Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 11. 2017 8:05

Rusové ponížili Česko, Zeman podlézá Putinovi. Prezident suverénní země? Ne

Podle webu ruské armádní televize Zvezda by Československo mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968. Drzost na druhou.
Zemanova hradní pětiletka právě vyvrcholila.
Zemanova hradní pětiletka právě vyvrcholila. | Foto: ČTK

V pondělí český prezident Zeman odletěl na pětidenní státní návštěvu Ruské federace. Již se v Soči setkal s prezidentem Putinem a má za sebou první opravdu velký skandál této cesty, po kterém se měl sebrat a letět zpátky do vlasti, což samozřejmě neučinil.

Začněme smyslem oficiální české návštěvy v Rusku. Zeman tam neletí jako soukromá osoba, zastupuje v každé vteřině Českou republiku a má tam dělat její, ne svoji politiku. Veze sebou 140 podnikatelů, obří delegaci, jež má podepsat kontrakty za 20 miliard korun. (Vývoz do Ruska činí 1,9 procenta českého exportu, zatímco do Německa 32,4 procenta.)

Zeman sice rád mluví o "ekonomické diplomacii", avšak zde o obchod na prvním místě jistě nejde. Prezidentovi končí pětiletka a cesta za Putinem je vyvrcholením jeho prvního volebního období na Hradě. Stává se korunou jeho prezidentského působení.

Předcházely jí Zemanovy nové, mimořádně servilní vztahy s Čínou. Opět nešlo především o obchod (žádný boom se nekoná, z 95 slíbených investovaných miliard je zatím jen 5), ale o změnu české zahraniční politiky, jak ji nastavil Václav Havel. Symbolem Zemanovy čínské cesty byla jeho věta, že se od komunistické Číny můžeme přiučit, jak "stabilizovat společnost".

Dalším vrcholem Zemanova "hradování" měla být cesta do Washingtonu za západním králem nekorektnosti Donaldem Trumpem, jež se však nakonec nekonala, Trump o svůj český protějšek nestojí. Zeman z obdivu k americkému prezidentovi přešel ke kritice, rychle ho zavrhl, ze světových státníků mu zbyl jen autoritář Putin.

V Rusku se chová tak servilně, že to s údivem zaznamenávají i tamní média, zároveň si odtamtud vyřizuje domácí účty. Ukazuje Sobotkově vládě (ale nemylme se, ukazuje to i Andreji Babišovi), kdo je architektem české zahraniční politiky, kdo ji diktuje a bude diktovat. Děs.

Past na Zemana

Setkání Putin-Zeman následovalo den po návštěvě prezidenta Bašára Asada v Soči. Zeman střídal syrského kata, Putin je mistr načasování. Český prezident podle oficiálních stránek ruského prezidenta vedl se svým hostitelem následující dialog.

Zeman: Včera jste se setkal s prezidentem al-Asadem. Putin: Povím vám detaily tohoto setkání. Zeman: Vyhrál jste v Sýrii, protože on (prezident al-Asad) kontroluje takřka celé území Sýrie s výjimkou několika malých oblastí. A koneckonců je to demokraticky zvolený prezident. Putin: Pane prezidente, máte absolutní pravdu…

Už toto dokonale ilustruje Zemanovo chování, Putinovi podlézá, vrah Asad je pro něj "demokraticky zvolený", Rus vítěz. - Když chtěl Putin nechat jejich rozhovor tlumočit, česká hlava státu rusky odmítla, podle něj jsou novináři povinni rozumět (řekne "rozuměť" místo správného "panimať") rusky. Exploze servility.

Samo sebou se postaví proti protiuruským sankcím, společnému kroku Evropské unie, který je reakcí na ruskou okupaci Krymu. Zeman o sankcích žertuje: "Pane prezidente, například v oblasti potravinářské přijdete o naše vynikající sýry a neméně vynikající jogurty. Nevím, jestli je pivo také v sankcích, předpokládám, že asi ne."

To všechno a mnohé další servility a protievropské, protizápadní postoje čekáme, s tím počítáme, známe Zemana.

Jenomže v Soči na něj čekala past. Web ruské armádní televize Zvezda řízené ruským ministerstvem obrany v úterý zveřejnil neuvěřitelný, naši historii překrucující článek. Podle něj by mělo být Československo Sovětskému svazu vděčno za rok 1968. "Vstup vojsk do Československa nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za 'sametových' revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy," stojí v textu.

Český prezident je velmi potřebným a užitečným nástrojem ruské dezinformační kampaně, myslí si bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář.
22:40
Český prezident je velmi potřebným a užitečným nástrojem ruské dezinformační kampaně, myslí si bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. | Video: Emma Smetana

Zopakujme, jde o web pod ministerstvem obrany, klíčového vládního resortu, a děje se to v Rusku. Text je de facto oficiálním, státním stanoviskem.

Dále čteme: "V zájmu pravdy je třeba říci, že ruské krve během války se vinou Československa neprolilo méně než vinou Maďarska a Rumunska, jejichž armády spolu s Německem zaútočily na SSSR v roce 1941. Československo od roku 1938 a po celou válku dodávalo německým vojskům obrovské množství zbraní, kterým zabíjeli sovětské vojáky a mírumilovné obyvatele naší země." Jako bychom nebyli okupovanou zemí, jako bychom stáli na straně Hitlera! Hnus.

Ponížení Česka před světem

Nevíme, kdy přesně se Zeman o článku dozvěděl, prý ho však rozzlobil, tvrdil v úterý večer zdroj z delegace, nikoli on sám. Putinovi, svému příteli, k těm lžím neřekl nic (možná o článku ještě nevěděl). Návštěvy prý využije k tomu, aby se při některé příležitosti proti textu ohradil…

Reakce měla přijít hned, Zeman měl cestu ukončit. Neustále hovoří o českých národních zájmech, o české suverenitě. Tou však šermuje jen proti Bruselu, nikdy proti Moskvě (a Pekingu). V úterý mohl předvést, jak suverénní zemí jsme. Stát se toto Polákům, balí kufry a tradá domů. Česká delegace pokračuje dál. Rus si o nás otřel zablácené boty a servilní Zeman drží.

Doma zareagoval ministr zahraničí Zaorálek: "Podmínkou zlepšení vztahů mezi ČR a Ruskem je, aby ruská média spojená s vládními institucemi nezveřejňovala stanoviska, která jsou hrubým překroucením a dezinterpretací událostí roku 1968 v ČSSR," tweetoval.

Místo tweetu si měl obratem předvolat ruského velvyslance, což neudělal. Reakce chabá, trapná. Vláda měla prezidenta vyzvat, ať se vrátí. Neučinila to. Pouze několik poslanců žádá, ať oficiální návštěvu ukončí. Marně.

Tak tedy vypadá Zemanův vrchol jeho hradní pětiletky: ponížení Česka před celým světem. Žádná suverénní země by si takovou urážku nenechala líbit.

Co bude dál? Zeman se domů nevrátí, setká se s premiérem Medveděvem, na text si asi "ostře postěžuje", aby si před svými voliči zachoval tvář (čeští občané bývají na rok 68 citliví), a tím to hasne. Od nějakých kágébáků přijme čestný doktorát a vrátí se domů s vědomím, že českou zahraniční politiku dokonale změnil, zničil, zostudil, odlidštil a a přiblížil Putinovi. Ohavné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy