Slováci mají senzaci – politický solitér, milionář, podnikatel a zároveň muž myslící na potřebné, lidumil Andrej Kiska porazil v prezidentských volbách slovenského suveréna, slovenskou volební válcovačku, tedy premiéra Roberta Fica, předsedu strany Smer. Porazil ho o dvacet procent, neuvěřitelně moc.
Na slovenském duelu bylo nejpodivnější a nejnepochopitelnější, proč se chtěl veleúspěšný Fico stát prezidentem. Možná to nechápali ani Slováci. Naši sousedi, stejně jako my, nežijí v prezidentském, ale v parlamentním systému. Pro budoucnost země, pro občany je mnohem důležitější vláda než to, čemu se jakýmsi omylem říká hlava státu. Slovenský prezident má podobné pravomoci jako český, navíc vyhlašuje referendum. Rozhodně neurčuje, kudy země půjde.
Skutečnou hlavou Slovenské republiky je premiér. Odtud plyne, že Robertu Ficovi šlo především o prestiž, chtěl prostě dosáhnout nejvyšší mety, nikoli se dál starat „o blaho země“, což se mu ostatně tak úplně nedaří. Možná i to Ficovi uškodilo. Paradoxně by se nyní mohl utěšovat, že si ho Slováci vlastně podrželi v úřadu předsedy vlády. (To si ale neříká; ví, že ošklivě prohrál.)
Andrej Kiska kandidoval sólo. Nemá svoji politickou stranu, neopírá se o žádnou. V tom se zásadně liší od Miloše Zemana (stejně jako skoro ve všem ostatním). Zeman, když kandidoval na Hrad v Česku, měl svoje Zemanovce, svůj fanklub, a stála za ním také nemalá část voličů ČSSD. Odtud se dá poněkud levně vyvodit, že Kisku Slováci volili na protest proti politickým stranám. Jenomže to není pravda.
Smer v roce 2012 získal při volbách do Národní rady Slovenské republiky 44,41 procenta hlasů. O tom si velké české partaje mohou nechat jen zdát. Podle únorového zkoumání slovenské agentury Focus by Smer získal 38,2 procenta hlasů voličů, o něco méně. Na jednobarevnou vládu by to už nestačilo, ale pořád je to strašně vysoké číslo. Srovnání s námi: podle posledního průzkumu agentury STEM by ANO Andreje Babiše nyní získalo 28,9 procenta hlasů.
Slovenská kampaň probíhala úplně jinak než česká při první přímé volbě prezidenta (2012/2013). Miloš Zeman se vymezil tvrdě vůči vládě Petra Nečase, a samozřejmě i vůči Karlu Schwarzenbergovi. Kydal na něj špínu, kde se dalo. Jeho štáb používal lži. Rozdíl tkví také v tom, že obliba Nečasovy vlády byla minimální. Nemilovaný kabinet.
Server hn.hnonline.sk o výhře popradského podnikatele napsal: „Kiska bodoval díky své průměrnosti – že nevyčníval a neprovokoval."
Server hn.hnonline.sk o výhře popradského podnikatele napsal: „Kiska bodoval díky své průměrnosti – že nevyčníval a neprovokoval. A díky slabé, nekonfliktní poloze, kterou si udržel až do konce. Naopak, kdyby vstoupil do tvrdých osobních soubojů s Ficem, vyšel by z nich jako slabší. A udělal by přesně to, co jádru jeho voličů překáží. Stal by se z něho otravný, ukřičený politik.“ Andrej Kiska se zachoval jako bojovník aikido, neútočil, využil síly a úderů soupeře.
Může být srovnáván s Andrejem Babišem (ANO), ale zase to nebude sedět. Babiš nedává najevo průměrnost, nekonfliktnost. Ve volbách lákal voliče úplně stejně jako Miloš Zeman – na tvrdý odsudek vlády, sliby, konfliktní výroky. Podobá se spíš Ficovi, který vůči soupeři používal tvrdé údery pod pás; nařkl Kisku třeba z lichvy nebo vypustil podezření, že patří ke scientologické církvi.
Andrej Kiska na Slovensku uspěl jako politik-podnikatel. Štefan Hríb, šéfredaktor slovenského časopisu Týždeň, k tomu říká: „Pro pravici je to velká šance změnit tuto zemi. Byl by velký hřích to promarnit.“ – Slovenské preference na to ovšem zatím nevypadají. A vítěz slovenské prezidentské volby svůj úspěch komentoval tak, že chce současnému premiérovi Ficovi nabídnout „konstruktivní spolupráci“. K tomu dodal: „Vláda potřebuje protiváhu, v tomto smyslu spíš rovnováhu.“
Kiska vypadá jako slušný člověk. Snesl se ze slovenského nebe přesně ve chvíli, kdy Slováci zatoužili po něčem jiném, než je válec Fico, který jim ostatně slibovaný ráj stejně nezařídil.
Fakt, že se Andrej Kiska zásadně liší jak od Miloše Zemana, tak od Andreje Babiše (od něj mimo jiné v tom, že svoje podnikání nestavěl na kontaktech se silnou politickou stranou a jejími špičkami), můžeme Slovákům závidět. V tomhle jsou o kus dál. Taky v tom, že Kiska v minulosti nebyl komunista. To zní krásně. A mnohem dál jsou Slováci v tom, že u nich Ficova špinavá kampaň nezabrala.