Využila akreditační komise všech možností, které má, aby v aféře kolem plzeňských práv zjednala nápravu? Dělá vše proto, aby se kauza nezametla pod koberec tím, že bude exemplárně potrestáno pár viníků z Plzně?
Či se naopak snaží svalit vinu především na samosprávu Západočeské univerzity a odvádí pozornost od selhání ministerstva školství i toho, že sama postupuje příliš mírně?
Nebo dokonce mají pravdu hlasy, které tvrdí, že postup komise souvisí se snahami omezit samosprávu vysokých škol (jak naznačuje například místopředseda rady vysokých škol Jiří Zlatuška)?
Čtěte také: | Kauza Kindl: Sokol ostře napadl šéfku komise Dvořákovou Kindl žádá o komisi k plzeňským právům, ČSSD je pro Učitel z plzeňských práv: Neseme odpovědnost všichni |
Postup komise obhajuje ve svém blogu na Aktuálně.cz její předsedkyně Vladimíra Dvořáková.
"Akreditační komise ale není soudce, který trestá za „minulé chyby". Jejím úkolem je „hlídat" kvalitu, hodnotit a svým způsobem vytvářet tlak na zvyšování kvality vysokoškolského vzdělávání. ... Měli jsme přijmout sankce takového typu, které by snahám o změnu hodily klacky pod nohy, ještě více znejistily studenty a především potěšily ty, kteří varovali před zveřejněním a chtěli vše zamést pod koberec? Nejvíce by asi jásalo bývalé vedení a jejich spojenci, kteří ty problémy způsobili - oni přeci byli šikovní právníci, kteří dokázali „vést" boj s Akreditační komisí, zatímco ti, co chtěli fakultu očistit, fakultu vlastně poškodili," míní Dvořáková.
Varuje také, že aféra v Plzni ukazuje na daleko hlubší problémy.
"Souvislosti, které z této kauzy vyplývají a na které poukázala i média, ukazují na významná bezpečnostní rizika a zároveň i na to, že se netýkají jen vysokoškolského vzdělávání či akademických expertíz, ale že zasahují i do mnoha státních struktur, včetně policie, politiky, justice. Ochota situaci do hloubky vyšetřit bude hodně vypovídat o stavu naší společnosti," píše Dvořáková.
Vladimíra Dvořáková: Případ plzeňských práv opravdu nekončí |
Místopředseda rady vysokých škol Jiří Zlatuška je přesvědčen, že komise měla postupovat razantněji.
"Stížnosti na to, že snad současný právní stav „brání Akreditační komisi, respektive ministerstvu, rychle a efektivně zasáhnout v závažných situacích," jsou poněkud absurdní. Ministerstvo i akreditační komise možnosti zásahu včetně zrušení akreditace mají. Nemají možnost zasahovat dovnitř autonomních veřejných institucí, což je ale zcela vpořádku," píše Zlatuška ve svém blogu.
"Ministerstvo školství přiděluje školám finanční prostředky na základě dat o studiu. Je zanedbáním povinností na straně ministerstva řádně hospodařit s prostředky státního rozpočtu, pokud financuje studia na základě neověřitelných a neprůkazně vedených údajů... Ministerstvo nekonalo navzdory skutečnosti, že Západočeská univerzita vykazovala závažné nedostatky a protiprávní udělování titulů," dodává.
Jiří Zlatuška Plzeňsko-karlovarská kauza a snahy omezit samosprávu vysokých škol |
Co si o postupu akreditační komise myslíte vy? Selhává v případech, jako je aféra kolem plzeňských práv stát? Nebo jsou na vině příliš široké akademické svobody, které zaručují školám nezávislost na státu?