Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 11. 2017 8:05

Rusové ponížili Česko, Zeman podlézá Putinovi. Prezident suverénní země? Ne

Podle webu ruské armádní televize Zvezda by Československo mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968. Drzost na druhou.
Zemanova hradní pětiletka právě vyvrcholila.
Zemanova hradní pětiletka právě vyvrcholila. | Foto: ČTK

V pondělí český prezident Zeman odletěl na pětidenní státní návštěvu Ruské federace. Již se v Soči setkal s prezidentem Putinem a má za sebou první opravdu velký skandál této cesty, po kterém se měl sebrat a letět zpátky do vlasti, což samozřejmě neučinil.

Začněme smyslem oficiální české návštěvy v Rusku. Zeman tam neletí jako soukromá osoba, zastupuje v každé vteřině Českou republiku a má tam dělat její, ne svoji politiku. Veze sebou 140 podnikatelů, obří delegaci, jež má podepsat kontrakty za 20 miliard korun. (Vývoz do Ruska činí 1,9 procenta českého exportu, zatímco do Německa 32,4 procenta.)

Zeman sice rád mluví o "ekonomické diplomacii", avšak zde o obchod na prvním místě jistě nejde. Prezidentovi končí pětiletka a cesta za Putinem je vyvrcholením jeho prvního volebního období na Hradě. Stává se korunou jeho prezidentského působení.

Předcházely jí Zemanovy nové, mimořádně servilní vztahy s Čínou. Opět nešlo především o obchod (žádný boom se nekoná, z 95 slíbených investovaných miliard je zatím jen 5), ale o změnu české zahraniční politiky, jak ji nastavil Václav Havel. Symbolem Zemanovy čínské cesty byla jeho věta, že se od komunistické Číny můžeme přiučit, jak "stabilizovat společnost".

Dalším vrcholem Zemanova "hradování" měla být cesta do Washingtonu za západním králem nekorektnosti Donaldem Trumpem, jež se však nakonec nekonala, Trump o svůj český protějšek nestojí. Zeman z obdivu k americkému prezidentovi přešel ke kritice, rychle ho zavrhl, ze světových státníků mu zbyl jen autoritář Putin.

V Rusku se chová tak servilně, že to s údivem zaznamenávají i tamní média, zároveň si odtamtud vyřizuje domácí účty. Ukazuje Sobotkově vládě (ale nemylme se, ukazuje to i Andreji Babišovi), kdo je architektem české zahraniční politiky, kdo ji diktuje a bude diktovat. Děs.

Past na Zemana

Setkání Putin-Zeman následovalo den po návštěvě prezidenta Bašára Asada v Soči. Zeman střídal syrského kata, Putin je mistr načasování. Český prezident podle oficiálních stránek ruského prezidenta vedl se svým hostitelem následující dialog.

Zeman: Včera jste se setkal s prezidentem al-Asadem. Putin: Povím vám detaily tohoto setkání. Zeman: Vyhrál jste v Sýrii, protože on (prezident al-Asad) kontroluje takřka celé území Sýrie s výjimkou několika malých oblastí. A koneckonců je to demokraticky zvolený prezident. Putin: Pane prezidente, máte absolutní pravdu…

Už toto dokonale ilustruje Zemanovo chování, Putinovi podlézá, vrah Asad je pro něj "demokraticky zvolený", Rus vítěz. - Když chtěl Putin nechat jejich rozhovor tlumočit, česká hlava státu rusky odmítla, podle něj jsou novináři povinni rozumět (řekne "rozuměť" místo správného "panimať") rusky. Exploze servility.

Samo sebou se postaví proti protiuruským sankcím, společnému kroku Evropské unie, který je reakcí na ruskou okupaci Krymu. Zeman o sankcích žertuje: "Pane prezidente, například v oblasti potravinářské přijdete o naše vynikající sýry a neméně vynikající jogurty. Nevím, jestli je pivo také v sankcích, předpokládám, že asi ne."

To všechno a mnohé další servility a protievropské, protizápadní postoje čekáme, s tím počítáme, známe Zemana.

Jenomže v Soči na něj čekala past. Web ruské armádní televize Zvezda řízené ruským ministerstvem obrany v úterý zveřejnil neuvěřitelný, naši historii překrucující článek. Podle něj by mělo být Československo Sovětskému svazu vděčno za rok 1968. "Vstup vojsk do Československa nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za 'sametových' revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy," stojí v textu.

Český prezident je velmi potřebným a užitečným nástrojem ruské dezinformační kampaně, myslí si bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář.
22:40
Český prezident je velmi potřebným a užitečným nástrojem ruské dezinformační kampaně, myslí si bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. | Video: Emma Smetana

Zopakujme, jde o web pod ministerstvem obrany, klíčového vládního resortu, a děje se to v Rusku. Text je de facto oficiálním, státním stanoviskem.

Dále čteme: "V zájmu pravdy je třeba říci, že ruské krve během války se vinou Československa neprolilo méně než vinou Maďarska a Rumunska, jejichž armády spolu s Německem zaútočily na SSSR v roce 1941. Československo od roku 1938 a po celou válku dodávalo německým vojskům obrovské množství zbraní, kterým zabíjeli sovětské vojáky a mírumilovné obyvatele naší země." Jako bychom nebyli okupovanou zemí, jako bychom stáli na straně Hitlera! Hnus.

Ponížení Česka před světem

Nevíme, kdy přesně se Zeman o článku dozvěděl, prý ho však rozzlobil, tvrdil v úterý večer zdroj z delegace, nikoli on sám. Putinovi, svému příteli, k těm lžím neřekl nic (možná o článku ještě nevěděl). Návštěvy prý využije k tomu, aby se při některé příležitosti proti textu ohradil…

Reakce měla přijít hned, Zeman měl cestu ukončit. Neustále hovoří o českých národních zájmech, o české suverenitě. Tou však šermuje jen proti Bruselu, nikdy proti Moskvě (a Pekingu). V úterý mohl předvést, jak suverénní zemí jsme. Stát se toto Polákům, balí kufry a tradá domů. Česká delegace pokračuje dál. Rus si o nás otřel zablácené boty a servilní Zeman drží.

Doma zareagoval ministr zahraničí Zaorálek: "Podmínkou zlepšení vztahů mezi ČR a Ruskem je, aby ruská média spojená s vládními institucemi nezveřejňovala stanoviska, která jsou hrubým překroucením a dezinterpretací událostí roku 1968 v ČSSR," tweetoval.

Místo tweetu si měl obratem předvolat ruského velvyslance, což neudělal. Reakce chabá, trapná. Vláda měla prezidenta vyzvat, ať se vrátí. Neučinila to. Pouze několik poslanců žádá, ať oficiální návštěvu ukončí. Marně.

Tak tedy vypadá Zemanův vrchol jeho hradní pětiletky: ponížení Česka před celým světem. Žádná suverénní země by si takovou urážku nenechala líbit.

Co bude dál? Zeman se domů nevrátí, setká se s premiérem Medveděvem, na text si asi "ostře postěžuje", aby si před svými voliči zachoval tvář (čeští občané bývají na rok 68 citliví), a tím to hasne. Od nějakých kágébáků přijme čestný doktorát a vrátí se domů s vědomím, že českou zahraniční politiku dokonale změnil, zničil, zostudil, odlidštil a a přiblížil Putinovi. Ohavné.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ve věku 90 let zemřel britský herec Sean Connery. Informovala o tom stanice BBC. Kromě jiného byl Connery jedním z představitelů Jamese Bonda

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy