Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 11. 2017 13:25

Proruské servery ničí Česko. Babišovi pomohly vyhrát volby. Co s nimi jako premiér udělá?

Těsně před volbami spustil dezinformační server Aeronet kauzu lithium; poškodila ČSSD a naopak pomohla ANO a SPD. Stát nemůže jen přihlížet.
Putin nic, Putin muzikant. Ale hybridní válku umí jako nikdo jiný na světě.
Putin nic, Putin muzikant. Ale hybridní válku umí jako nikdo jiný na světě. | Foto: Reuters

Potrpíme si na tvrzení, že jsme "suverénním státem". Platí to? Suverénní země se dokáže bránit útokům, hybridní válce, my ne. Důkazem je předvolební kauza lithium. Její vývoj mapuje Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI). Případ popsaly Hospodářské noviny.

Těsně před volbami ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček podepsal memorandum o těžbě lithia s australskou firmou EMH. Dva dny poté server Aeronet obvinil ČSSD, že chce lithium vytunelovat, a vyzval, ať lidé volí SPD Tomia Okamury. Během 24 hodin zprávu šířilo přes sto facebookových profilů. Tématu se ujala SPD, KSČM, Miloš Zeman, Andrej Babiš. Z lithia se stal předvolební trhák, který poškodil ČSSD.

Na začátku listopadu sociální demokraté dostali do rukou analýzu, jež popisuje důvody jejich fatální prohry. Tři byly klíčové: servilní prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů k Číně, neschopnost vysvětlit odvolání Andreje Babiše z vlády a kauza lithium.

Startérem lithiové kampaně se stal dezinformační web Aeronet, známý například tvrzením, že protesty proti prezidentu Zemanovi 17. listopadu 2014 (červené karty) organizovala a platila americká ambasáda. Server je zakonspirovaný, ani české tajné služby údajně nevědí, kdo přesně ho vlastní, stopy vedou do Virginie, Amsterdamu, Lucemburku, ale práce webu odráží metody ruských tajných služeb.

Na začátku "lithia" byla politická chyba ministra Havlíčka, těsně před volbami nic takového podepisovat neměl. To nic nemění na faktu, že spekulace Aeronetu neměla reálný podklad. Dezinformace se po sociálních sítích ujala i další média, politici, zasedala kvůli ní sněmovna.

Metoda známá, klasická: reálný fakt (podpis memoranda) je vyhodnocen jako ideální spouštěč fake news, vykonstruovaných nesmyslů, jejichž cílem je znejistit občany, pomoct rozkladu v zemi Evropské unie. ANO a SPD díky lithiu získaly víc, kdežto ČSSD méně hlasů.

Vliv Kremlu roste

Podobné ovlivňovací kampaně znají Spojené státy (volba prezidenta, podpora proruského Trumpa), Británie (brexit), ale také třeba Litevci, Lotyši, Estonci, Finové a četné další země. Ruská hybridní válka.

V Česku se sestavuje vláda a budeme volit prezidenta. Obojí spadá do zájmu hybridních válečníků. Těžko přehlédnout, jak náhle naskočil do boje o Hrad Mirek Topolánek, kandidát s osobními vazbami na poradce Miloše Zemana Martina Nejedlého, navázaného na Rusy. Topolánek tvrdí, že jde rozbít svazek Babiš-Zeman, ale každý ví, že ubere hlasy Jiřímu Drahošovi, který vazbu na Nejedlého postrádá.

Hrají v tom roli Rusové? Nevíme. Tyhle věci se obvykle dozvíme buď post factum (jako v USA), nebo taky vůbec ne.

Babiš bude premiérem. Jak se postaví k tvrzení, že jeho hnutí vyhrálo mimo jiné díky kauze lithium, kterou spustil proruský dezinformační server? To není legrace, i když nelze tvrdit, že by šéf hnutí byl s Rusy či Aeronetem domluven (server doporučoval volbu SPD Okamury, nikoliv ANO).

Babiš po volbách vystupuje jako proevropský a "pronaťácký" politik, Aeronet pracuje proti EU a NATO. Budoucí premiér by se měl rychle a jasně distancovat od podezření, že je v jakémkoliv spojení s proruským webem.

Do sněmovny byla zvolena řada proputinovských poslanců. Objevují se v různých partajích, jistě sem patří okamurovci, zhusta fanoušci Putina i extremistických spolků jako Českoslovenští vojáci v záloze. Podobně se to má s poslanci KSČM. Babiše dlouhodobě podporuje Putinův český obdivovatel a podporovatel Zeman.

Pokud nás Babiš a ANO chtějí přesvědčit, že jsou proevropským, nikoliv putinovským hnutím, pak nemohou jít to koalice s SPD a KSČM a nemohou ani přijmout jejich tichou podporu ve sněmovně.

Důležitá otázka: jak bude Babiš coby premiér bránit Česko před hybridními útoky ruských špionů? Ve volbách mu prospěli, ale státu škodí, tlačí nás pryč z unie, bombardují NATO, úspěšně zpochybňují naši západní orientaci. Babiš má recepty na všechno, co udělá s touto akutní hrozbou?

Pokud nevěří civilní kontrarozvědce BIS (nemá důvod jí nevěřit), může se zeptat svého ministra obrany Martina Stropnického, pod něhož spadají vojenští špioni; i oni dobře vědí, jak u nás řádí ruské tajné služby a jejich lidé.

Musíme se jim začít bránit, zatím neděláme jako stát nic, jinak nás rozloží, zničí už tak nabouranou vnitřní rovnováhu. Za to je teď Babiš osobně odpovědný.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy