Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 12. 2017 13:00

Zeman a Si Ťin-pching versus Maloš a Pelcl: Mocnáři to u soudu s občany projeli

Případy v Lipníku i v Praze dokazují agresivní policejní horlivost, horlení proti názoru odlišnému od zjevené vůle prezidenta Miloše Zemana.
Soudruzi s pivem.
Soudruzi s pivem. | Foto: ČTK

Soud rozhodl ve věci, již bychom mohli pracovně nazvat "Miloš Zeman a Si Ťin-pching versus česká občanská společnost". Policisté, kteří loni v březnu při návštěvě čínského prezidenta žádali sejmutí tibetské a tchajwanské vlaky z oken budovy naproti hotelu Hilton, kde byl Číňan ubytován, jednali nezákonně.

Městský soud v Praze řešil žalobu Martina Maloše a Ladislava Pelcla, dvou mužů, kteří vylepením vlajek o velikosti A3, tedy o velikosti poloviční než rozevřené Hospodářské noviny, zcela pokojně, nejmírnějším možným způsobem protestovali proti porušování lidských práv v Číně.

Soud se táhne asi rok, událost se stala před necelými dvěma lety, a přece o "pomalosti" justice v tomto případě nelze mluvit, spravedlnost holt nějakou dobu trvá, nejde ji honit.

Byla to demonstrace policejní síly, nechtěli, aby novináři viděli, že mě odvádějí. Nebudu obětním beránkem protestu, zákon jsem, myslím, neporušil.
20:17
Byla to demonstrace policejní síly, nechtěli, aby novináři viděli, že mě odvádějí. Nebudu obětním beránkem protestu, zákon jsem, myslím, neporušil. | Video: Martin Veselovský, DVTV

Podstatné je, že se pánové Maloš a Pelcl dovolali spravedlnosti, a nesmírně cenné je, že to udělali za nás ostatní, že to nezabalili, nenechali nesmyslnou policejní buzeraci být. Protože zřejmě více lidí při návštěvě čínského prezidenta nechalo z různých důvodů jednání policie plavat, třeba proto, že nemají čas a chuť lítat po výsleších a po soudech.

Chování části uniformovaných i neuniformovaných policistů  během návštěvy prezidenta Si v Praze vyvolalo pobouření. Vypadalo to, že v hlavním městě nezasahovaly české, ale čínské policejní jednotky, podle více svědectví nechránily pokojně demonstrující české občany, nýbrž agresivní čínské vítače (tady slovo "vítač" opravdu sedí).

Tehdy bylo lidem znalým policie celkem jasno: sloužící pořádkáři i detektivové a specialisté byli předem instruováni, vedení policie zjevně dělalo, co Zemanovi na očích vidělo, přičemž je známo, že mu na návštěvě Si, jednoho z nejmocnějších mužů planety, vůdce komunistického režimu, extrémně záleželo. Návštěva symbolizovala zásadní obrat české politiky od ochrany lidských práv k "ekonomické diplomacii" (dodejme, že ekonomické jen podle Zemana).

Návštěva Si Ťin-pchinga nakonec symbolizovala i obrat domácí politiky, byl patrný právě na nepřijatelném jednání policie. Excesů se stalo více, řešilo se jich jen několik. Proto je výsledek soudu o vylepení á-trojkové tibetské a tchajwanské vlajky tak důležitý.

Pravda vítězí v Lipníku nevítězí

Případ se podobá zásahu policie při předvolebním mítinku Zemana v Lipníku nad Bečvou (oficiálně šlo o setkání s občany) letos začátkem listopadu. Osm mužů v kuklách vletělo do soukromých prostor, odkud občan Jaroslav Hensl vysílal ještě před úvodním proslovem prezidenta Modlitbu pro Martu, tedy opět symbol, píseň, jež odkazuje na listopad 1989, podobně jako tibetská vlaječka odkazuje na násilí Číny proti Tibetu. Zakázali mu nechat ani ne čtyřminutový song dohrát a sebrali ho, i když poslechl.

Henslovi v Lipníku policie také nařídila, aby z okna nevyvěšoval plakát Pravda vítězí. (Proč byl tento symbol nepřijatelný, to chápe každý, kdo sleduje konání Miloše Zemana v prezidentském úřadu.)

Lipnický případ je podobný "siťinpchingovskému pražskému"; horší je v tom, že se organizátoři protestu s policií předem dohodli, co budou dělat, a ta jim to odsouhlasila…! Je zcela zjevné, že nechtěli škodit, rušit (ostatně o tom, že Modlitba pro Martu nikoho nerušila, svědčí video z mítinku, které, zrady netuše, zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček). A přece byl pan Hensl sbalen a odvezen na policii, přece mu hrozí vysoká pokuta v přestupkovém řízení, tedy trest za vyjádření pokojného občanského postoje.

V obou případech je varující přístup vedení policie a ministerstva vnitra; vnitro v případě vylepení vlaječky zváží kasační stížnost, tedy zváží, zda strašlivý případ á-trojkových vlaječek požene dál. Neústupnost, nechuť přiznat chybu. Okolo lipnické kauzy šéf policie mlčel jak ryba.

(K omluvě byl policejní prezident Tomáš Tuhý dotlačen jen v případě vyvěšené tibetské vlajky na balkoně FAMU; do akademie při návštěvě nejmocnějšího Číňana přišli dva policajti a chtěli "vyšetřovat", kdo nechal vlajku vyvěsit, Tuhý to později hodil na ony dva podřízené, prý byli příliš "horliví".)

Oba ty případy, v Lipníku i v Praze, dokazují agresivní, antiobčanskou policejní horlivost, horlení proti názoru odlišnému od zjevené vůle prezidenta Zemana. A je skvělé, že nad touto čínsky zabarvenou vůlí dominuje postoj soudu, který uznává aspoň to maličké právečko vylepit si na soukromé okno vlaječku, jež symbolizuje odpor proti útlaku a komunistickému porušování lidských práv.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy