vdovce a vdovy, samoživitele a samoživitelky, homosexuály a podobně." Tlačen pak dál, dodá, že "když tam není máma a táta, tak se dítě nenarodí, což je logické. Je to ideální uspořádání pro dítě." (Myslí ty rozvody?)

Razí nacionalismus, národovectví: "Podporujeme zdravý patriotismus a národní sebevědomí. Chceme motivovat žáky, aby přemýšleli o naší historii i současnosti a cítili hrdost na ty, kteří obětovali svůj život nebo svobodu v boji za hodnoty Československa a České republiky." Slibuje podporovat činnost Vojenského historického ústavu, "přední pracoviště pro uchovávání národní paměti". O Ústavu pro studium totalitních režimů ani slovo, ten se nehodí, odpůrci komunistického režimu a StB zřejmě mají upadnout v zapomnění.

Trikolóra odmítá manželství homosexuálů, je proti neziskovkám, šíření lidských práv po světě, ideologiím "genderismu, multikulturalismu, ekologického alarmismu", jež "deformují nejen vnitrostátní prostředí, ale promítají se negativně i do mezinárodních vztahů". Naopak chce zavést vyšší rychlost na silnicích a kritizuje "výstavbu semaforů, retardérů, značek, zeber, ostrůvků, sloupků a kruhových objezdů", jež se prý u nás "utrhla ze řetězu a způsobuje zpomalování dopravy". Ryzí populismus, kroky zpátky, k většímu riziku na silnicích, do starých pořádků.

Klaus nezapomněl ani na vlky a rysy: "Ochráníme zemědělce a rybáře před stále většími škodami způsobenými rostoucím počtem absolutně chráněných predátorů." Ano, i návrat šelem je přece "pokrok", i když se při něm vracíme do minulosti.

Směs nacionalismu, populismu, nechuť k pokroku, falešná obhajoba rodiny, jež u nás ve skutečnosti trpí rozvodovostí, alkoholismem a domácím násilím, nikoli atakem homosexuálů. Ostrá kritika unie, dotací, lidskoprávní politiky, neziskovek.

Nechybí obrana autoritářských režimů: "Chceme rozvíjet vzájemně výhodné vztahy se všemi zeměmi světa, včetně Ruska a Číny. Respektujeme odlišné kulturní tradice a zvyky různých zemí a odmítáme vnucovat jiným zemím hodnoty či politické instituce, které jim jsou cizí." (Míněna ruská a čínská tradice pronásledovat, zavírat a mučit odpůrce režimu?)

Co z toho je dobré pro Česko? Skoro nic, snad jen sliby, které dávají všecky strany a hnutí a nikdy je nesplní, tedy snížit počty úředníků, byrokracii, případně daně.

Trokolóru vnímám asi jako svobodně žijící vlk a rys: ohrožení. Pěstování nacionalismu, který zavedl Evropu do pekel. Odpor k lidským právům, jak jej pěstuje Miloš Zeman, komunisté a okamurovci. S kým by se Klaus mohl spojit? S ANO (pragmaticky), s KSČM a SPD. To o jeho programu vypovídá asi nejvíc.

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Václav Klaus ml. při představení svého hnutí Trikolóra | Video: Ondřej Havelka
 

Právě se děje

před 7 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

Další zprávy