Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 12. 2017 13:00

Zeman a Si Ťin-pching versus Maloš a Pelcl: Mocnáři to u soudu s občany projeli

Případy v Lipníku i v Praze dokazují agresivní policejní horlivost, horlení proti názoru odlišnému od zjevené vůle prezidenta Miloše Zemana.
Soudruzi s pivem.
Soudruzi s pivem. | Foto: ČTK

Soud rozhodl ve věci, již bychom mohli pracovně nazvat "Miloš Zeman a Si Ťin-pching versus česká občanská společnost". Policisté, kteří loni v březnu při návštěvě čínského prezidenta žádali sejmutí tibetské a tchajwanské vlaky z oken budovy naproti hotelu Hilton, kde byl Číňan ubytován, jednali nezákonně.

Městský soud v Praze řešil žalobu Martina Maloše a Ladislava Pelcla, dvou mužů, kteří vylepením vlajek o velikosti A3, tedy o velikosti poloviční než rozevřené Hospodářské noviny, zcela pokojně, nejmírnějším možným způsobem protestovali proti porušování lidských práv v Číně.

Soud se táhne asi rok, událost se stala před necelými dvěma lety, a přece o "pomalosti" justice v tomto případě nelze mluvit, spravedlnost holt nějakou dobu trvá, nejde ji honit.

Byla to demonstrace policejní síly, nechtěli, aby novináři viděli, že mě odvádějí. Nebudu obětním beránkem protestu, zákon jsem, myslím, neporušil.
20:17
Byla to demonstrace policejní síly, nechtěli, aby novináři viděli, že mě odvádějí. Nebudu obětním beránkem protestu, zákon jsem, myslím, neporušil. | Video: Martin Veselovský, DVTV

Podstatné je, že se pánové Maloš a Pelcl dovolali spravedlnosti, a nesmírně cenné je, že to udělali za nás ostatní, že to nezabalili, nenechali nesmyslnou policejní buzeraci být. Protože zřejmě více lidí při návštěvě čínského prezidenta nechalo z různých důvodů jednání policie plavat, třeba proto, že nemají čas a chuť lítat po výsleších a po soudech.

Chování části uniformovaných i neuniformovaných policistů  během návštěvy prezidenta Si v Praze vyvolalo pobouření. Vypadalo to, že v hlavním městě nezasahovaly české, ale čínské policejní jednotky, podle více svědectví nechránily pokojně demonstrující české občany, nýbrž agresivní čínské vítače (tady slovo "vítač" opravdu sedí).

Tehdy bylo lidem znalým policie celkem jasno: sloužící pořádkáři i detektivové a specialisté byli předem instruováni, vedení policie zjevně dělalo, co Zemanovi na očích vidělo, přičemž je známo, že mu na návštěvě Si, jednoho z nejmocnějších mužů planety, vůdce komunistického režimu, extrémně záleželo. Návštěva symbolizovala zásadní obrat české politiky od ochrany lidských práv k "ekonomické diplomacii" (dodejme, že ekonomické jen podle Zemana).

Návštěva Si Ťin-pchinga nakonec symbolizovala i obrat domácí politiky, byl patrný právě na nepřijatelném jednání policie. Excesů se stalo více, řešilo se jich jen několik. Proto je výsledek soudu o vylepení á-trojkové tibetské a tchajwanské vlajky tak důležitý.

Pravda vítězí v Lipníku nevítězí

Případ se podobá zásahu policie při předvolebním mítinku Zemana v Lipníku nad Bečvou (oficiálně šlo o setkání s občany) letos začátkem listopadu. Osm mužů v kuklách vletělo do soukromých prostor, odkud občan Jaroslav Hensl vysílal ještě před úvodním proslovem prezidenta Modlitbu pro Martu, tedy opět symbol, píseň, jež odkazuje na listopad 1989, podobně jako tibetská vlaječka odkazuje na násilí Číny proti Tibetu. Zakázali mu nechat ani ne čtyřminutový song dohrát a sebrali ho, i když poslechl.

Henslovi v Lipníku policie také nařídila, aby z okna nevyvěšoval plakát Pravda vítězí. (Proč byl tento symbol nepřijatelný, to chápe každý, kdo sleduje konání Miloše Zemana v prezidentském úřadu.)

Lipnický případ je podobný "siťinpchingovskému pražskému"; horší je v tom, že se organizátoři protestu s policií předem dohodli, co budou dělat, a ta jim to odsouhlasila…! Je zcela zjevné, že nechtěli škodit, rušit (ostatně o tom, že Modlitba pro Martu nikoho nerušila, svědčí video z mítinku, které, zrady netuše, zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček). A přece byl pan Hensl sbalen a odvezen na policii, přece mu hrozí vysoká pokuta v přestupkovém řízení, tedy trest za vyjádření pokojného občanského postoje.

V obou případech je varující přístup vedení policie a ministerstva vnitra; vnitro v případě vylepení vlaječky zváží kasační stížnost, tedy zváží, zda strašlivý případ á-trojkových vlaječek požene dál. Neústupnost, nechuť přiznat chybu. Okolo lipnické kauzy šéf policie mlčel jak ryba.

(K omluvě byl policejní prezident Tomáš Tuhý dotlačen jen v případě vyvěšené tibetské vlajky na balkoně FAMU; do akademie při návštěvě nejmocnějšího Číňana přišli dva policajti a chtěli "vyšetřovat", kdo nechal vlajku vyvěsit, Tuhý to později hodil na ony dva podřízené, prý byli příliš "horliví".)

Oba ty případy, v Lipníku i v Praze, dokazují agresivní, antiobčanskou policejní horlivost, horlení proti názoru odlišnému od zjevené vůle prezidenta Zemana. A je skvělé, že nad touto čínsky zabarvenou vůlí dominuje postoj soudu, který uznává aspoň to maličké právečko vylepit si na soukromé okno vlaječku, jež symbolizuje odpor proti útlaku a komunistickému porušování lidských práv.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy