Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 12. 2017 13:00

Zeman a Si Ťin-pching versus Maloš a Pelcl: Mocnáři to u soudu s občany projeli

Případy v Lipníku i v Praze dokazují agresivní policejní horlivost, horlení proti názoru odlišnému od zjevené vůle prezidenta Miloše Zemana.
Soudruzi s pivem.
Soudruzi s pivem. | Foto: ČTK

Soud rozhodl ve věci, již bychom mohli pracovně nazvat "Miloš Zeman a Si Ťin-pching versus česká občanská společnost". Policisté, kteří loni v březnu při návštěvě čínského prezidenta žádali sejmutí tibetské a tchajwanské vlaky z oken budovy naproti hotelu Hilton, kde byl Číňan ubytován, jednali nezákonně.

Městský soud v Praze řešil žalobu Martina Maloše a Ladislava Pelcla, dvou mužů, kteří vylepením vlajek o velikosti A3, tedy o velikosti poloviční než rozevřené Hospodářské noviny, zcela pokojně, nejmírnějším možným způsobem protestovali proti porušování lidských práv v Číně.

Soud se táhne asi rok, událost se stala před necelými dvěma lety, a přece o "pomalosti" justice v tomto případě nelze mluvit, spravedlnost holt nějakou dobu trvá, nejde ji honit.

Byla to demonstrace policejní síly, nechtěli, aby novináři viděli, že mě odvádějí. Nebudu obětním beránkem protestu, zákon jsem, myslím, neporušil.
20:17
Byla to demonstrace policejní síly, nechtěli, aby novináři viděli, že mě odvádějí. Nebudu obětním beránkem protestu, zákon jsem, myslím, neporušil. | Video: Martin Veselovský, DVTV

Podstatné je, že se pánové Maloš a Pelcl dovolali spravedlnosti, a nesmírně cenné je, že to udělali za nás ostatní, že to nezabalili, nenechali nesmyslnou policejní buzeraci být. Protože zřejmě více lidí při návštěvě čínského prezidenta nechalo z různých důvodů jednání policie plavat, třeba proto, že nemají čas a chuť lítat po výsleších a po soudech.

Chování části uniformovaných i neuniformovaných policistů  během návštěvy prezidenta Si v Praze vyvolalo pobouření. Vypadalo to, že v hlavním městě nezasahovaly české, ale čínské policejní jednotky, podle více svědectví nechránily pokojně demonstrující české občany, nýbrž agresivní čínské vítače (tady slovo "vítač" opravdu sedí).

Tehdy bylo lidem znalým policie celkem jasno: sloužící pořádkáři i detektivové a specialisté byli předem instruováni, vedení policie zjevně dělalo, co Zemanovi na očích vidělo, přičemž je známo, že mu na návštěvě Si, jednoho z nejmocnějších mužů planety, vůdce komunistického režimu, extrémně záleželo. Návštěva symbolizovala zásadní obrat české politiky od ochrany lidských práv k "ekonomické diplomacii" (dodejme, že ekonomické jen podle Zemana).

Návštěva Si Ťin-pchinga nakonec symbolizovala i obrat domácí politiky, byl patrný právě na nepřijatelném jednání policie. Excesů se stalo více, řešilo se jich jen několik. Proto je výsledek soudu o vylepení á-trojkové tibetské a tchajwanské vlajky tak důležitý.

Pravda vítězí v Lipníku nevítězí

Případ se podobá zásahu policie při předvolebním mítinku Zemana v Lipníku nad Bečvou (oficiálně šlo o setkání s občany) letos začátkem listopadu. Osm mužů v kuklách vletělo do soukromých prostor, odkud občan Jaroslav Hensl vysílal ještě před úvodním proslovem prezidenta Modlitbu pro Martu, tedy opět symbol, píseň, jež odkazuje na listopad 1989, podobně jako tibetská vlaječka odkazuje na násilí Číny proti Tibetu. Zakázali mu nechat ani ne čtyřminutový song dohrát a sebrali ho, i když poslechl.

Henslovi v Lipníku policie také nařídila, aby z okna nevyvěšoval plakát Pravda vítězí. (Proč byl tento symbol nepřijatelný, to chápe každý, kdo sleduje konání Miloše Zemana v prezidentském úřadu.)

Lipnický případ je podobný "siťinpchingovskému pražskému"; horší je v tom, že se organizátoři protestu s policií předem dohodli, co budou dělat, a ta jim to odsouhlasila…! Je zcela zjevné, že nechtěli škodit, rušit (ostatně o tom, že Modlitba pro Martu nikoho nerušila, svědčí video z mítinku, které, zrady netuše, zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček). A přece byl pan Hensl sbalen a odvezen na policii, přece mu hrozí vysoká pokuta v přestupkovém řízení, tedy trest za vyjádření pokojného občanského postoje.

V obou případech je varující přístup vedení policie a ministerstva vnitra; vnitro v případě vylepení vlaječky zváží kasační stížnost, tedy zváží, zda strašlivý případ á-trojkových vlaječek požene dál. Neústupnost, nechuť přiznat chybu. Okolo lipnické kauzy šéf policie mlčel jak ryba.

(K omluvě byl policejní prezident Tomáš Tuhý dotlačen jen v případě vyvěšené tibetské vlajky na balkoně FAMU; do akademie při návštěvě nejmocnějšího Číňana přišli dva policajti a chtěli "vyšetřovat", kdo nechal vlajku vyvěsit, Tuhý to později hodil na ony dva podřízené, prý byli příliš "horliví".)

Oba ty případy, v Lipníku i v Praze, dokazují agresivní, antiobčanskou policejní horlivost, horlení proti názoru odlišnému od zjevené vůle prezidenta Zemana. A je skvělé, že nad touto čínsky zabarvenou vůlí dominuje postoj soudu, který uznává aspoň to maličké právečko vylepit si na soukromé okno vlaječku, jež symbolizuje odpor proti útlaku a komunistickému porušování lidských práv.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 27 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy