Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
26. 11. 2007 0:00

Komiks: Jak se Česko nepáře s cizinci

Sedmý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Nepřehledné zákony, pomalá úřední "mašina" a příliš striktně nastavené požadavky státu.

To jsou tři zdroje kupčení s doklady pro cizince a korupce zaměstnanců českých zastupitelstev a cizinecké policie. Několik korupčních afér či velmi podezřelých případů už prosáklo na veřejnost, ale cizinci dosvědčují, že špatná praxe je ještě daleko rozšířenější, než by se při pohledu zvenčí mohlo zdát.

Získat pracovní vízum nebo třeba povolení ke sloučení rodiny je pracné a zdlouhavé. Ale ti, kdo zaplatí, čekat nemusejí.

Hbití "zprostředkovatelé služeb" s dlouhými prsty dosáhnou na potřebná razítka podplacených úředníků a zařídí doklady o mnoho rychleji. Je velmi snadné získat službu od českého státu za zvláštní úplatu.

Z četnosti historek a pozorování cizinců je jasné, že nejde o pochybení jednotlivců, ale o špatné nastavení systému. Mnozí cizinci tak šetří peníze na úplatky, místo aby si třeba zaplatili zdravotní pojištění. České zákonodárství staví nemotorné hradby proti cizincům, po kterých je na trhu práce poptávka, a jen tím vytváří dobré podmínky pro kriminální živly. Těch se pak policie snaží zbavit finančně náročnými zásahy, které nejsou moc úspěšné.

Považujete to za smysluplné jednání?

 

Právě se děje

před 23 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy