Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 2. 2020 14:05

Vystrčil povede Senát. Nevolili by ho ani Rusové, ani Číňané, ani Zeman. Dobrá volba

Volba předsedy Senátu byla naprosto výjimečná. Nevybíralo se ze dvou extremistů či populistů, ale ze dvou velmi slušných, demokratických kandidátů.
Vyhrál Miloš Vystrčil, kvalitním šéfem Senátu by byl jistě i Jiří Růžička.
Vyhrál Miloš Vystrčil, kvalitním šéfem Senátu by byl jistě i Jiří Růžička. | Foto: ČTK

Volba nového předsedy Senátu po náhlé smrti Jaroslava Kubery byla na české poměry neobvyklá, vzácná. Senátoři vybírali ze dvou kvalitních, přijatelných, slušných kandidátů. Senát a sněmovna jsou z tohoto pohledu nebe a dudy.

Většina senátorů hájí ústavu a představuje na naše poměry mimořádně silnou hráz proti okousávání demokracie, autoritářství a populismu. Na post druhého nejvyššího českého ústavního činitele kandidoval předseda senátorů ODS a místopředseda této strany Miloš Vystrčil a první místopředseda Senátu Jiří Růžička (nestraník za TOP 09 a STAN).

Vystrčil získal 52 hlasů ze 76 odevzdaných, Růžička 21. Tři senátorky či senátoři nedali hlas žádnému kandidátovi.

Z pohledu senátních stran není jedno, kdo horní komoru vede, z pohledu voliče to vypadá jinak. Pro ty liberální jsou přijatelní oba. Vystrčil býval starostou Telče a hejtmanem Kraje Vysočina, do vrcholné politiky přišel zespoda, z krajské úrovně. Růžička nastoupil do Senátu z postu ředitele úspěšného pražského Gymnázia Jana Keplera za topku a STAN a je zastupitelem v Praze 6.

Ani jeden nenadbíhá Rusku nebo Číně, ani jeden nepatří mezi podporovatele toxického Hradu nebo vyznavače Andreje Babiše.

Volbě předcházelo zjištění Aktuálně.cz, že Číňané Kuberovi vyhrožovali prostřednictvím Hradu, tedy prezidenta Zemana, že pokud navštíví Tchaj-wan, což čínští komunisté považovali za provokaci (či snad rovnou neposlušnost), potrestají za to citelně šéfa Senátu i české firmy podnikající v Číně. Kancelář prezidenta tyto nehorázné hrozby neodmítla, naopak je podpořila vlastním přípisem, který krátce před jeho smrtí předala "zlobivému" Kuberovi.

Volbě nového šéfa Senátu předcházela taky jedna prohra. Senátoři vybrali své dva kandidáty na místo ombudsmana, bývalého zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma a advokáta Jana Matyse. Sněmovna však zvolila "antiombudsmana" Stanislava Křečka, pána, kterého si vybral Zeman a který se odmítá soustředit na problém diskriminace a lidských práv.

V čem se Senát liší

Loni se Senát pokoušel podat žalobu k Ústavnímu soudu na prezidenta. Jejím cílem bylo vyjasnit jeho pravomoci, co smí a co nesmí. Aby návrh prošel, musela by ho odsouhlasit třípětinová většina přítomných senátorů a třípětinová většina poslanců. Nezdařilo se. Řečeno se senátorem Jiřím Dienstbierem (ČSSD), i příští prezident bude moci mít "pocit, že nemá žádnou odpovědnost k ústavnímu pořádku".

Na obou těch prohrách, ale i na záměru zesnulého Jaroslava Kubery navštívit proti vůli komunistické Číny a Zemana Tchaj-wan vidíme, jak se Senát liší od sněmovny i od většiny české politické scény. I po volbě nového předsedy horní komory si můžeme být jisti, že Vystrčil bude dál tuto kvalitativní odlišnost pěstovat. Což je jedna z mála dobrých zpráv v posledních měsících, ne-li letech.

Vystrčil popsal roli šéfa Senátu tak, že "se musí domlouvat, bavit, komunikovat, přijít za ostatními ústavními činiteli, ať je to prezident, premiér, předseda sněmovny nebo kdokoli další. Musí hledat, pokud je to možné, společné postoje a to, co by neměl nikdy žádný ústavní činitel dělat, je, že bude svými vyjádřeními poškozovat Českou republiku."

Nelze než souhlasit a dodat, že i ta vůle nepoškozovat Českou republiku je dnes vzácná. Poškozuje ji Zeman, který dává přednost Číně a jejím výhrůžkám před námi, stejně jako pravidelně podlézá ruskému lídrovi Putinovi.

Poškozuje ji šéf ANO Babiš, trestně stíhaný český premiér podezřelý doma i v Bruselu z těžkého střetu zájmů. V čele sněmovny ji poškozuje místopředseda za SPD Tomio Okamura a za KSČM Vojtěch Falmer Filip. Oba mimo jiné příznivci czexitu, který by pro Česko znamenal katastrofu.

Proto byla volba předsedy Senátu tak neobvyklá a výjimečná. Nevybíralo se ze dvou extremistů či populistů, ale ze dvou velmi slušných, demokratických kandidátů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

před 36 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy