Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 6. 2017 14:05

Svoboda podle ODS: Pistole pod kabátem, cigáro na rtu a boj proti zvůli Bruselu

Modrý populismus by byl k smíchu, kdyby nemířil proti Evropské unii, proti společenství, které je dnes jednou ze záruk naší svobody.
Poslankyně Jana Černochová: "Odzbrojená společnost se nemůže bránit zvůli moci, které je vydána na pospas."
Poslankyně Jana Černochová: "Odzbrojená společnost se nemůže bránit zvůli moci, které je vydána na pospas." | Foto: DVTV

V průzkumech veřejného mínění si ODS stojí relativně dobře, přes deset procent. Dokonce se objevují úvahy, že by se po volbách mohla stát koaličním partnerem ANO. Co dnešní ódeeska představuje? Nejvíc to předvádí Václav Klaus junior, který by, stejně jako jeho otec, v boji za "svobodu" podpořil vystoupení Česka z Evropské unie. Ve stejně antievropském duchu to předvedla poslankyně Jana Černochová, starostka za ODS na Praze 2, v rozhovoru o zbraních pro DVTV.

Tato žena se nechala vyfotit s puškou, aby dala najevo, jak brojí proti nové evropské směrnici o zbraních a střelivu, která podle ní "odzbrojí nejméně čtyřicet tisíc lidí" v Česku. Snímek vyvěsila na svém soukromém facebookovém profilu; odtud se rozšířil na veřejnost. Martin Veselovský (DVTV) s Černochovou hovořil na téma bezpečnost, ozbrojení občané a směrnice EU.

Mít zbraň, chodit ozbrojený, je pro Černochovou projevem svobody. Každý má právo mít zbraň (pokud splní zákonné podmínky). Černochová a další ódeesáci používají směrnici o zbraních jako ideologický nástroj proti zlé EU, jež chce spořádané Čechy, u nichž je jen minimum trestných činů spácháno s legálně drženou zbraní, učinit bezmocnými, bezbrannými. Brusel na nás páchá zvůli, jíž se musíme bránit.

Zajímavé, jak se z tématu zbraní snadno stala zbraň antievropská. Smysl té směrnice byl potlačen, jako by šlo jen a jen o buzeraci členských zemí. Realita je taková, jak každý ví, že některé státy EU čelí brutálním teroristickým útokům a snaží se omezit přístup potenciálních útočníků k poloautomatickým puškám a pistolím.

Jistě, u nás to není problém, neodehrávají se zde teroristické útoky, zákon o zbraních a střelivu funguje. Jsme však součástí širšího společenství, které řeší obrovský problém. Značná část českých politiků z toho ovšem udělala útok na Česko a naše svobody, problém hodnot.

Je držení či nošení zbraní v Česku skutečně hodnotou? Souvisí se svobodou? Jsem svobodnější, když mám pod kabátem schovaný kvér, který mohu vytáhnout a pálit? Kolik situací, kdy by bylo namístě vytasit zbraň, jsme tady zažili? (Teď nechme stranou jiné otázky, především schopnost zbraň ve stresu útoku správně použít.)

Zbraně jako symbol šprajcu

Ze zbraní se stal symbol šprajcu proti Bruselu, slouží jako nacionální symbol, jakkoli Češi en gros žádní pistolníci nikdy nebyli a nejsou. S kvéry se fotí nejen Černochová, ale i Miloš Zeman, jeho žena Ivana, ministr vnitra Milan Chovanec, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (zbraň jako symbol rozvoje zřejmě?)

V rozhovoru pro DVTV Černochová srovnává omezení zbraní se zákazem kouření v hospodách. Prý se s puškou nechala vyfotit, když byla přijata zbrojní směrnice, stejně jako se lidé fotili s poslední cigaretou v hostinci den před platností zákona o zákazu kouření.

Podivuhodné, srovnávat cigáro a zbraň, jež může desetkrát za sebou vystřelit a skosit jiné lidi. (Směrnice EU mimo jiné zakazuje samonabíjecí zbraně v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad deset ran a dlouhé střelné zbraně, které mají skládací nebo teleskopickou pažbu.)

Podle dřívějších výroků Černochové jde o bezpečnost: "Proti útočníkovi s nelegální zbraní bude stát občan s holýma rukama," pravila loni. A ještě: "Odzbrojená společnost se nemůže bránit zvůli moci, které je vydána napospas."

Jakmile je dotázána na souvislost bezpečnosti občanů a jejich ozbrojování, vytasí otřepaný argument "policistu nemáte na každém rohu". Jinými slovy občan nosící zbraň by měl suplovat policii, měl by proti jakémusi útoku (u nás žádné teroristické akce neprobíhají) zasáhnout.

Old Shatterhand a Vinnetou.cz 2017

Nemá smysl to moc rozebírat. Jak tvrdý by musel mít střelec výcvik, nakolik hrozí, že nadělá víc škody než užitku atd. To už bylo probráno. Černochová má jasno: "U mě to je ideologický pohled na věc, jestli někdo chce jezdit velkým autem, ať s ním jezdí, jestli někdo chce mít zbraň, ať ji má."

Je to jedna z představ svobody, svoboda mít pistoli. Trochu zastaralá, minulá. Nejsme Divoký západ, jsme původně poklidná societa, která je čím dál roztrženější, podléhá riskantním vlivům ruské propagandy, narůstají zde nacionalistické tendence. Nejsme ohrožením pro okolní země, ale začínáme být ohrožením sami pro sebe. V moderním státu vám bezpečnost zajišťuje armáda, policie, tajné služby, nikoli Old Shatterhand a Vinnetou.

Martin Veselovský se modré poslankyně táže, zda má nějakou statistiku z EU, kolik civilistů zabránilo teroristickému útoku legálně drženou zbraní. Odpověď: "Já nepotřebuju žádná čísla, tady někdo sahá lidem na svobodu, která nebyla nadužívaná, zneužívaná…" A basta.

Na otázku, jak myslela větu, že "Odzbrojená společnost se nemůže bránit zvůli moci, které je vydána napospas," Černochová odpoví: "Pamatujete na Anthropoid?" (Film o atentátu na Heydricha.) Spadne vám čelist. My snad nežijeme ve státě, kde vládne nacistická totalita. Nebo za ni paní poslankyně dosazuje Brusel…?

Zarážející je ten modrý mišmaš, směska ideologie, populismu, hodnotový zmatek, kdy všecko od kouření přes nošení pistolí až po pálení petlahví v kamnech je považováno za svobodu. Podobně jako ježdění velkými auty do center měst, kde se pak nedá pobývat.

Svobodu máme umět bránit. Ale tenhle stát neplatí, co slíbil, do pokladny NATO (neplatil ani za vlády Petra Nečase) a ódeesáci tleskali, když jejich spojenec ve válce proti Bruselu Milan Chovanec (s exestébákem Laubem) zrušil policejní útvar, který šel kmotrům, šíbrům a jejich politickým kumpánům po krku. V těchto věcech zřejmě o bezpečnost nejde.

Modrý populismus by byl k smíchu, kdyby nebyl tak často mířen proti Evropské unii, proti společenství, jehož jsme členy a které je (spolu s NATO) naší základní zárukou svobody. Té vnitřní i té vnější.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy