Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 7. 2016 13:30

Šéfem BIS má být lovec ruských agentů. Hradu se líbit nebude, ale je to dobré řešení

Člověk zevnitř, když jde o službu stabilní, nerozvrácenou, může být dobrým řešením. A civilní kontrarozvědka rozvrácena není.
Nenápadný Sobotka zabodoval. Bleskově vybral přijatelného budoucího šéfa tajné služby BIS.
Nenápadný Sobotka zabodoval. Bleskově vybral přijatelného budoucího šéfa tajné služby BIS. | Foto: Jiří Koťátko / Economia

Velmi hbitě našel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) náhradu za dosavadního ředitele civilní kontrarozvědky (BIS), generála Jiřího Langa. Novým šéfem zpravodajců chránících Česko před cizími špiony, teroristy a před mnoha dalšími riziky se má stát plukovník Michal Koudelka, ředitel významného odboru kontrašpionáže BIS. Jako první to oznámily Lidové noviny.

Co to znamená? Lang dlouhou dobu avizoval, že chce v čele služby, kterou vedl třináct let, skončit. Potíž není konec starého šéfa, ale výběr nového. Každá silná partaj usiluje o to, aby měla v čele svého člověka. Nebo přesněji: každý ambiciózní, po moci toužící politik o to stojí.

Podle interních vládních informací kupříkladu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navrhoval "člověka z ministerstva vnitra", rozumějme se vší pravděpodobností svého muže. Údajně ještě před tím, než s bývalým estébákem Laubem spustil "reorganizaci" policie, tedy zrušení protimafiánského útvaru ÚOOZ.

Pokud by premiér Sobotka na Chovancova koně kývl, posílil by ministr vnitra a dvojka v sociální demokracii značně svoji pozici. Dnes pod něj spadá civilní rozvědka (ÚZSI), ovládl klíčové útvary policie (podle informací z ÚOOZ tento útvar dnes prakticky nepracuje, byl paralyzován, o což zřejmě šlo), dále má spolu s Andrejem Babišem (ANO) daňovou Kobru a ještě by protlačil "svého" člověka na šéfa BIS. Neúnosná, riskantní situace.

Nejen Chovanec si dělal zuby na "bisku". Ministr financí Babiš se údajně pokoušel do této pozice prosadit exředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu. Poslal své vyjednavače za lidovci, jestli by ho oni sami nenavrhli. Asi aby to nevypadalo blbě.

Tvrzení, že "Šlachta dělal pro Babiše", zřejmě není pravdivé. Nebyl by to ani v BIS "Babišův muž". Ale byl by tak jistě vnímán. Navíc zřejmě na funkci ředitele tajné služby nemá. Při rozbití ÚOOZ neudržel nervy na uzdě, dopustil se řady chyb. Sice pochopitelných, ale přesto chyb. Navíc by byl nepřijatelný pro ČSSD, ale zřejmě i pro lidovce. O ODS a topce ani nemluvě. Ty dvě partaje by omývali.

Těžko přijatelný by byl i kdokoli z okolí Bohuslava Sobotky. Mluvilo se o více jménech, kupříkladu o premiérově poradci pro zahraniční věci Františku Formánkovi. Taková volba by ovšem zase vyvolala napětí. Navíc žijeme v bezpečnostně těžkých časech. Každý, kdo přijde do tajné služby zvenčí, bude mít handicap, bude se minimálně půl roku učit, poznávat prostředí. Ztráta času.

Prkenný ouřada? Výhra po politiky? Snad ne

Koudelka je muž zevnitř, "bisku" zná jak své boty. Původem strojař, pracoval už ve Federální bezpečnostní informační službě (FBIS), jež se po rozpadu federace transformovala do Bezpečnostní informační služby. Deset let řídí odbor kontrašpionáže a má za sebou výcvik ve Velké Británii u Secret Intelligence Service (SIS neboli MI6) a v Kanadě u Canadian Security Intelligence Service (CSIS). Mluví anglicky a rusky.

Podstatný fakt: dosud řídil odbor kontrašpionáže. Přeloženo do lidštiny, Koudelka sleduje a chytá ruské a čínské špiony, organizuje jejich výlov v Česku. A jak víme, u těch ruských byl dokonce několikrát úspěšný. Odtud jasně plyne: tento muž se těžko bude líbit na Hradě, Miloši Zemanovi a jeho ruské ambasádě a Číňanům blízkým napojeným lidem.

Sobotka spěchal, deset dní po zveřejnění Langova odchodu nabídl nástupce. Zjevně chtěl zabránit hádkám o to, kdo BIS povede. Je Koudelka jeho člověk? Těžko. Spíš by se dalo kývnout na tvrzení, že je Langovým člověkem. Co to znamená? Langova politika jako šéfa služby byla celé roky jasná: nedělám pro žádnou stranu. Pokud by Koudelka převzal tuto strategii, mohli bychom být spokojeni.

Že se (snad, bylo by to dobré) ředitelem civilní kontrarozvědky stane lovec ruských špiónů, to přesně odpovídá základnímu českému riziku. A Zeman naštěstí nemá do výběru ředitele BIS co zasahovat. (Mimochodem, mluví se o tom, že jedním z údajných adeptů na šéfa agentury byl i generál Jiří Komorous, šéf policejního Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. Který mimo jiné zajišťoval čínskou návštěvu v Praze. To jméno by se Hradu jistě velmi líbilo. Méně už Sobotkovi.)

Koudelka, pokud projde, pokud ho vláda přijme, to nebude mít lehké. Bude brán jako "langovec", jako vrátka Langa do služby i po jeho odchodu. Nezapomínejme však, že Jiří Lang chce odejít zhruba dva roky. Klidně by mohl ve službě ještě zůstat, nikdo ho nevyhání. Na co by si tedy dělal vrátka?

Koudelka bude kritizován lidmi, kteří nemohli přijít na jméno dnešnímu řediteli. Už se ozval bývalý šéf civilní rozvědky (ÚZSI) Karel Randák. O Koudelkovi řekl: "Znám ho. Jde o Langova člověka. Je to prkenný ouřada. Pro efektivitu BIS katastrofa, pro politiky výhra. Patolízal."

Věřme, že se Randák mýlí. Věřme, že plukovník Michal Koudelka žádným patolízalem není. Mimochodem, dodnes o něm veřejnost nevěděla nic. I to je dobré znamení. Kvalitní obsazení vedení BIS je důležité. Tajná služba v časech ruské expanze a v době džihádu má důležitou ochrannou roli. Člověk zevnitř, když jde o službu stabilní, nerozvrácenou, může být dobrým řešením.

 

Právě se děje

Další zprávy