Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
26. 7. 2017 8:00

Vyfoť a nahlas imigranta. Panika z cizích lidí kvete, hodí se politikům jako Okamura a Babiš

Kdyby nebylo přistěhovalců, museli bychom si je vymyslet. Je před volbami.
Záchytné uprchlické centrum v Makedonii, ilustrační foto z roku 2016.
Záchytné uprchlické centrum v Makedonii, ilustrační foto z roku 2016. | Foto: Jakub Plíhal

Je léto a je to tu zas. Českou republikou v okurkové sezoně obchází panika z přistěhovalců. Jejím symbolem se staly stránky vyfot-imigranta.cz, kam rozrušení občané posílali fotografie lidí, které údajně zahlédli na veřejnosti a kteří se nepodobají bílým Čechům. Než v pondělí web, znamenitě saturující naše rasové a kulturní předsudky, strachy, udavačské sklony, potřebu sebepotvrzení i poptávku po zábavě, někdo vypnul.

Realita je mnohem méně dramatická než v roce 2015. Balkánskou trasou do Rakouska a Německa proudily tisíce běženců. Když se tehdy šířily a sdílely zprávy o podezřelých osobách tmavší pleti, spatřených tu na nádraží, jindy před obchodem, dalo se to z psychologického hlediska do jisté míry pochopit.

Uprchlík číhal za každým rohem. Zlatým hřebem bylo zatčení folklorního souboru z Beninu, na který upozornili bdělí obyvatelé Uherského Hradiště.

Léto 2017. Kdyby nebylo přistěhovalců, museli bychom si je vymyslet. A tak se i stalo. Bát se tajemných šelem v lesích, kroutit hlavou nad kruhy v obilí? Passé. Nahlašovat on-line lidi, co vypadají jinak, to je větší rajc. Pro někoho spojení příjemného s užitečným… Média web vyfot-imigranta.cz nazývala "bizarním" nebo "rasistickým"; myslím, že obojí je správně: bizarně-rasistický.

Což neznamená, že by byl méně odporný a šlo o nezávazné legrácky. Naopak, "projekt" měl velký potenciál katalyzátoru nenávisti. Dokud byly stránky v provozu, stálo tam, že jde o "monitoring potenciálně nebezpečných nelegálně přicestovalých jedinců či celých skupin, které mohou být hrozbou naší až dosud bezpečné zemi, našim obyvatelům a zejména ženám a dětem".

Letní migrační hysterie se odehrává na úsvitu parlamentních a prezidentských voleb. Nebýt jich, pravděpodobně bychom v realitě zůstávali častěji. Ale někteří politici, jejich někteří stoupenci a někteří podporovatelé tu okurkovou paniku stimulují a křesají.

Není to bohužel čistě "okurková" panika, i když v okurkové sezoně se jí daří nejlépe. Inkarnace "tajemného nebezpečí" v podobě cizokrajných postav v šátcích a burkinách tu bude přítomná po celou volební kampaň.

Burkinami v bazénu to ostatně před několika týdny začalo. A hysterie se neomezuje jen na web a sociální sítě: její součástí je třeba útok na ženu v šátku u koupaliště v Divoké Šárce.

Žádat po politicích, aby reagovali, uklidňovali, odsuzovali projevy zášti, to už jsme si bohužel odvykli. A před volbami to vypadá jako čirá utopie. Když míjíte plakáty s Tomiem Okamurou a jeho "Ne islámu. Ne teroristům", chápete, že tím billboard, ten zející a ve výšce nedotknutelný nosič pravdy, naopak zášť autorizuje. Zachraňovat pevnou rukou strachem mobilizované masy - osvědčená taktika.

Nejpopulárnější politik před několika dny pravil: "Jak už jsem několikrát řekl, je jasné, že v České republice nechci ani jediného uprchlíka, a to ani dočasně. Nebo snad někomu přijde normální, že v Evropě neúspěšní žadatelé o azyl a imigranti brutálně zavraždí starého kněze nebo těhotnou ženu?" To není citát nějakého nahnědlého extremistického demagoga, ale Andreje Babiše. Smutné.

Ovzduší "vyfoť a nahlas imigranta". Pocit řady politiků, že se jim vyplatí živit pocit ohrožení. Oba úkazy spolu silně souvisejí. Je před volbami. Je třeba mobilizovat. Psychiku voličů před karikaturou nebezpečných mladých mužů s mobily.

Ficův Směr před volbami v roce 2016 také stavěl na pocitu ohrožení, v kampani pracoval s obavami o bezpečí, sliboval pevnou hráz proti migraci. Výsledek: sešup ze 44 na 28 procent odevzdaných hlasů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy