Zajímá vás, jak se mění krajina, co a kde se v ní staví? Co je to za otázku, proč se takhle hloupě ptáme? Protože se najdou i lidi, které to nezajímá vůbec. Bohužel, shodou okolností sedí v parlamentu.
Zákon, který krajině může prospět jako málokterý, leží v Poslanecké sněmovně právě šestnáct měsíců. A bude ležet dál, dokud kvůli volbám nespadne pod stůl. K radosti developerů a investorů, kterým se dnes vyplatí stavět logistické a jiné "parky", parkoviště, fabriky, haly, obydlí a kdovíco ještě na zemědělské půdě.
Ministr Dusík se snažil poslance na poslední chvíli obměkčit a naléhal, aby zákon přece jen projednali. Apeloval přitom na alarmující zjištění, že kvůli "urbanizaci" u nás ubývá 15 hektarů půdy denně (!).
Dusíkově iniciativě (leták viz ZDE) jsme drželi palce a dávali jedno procento naděje. Když si zemědělský výbor na zákon nenašel čas během jednoho roku, bylo jasné, že se do něj poslanci nepustí ani v předvolebním mumraji. A kvůli takovým ptákovinám přece nikdo stav "legislativní nouze" nevyhlásí.
Je to skandální, proto o tom píšeme. A taky se nám nelíbí velkoskladiště a velkopřekladiště a podobné věci.
Na zlatý hřeb schůze Poslanecké sněmovny aspiruje Zpráva o stavu zemědělství České republiky za rok 2006 (v návrhu programu to byl bod číslo 204). Mají tam i výroční zprávu za rok 2007 a 2008, takže jim alespoň v roce 2010 nebude smutno. Ani pod tím stolem, případně.
Smutné jen je, že ty zprávy s velkým Z musel někdo napsat, opatřit tabulkami, zkontrolovat, možná kvůli tomu byl i v práci přesčas... Kolik papíru na ně padlo. A teď se to všechno někde válí.
Adjektivem "bizarní" se Zprávy o páté snaží šteřit, jak jen to jde - ale v případě návrhu Ondřeje Plašila (ODS) si nemůžeme pomoci. Jde o to, jak upozornily HN, že poslanec chce zkrouhnout státní subvence jen malým slunečním panelistům, kdežto ti velcí, například ČEZ a další investoři, by dál měli dotace stejné, čili opulentní.
Ve volebních programech se tomu říká rovné podmínky, férová konkurence nebo tak nějak. Představte si to třeba u benzínu. Když natankujete padesát litrů a víc, natož když obchodujete s cisternou, platíte nižší spotřební daň. Dobré, ne?
Blíží se datum, kdy naše radnice demonstrují svou solidaritu s Tibetem a vyvěšují jeho vlajky. To přináší i překvapivá spirituální propojení.
"Svoboda je naší největší hodnotou a je zkrátka nutné podpořit národ, kterému se jí nedostává," vysvětlil za Prahu 5 vyhlášený starosta Milan Kontroverzní Jančík. Záslužný počin odměňujeme malým almanachem z citátů 14. dalajlámy:
Naučte se pravidlům, abyste je mohli správně porušovat.
Mějte na paměti, že velká láska a velké výdobytky sebou nesou velká rizika.
Pamatujte, že mlčení je někdy tou nejlepší odpovědí.
Žijte dobrý a čestný život. Až zestárnete a podíváte se zpátky, budete se moci radovat podruhé.
Přirozeností všech jevů je měnit se v každém okamžiku, naznačuje nám to, že všechny jevy postrádají schopnost trvat, postrádají schopnost být stále stejné.
Další průzkum ukázal, že ODS by teď dostala s bídou 20 procent hlasů, nejmíň v historii. Vzhledem k tomu, že 80 dní před volbami strana prakticky nevede žádnou volební kampaň a její lídři se permanentně tváří, jako když je bolí zuby, jde ještě o uspokojivý výsledek.
Potravinářský koncern Kraft Foods z nějakého důvodu usoudil, že se mu vyplatí, když začne Mozartovy koule místo v Rakousku balit v Plané u Mariánských Lázní. Z Grödigu u Salcburku, kde z linky padá víc jak čtvrt milionu koulí denně, je to do balírny nějakých 400 kilometrů, po silnici přes věčně ucpaný obchvat Mnichova.
Odbory protestují. Rakousko prý s koulemi přijde i o 50 pracovních míst a další kus národní identity. Ta je v tomto případě ale stejně ztracená, protože pravé echte Mozartkugeln dělá už 120 let jen salcburský cukrář Fürst - který si je ovšem nenechal patentovat, takže mu je v Rakousku a Německu okopíroval kdekdo.