Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 9. 2018 12:15

Zeman do školy nepatří. Ale "Fuj!" a "Táhni!" bylo hrubé, neslušné, zemanovské

Naopak červené trenýrky, které si připnuli jiní rodiče, symbolizovaly slušný a účinný odpor vůči prokremelskému politikovi. Stejně jako akce Femen.
Miloš Zeman na návštěvě u prvňáčků
Miloš Zeman na návštěvě u prvňáčků | Foto: Tomáš Cetkovský

Máme za sebou první školní den a k prvňáčkům v Základní škole T. G. Masaryka v pražském Břevnově promluvil sám prezident republiky Miloš Zeman. Při příchodu ovšem čelil kritickému a neslušnému zvolání jedné maminky "Fuj!" a "Ježíšmarjá, táhni!" Část rodičů zvolila jiný typ protestu, již klasický a vtipný, jako symbol nesouhlasu s hlavou státu si na šaty přišpendlila červené trenýrky.

Zemanova návštěva ve škole byla jednou z nemnoha jeho návštěv Prahy, v tom byla výjimečná. Hlavě státu se v Praze nevede dobře, vzpomeňme, že se mezi Pražany odvážil (obklopen samozřejmě ochrankou) i letos v lednu při volbách a špatně dopadl. Ukrajinská aktivistka feministického hnutí Femen Anželina Diašová se snadno dostala až k němu, na nahých prsou měla bílý nápis "Zeman, Putin's slut" (Zeman, Putinova děvka) a heslo taky vykřikovala. Hnutí na internetu varovalo, že volbou "věčně opilého Zemana" čeští voliči hlasují taky pro jeho kremelského "pasáka" Vladimira Putina.

Maminka, která na Zemana volala "Fuj!" a "Ježíšmarjá, táhni!", byla Jiřím Ovčáčkem napomenuta "Chovejte se slušně!" a mluvčí měl tentokrát pravdu, tykat prezidentovi a pořvávat na něj slušné ani vhodné skutečně není. Pro jedny je Zeman stále nejvyšší ústavní činitel země, pro druhé zase platí, že volat na kohokoli "Fuj!" a "Táhni!" je prostě moc, přes čáru.

Jistě, Zeman občas uráží celé skupiny občanů i dalších lidí, mluví vulgárně, chová se "neprezidentsky", ale to přece neznamená, že se stejně bude chovat i občan či občanka, která s ním nesouhlasí, a navíc vede za ruku své dítě. Hrubé pokřikování jistě nebylo na místě. Byl to de facto nikoli protest, ale zemanovina.

Naopak červené trenýrky na oblečení, které si připnula nemalá část rodičů, symbolizovaly jasný, slušný a účinný odpor vůči prokremelskému politikovi. (To, že rudé trenky Zemanovi vadí, že je prožívá, že mu leží v hlavě, že ho obnažily, dokázal nejlépe sám, když se tento trefný symbol pokusil veřejně spálit. Rodiče ve škole T. G. Masaryka dokázali, že rudé trenky spálit nejdou.)

Někdo by mohl říct, že "na hrubý pytel, hrubá záplata", to však neplatí, maminka se svým "Fuj!" a "Táhni!" jenom nahrála Hradu. Mluvčí Ovčáček obratem tweetoval o "nenávistném chování na půdě školy, kam rozhodně nepatří", později dokonce o "nenávistných ´liberálech´" (zřejmě si ženu nechal vylustrovat).

Je to součást hradní taktiky (a zároveň taktiky proruských serverů, které mají za cíl rozkládat EU): princip se prostě převrátí. Šířím nenávist, rozděluji společnost, a jakmile je rozdělená a antagonistická, obviním z nenávisti a rozdělování ty, které jsem roky osočoval a dráždil. Z obhájců demokracie se pak v ústech lidí jako Zeman, Babiš či Ovčáček stávají nedemokraté a část národa jim to kupodivu baští.

Oproti oné rozezlené matce v té škole byl lednový protest Femen regulérní a v pořádku, i když obsahoval slovo slut, děvka. Šlo o politickou akci s jasným kontextem: Ukrajina, Putin a Zeman. Selhala ochranka, ale to je jiný příběh.

Ještě jeden moment Zemanovy návštěvy základní školy stojí za úvahu. Ovčáček psal o "nenávistném chování na půdě školy, kam rozhodně nepatří". Otázkou je, zda na "půdu školy", před malé, neotrkané prvňáčky, patří řečnící prezident. Notabene tento prezident. Proč vlastně má šesti- či sedmiletým klukům a holčičkám něco vykládat? Proslul snad svým vztahem k dětem, ke škole, k výchově? Ne.

Jaký smysl má, aby muž, který je mimo jiné známý hlubokou oddaností k alkoholu, který je mnohými považován za vzor politické sprostoty, hrubosti, který by měl leckdy být "vysílán jen s hvězdičkou", který věčně někoho ponižuje a uráží, promlouval ve škole k prvňáčkům? Není divu, kdyby si rodiče jen kvůli tomu připnuli červené trenýrky a tiše protestovali.

Dnes, po více než pěti letech přímo voleného prezidenta na Hradě, platí: Zeman do školy nepatří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy