Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 7. 2017 16:00

Nepřizpůsobivé vysedávání zakázáno, ležet se smí. Další absurdní vyhlášky čekají na zrušení

Právo má být srozumitelné a předvídatelné, kdežto tohle je fantasmagorie.
Napoprvé to vyřešíme domluvou, příště to bude za 1000. (Ilustrační foto.)
Napoprvé to vyřešíme domluvou, příště to bude za 1000. (Ilustrační foto.) | Foto: TunedIn by Westend61 / Shutterstock.com

Ústavní soud v pátek zrušil zákaz sezení, který před několika lety vyhlásila města Litvínov a Varnsdorf. Je div, že absurdní nařízení platilo tak dlouho, a v řadě dalších měst platí stále, protože jejich vyhlášky soudci na stůl nedostali.

Oč jde: aby omezilo nežádoucí pouliční ruch a dalo strážníkům do ruky nějaký paragraf, město Litvínov zakázalo "sezení na stavebních částech a zařízeních, které k takovému účelu nejsou určeny (palisády, zděné a betonové zídky a zábrany, odpadkové koše apod.)". Cílem vyhlášky je "předcházení narušování veřejného pořádku ve městě, zlepšení vzhledu města a ochrana veřejné zeleně".

Přeloženo, zákaz má omezit "vysedávání", spojené s tím, že lidé do noci hlučí, popíjejí, případně někoho obtěžují. Občané si na radnici stěžují na "vysedávání partiček" na schodech u domovních dveří atd. Samozřejmě, že je to problém, ale nemá smysl řešit ho skrze zběsilá a gumová nařízení. Právo má být srozumitelné a předvídatelné, kdežto tohle je fantasmagorie.

Vysedávací vyhlášku si oblíbila hlavně města na severu Čech, kde je víc sociálně vyloučených míst (a kde žije víc Romů). Pobyt venku tu pro lidi bývá součástí životního stylu: jde pořád o jeden a ten samý příběh kulturních rozdílů mezi menšinou a většinou populace. Stejné stížnosti a problémy "s chováním" řešil i národní výbor ve starém Mostě, dokud město ještě stálo.

Vyvolat veřejný pořádek zákazem sezení je tragikomický nápad. Pokud se jím budeme zabývat vážně, jde o omezení ústavou zaručené svobody pohybu, v tom má ombudsmanka Anna Šabatová pravdu.

Zakážeme sezení na schodech, zídkách nebo obrubnících a lidi se nám nebudou srocovat venku a dělat nepořádek. Tak to je krajně pošetilá představa. Ale v praxi vymáhaná: mostečtí strážníci jménem vysedávací vyhlášky řešili za rok plných 2152 přestupků, napoprvé domluvou, v dalších případech pokutou do 1000 korun.

Tak si to rozeberme. Mimo lavičky je zakázáno sedět. Není zakázáno ležet, klečet, klečet a modlit se, stát, stát na hlavě, tančit, panáčkovat a tak dále. Jak se pozná, že někdo sedí, viz příloha k vyhlášce číslo 1a. Na to přece musí být manuál s vyobrazením poloh! Jogíni versus městská policie Litvínov.

Vyhlášku lze snadno obejít. Když se přiblíží strážník nebo pověřený dohlížitel městského úřadu, dotyční na nějaký čas změní polohu a ze sedu přejdou například do podřepu. A je po přestupku. Pak se zase posadí.

Zajímavá by byla také disputace, jak má člověk zjistit, která věc je a která není určena k sezení. U lavičky je to jasné, ale co třeba takový okraj vodotrysku nebo nějaký netradiční kus užitné architektury? A proč by se vlastně nesmělo sedět na zábradlí nebo na schodech v parku?

A co když nejsem zdejší, jak poznám, že ve městě platí sedací zákon, a jak se vyznám v jeho zákrutech? Není to totiž žádná legrace, posuďte sami.

Město Most vyhlášku rozepsalo do podrobností, na které sousedé v Litvínově nepamatovali. Po městě nesmíte jen tak rozmisťovat "předměty sloužící k odpočinku, rekreaci a stravování (lavice, lavičky, židle, křesla, sedací soupravy, stoly a podobný nábytek) a přípravě pokrmů (grily, udírny, vařiče a podobná zařízení)". Ale výjimku mají "osoby zdravotně postižené při umístění zdravotní pomůcky (např. chodítko se sedačkou) nebo jiného obdobného prostředku umožňujícího sezení, a to za účelem krátkodobého oddechu pro načerpání sil pro další pohyb".

Správně, v Mostě nejsou žádní nelidové. Na k sezení neautorizované zídce si mohou odfrknout nejen zdravotně postižení, ale dokonce i osoby "náhle stižené nevolností nebo slabostí", a to opět "za účelem krátkodobého oddechu pro načerpání sil pro další pohyb".

Ale jen na chvilku, ne-vy-se-dá-vat! Strážník vám změří čas, případně tep, a když usoudí, že už máte dostatek sil, pěkně vás popožene dál.

Vyhlášky jako ta litvínovská nebo mostecká se oficiálně nazývají "… o zlepšení vzhledu města". To zní trochu zlověstně. Možná tu prosvítá pravá podstata věci: vzhled města by byl úplně nejlepší, kdyby v něm všechny ty hlučné, nepřizpůsobivé a sezením přestupky páchající osoby vůbec nežily. Kdyby se eliminovaly odstěhováním. Kdyby odsud prostě vypadly. Náš cíl: vzhledné město bez "škodlivých činností" (tak se jmenuje článek II vyhlášky Mostu).

 

Právě se děje

Další zprávy