Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 6. 2017 12:05

Ze stabilizované Číny do kampaně kolem nehody superbavoráku. Tuhý je v šoku a je to bohužel vidět

Policejní prezident chce vyčkat na výsledky vyšetřování, ale jedním dechem nehodu interpretuje ve prospěch policie. Z bubliny by měl vystoupit on sám, ne novináři.
Generál Tuhý na snímku z prosince 2016.
Generál Tuhý na snímku z prosince 2016. | Foto: ČTK

Musel to být opravdu tvrdý návrat do bezútěšné demokratické reality. Sotva se policejní šéf Tomáš Tuhý vrátil plný dojmů z prezidentského turné po Čínské lidové republice, ocitl se uprostřed mediální kampaně. To by se mu ve stabilizované Číně stát nemohlo.

Kdežto u nás se ho novináři vyptávají na hybridní supersport BMW i8 v potoce v Brně-Chrlicích. Protože policie doteď pořádně nevysvětlila, co se stalo.

Klasická mediální bublina, těžká účelovka. Ty největší hyeny se dokonce pozastavují nad tím, proč probůh policie tají, jak její nabourané auto vypadá (a hasiči z "kolegiality" také, což je už zcela absurdní vysvětlení, ale zpět k Tuhému a jeho sboru).

Chápeme, že veřejné rozebírání vlastních nepříjemností není činnost, kterou by měli policajti v oblibě - jako každý. To ale neznamená, že si z nás policejní prezident má dělat legraci. A přirovnávat privátní projížďku s hradním protokolářem Krulišem k tomu, když policie posadí do auta chlapečka a udělá s ním okruh po výstavišti, aby mu udělala radost, a tatínkovi taky. Jestli v tom Tuhý nevidí rozdíl, měl by odstoupit.

Noční "prezentace" sporťáku pro V.I.P. prezidentský doprovod, to papalášské manýry jsou, ne že ne. Zkuste si to s policajty domluvit, vy nebo já, že byste taky chtěli za peníze daňových poplatníků "odprezentovat" čtyřmilionového super bavoráka a povozit se, protože milujete sportovní auta a integrovaný záchranný systém a tak dále. Pořadník k doptání u jihomoravského policejního ředitele, po večeři.

Pak jsou tu detaily, jako že projížďka (a nehoda, která mohla ohrozit další lidi) se na rozdíl od policejního festivalu na výstavišti odehrála na silnici za normálního provozu.

Tomáš Tuhý říká, že chce "vyčkat na výsledky vyšetřování", ale jedním dechem incident interpretuje ve prospěch policie: "Pokud projížďka proběhne v rámci prezentace, nejedná se o nic mimořádného." Z bubliny by měl především vystoupit on sám, ne novináři.

Policie má měřit všem stejně a sama dodržovat předpisy jako první. Banální konstatování. Bohužel v souvislosti s policejním prezidentem nutné.

Generálmajor Tuhý má blízko k Miloši Zemanovi, byl na soukromé oslavě jeho sedmdesátin, a když Zeman oznamoval druhou kandidaturu, seděl ve Španělském sále v první řadě. To první muž nezávislé policie dělat nemá, musí si od politiků včetně hlavy státu držet odstup, jinak se lehce vystaví podezření z neobjektivity, podjatosti, střetu zájmů. Viz nehodu superauta během prezidentské návštěvy. Tuhému je těžko věřit.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy