Správný český důchodce - takový, co ho známe z billboardů - má být šťastný a zaopatřený. Ale ne zase moc bohatý, jinak by se nevešel do toho jednoho pytle, kam stát své penzisty strká. Protože si je platí, tak jim musí platit všem zhruba, velmi zhruba stejně. Jinak to neumí. Říká se tomu tak pěkně: solidarita.
Dlouho to běželo hladce, protože bylo z čeho solidaritu platit a protože ti nejsolidárnější moc neremcali. To, že léta platili vysoké daně a vysoké pojištění, a pak za to dostali malý státní důchod, vždycky nějak skousli; poradili si sami, nebo jim pomohli potomci.
Tak pěkně to fungovalo, až do toho Ústavní soud hodil vidle. Právníci objevili Ameriku: ta solidarita není spravedlivá. A teď jde o to, co je víc. Solidarita, nebo spravedlnost? Nějakou lehčí otázku byste neměli?
Penzijní reforma, zdá se, konečně začíná. Bude to zajímavé. Téma důchody vždycky přesáhne jedno volební období, takže žádná vláda ho nemůže vyřešit sama. Z toho pro politiky plyne jedinečná příležitost ukázat, že se na něčem umí dohodnout. A taky to, že nejméně do voleb se žádná důchodová dohoda konat nebude.
Čtěte také: Průlom: Stát musí zvýšit důchody dobře placeným lidem
Když se něco jmenuje Opatření k posílení konkurenceschopnosti a rozvoje podnikání v České republice eliminací nadbytečných požadavků environmentální legislativy, nevěstí to nic dobrého. Ze dvou důvodů. Zaprvé, byrokraticko-jazykové mimikry jsou nebezpečné vždycky. Zadruhé, tento případ je unikátní přímočarostí (někdo zelenější by rovnou řekl nehorázností), s jakou se průmyslová lobby ohání svými ostrými lokty. Na vládní úrovni.
Oč jde, to ten orwellovský název dokumentu docela vystihuje. Ministerstvo průmyslu a obchodu sestavilo impozantní soupisku 96 návrhů na změny v "ekologických" předpisech. Inovace mají rozrazit vrata k ekonomické prosperitě, která zatím zabarikádovali zelení kverulanti. (Návrh ministerstva pro připomínkové řízení a názor Strany zelených najdete zde a zde.)
Představme si to obráceně: Ministerstvo životního prostředí, vybavené notami od Greenpeace, Arniky a dalších, doručí na vládu fascikl s nápisem Opatření k posílení OCHRANY PŘÍRODNÍHO BOHATSTVÍ eliminací nadbytečných požadavků PRŮMYSLOVÉ legislativy. Členové kabinetu si zdvořile odkašlou a premiér vyhlásí přestávku, po které ministři potrhlý nápad autorům vrátí k nekonečnému dopracovávání.
U nás se ale přemýšlí obráceně: jak má ekologie vyhovět ekonomice. Takže varianta, že vláda návrh schválí, je bohužel reálná. (Celé to vychází z onoho slavného "cenného kompromisu", který Fischerův kabinet uzavřel se zaměstnavateli a odbory v únoru na tripartitě a kvůli kterému zelení začali odcházet z vlády.)
Jestli se celá neomalenost (skandální premisa: Co je dobré pro "podnikání", je dobré pro všechny) dostane až do povolebního parlamentu, bude zajímavé sledovat, s jakou pílí se k ní poslanci postaví. A porovnat ji se zákonem o ochraně zemědělského půdního fondu, který měl přibrzdit urbanizaci české krajiny developery. Na který si zemědělský výbor neudělal za rok ani jednou čas, čímž zákon spadl pod stůl.
Čtěte také:
* Zelení disidenti už zase vyrušují
* Strategie exitu, nejhorší vládní kus
* Poslance nezajímá, jak vypadá krajina
Opravdu by nás ve Zprávách o páté zajímalo, jak by se tiskový trust sociální demokracie postavil k aférám Miloslava Vlčka, kdyby to nebyly aféry Miloslava Vlčka, ale dejme tomu Ivana Langera (oba kandidují jako lídři v Olomouckém kraji). To by bylo řečí!
Na spolustraníky se před volbami volí nejen jiný metr, ale i slovník: "Jiří Paroubek Miloslavu Vlčkovi vytkl spolupráci s panem Vrtalem jako poradcem, neboť se očividně jednalo o chybu, za niž je dnes Vlček terčem negativního zájmu médií."
Oběma největším stranám, sociální demokracii víc, se zatím úspěšně daří lidem volby znechutit. Negativní kampaň je hloupá a je prakticky vyloučené, aby v této podobě přilákala nějaké další voliče.
Typické klíčové slovo je kašlat (spojené se 4. pádem, na koho/co). S tím si ovšem začala vloni ODS, Evropa nebo Česko, kašlu na to všecko! - a teď jí to soupeř vrací. Kdyby si to pánové rozdali někde na dvorku na pěsti, vyšlo by to levněji a my bychom nemuseli odvracet oči od trapných plakátů.
Ještě k té propagandistické terminologii. ČSSD připisuje Nečasovi, že lidem chystá vyhazov bez udání důvodu. Terminus technicus je sice výpověď, ale vyhazov zní samozřejmě mnohem líp, protože navozuje žádoucí dojem, že za vlády ODS vás vykopnou kdykoli na hodinu a půjdete žmoulat čepici pod most. ODS ani vyhazov, ani výpověď bez udání důvodu v programu nemá, ale to už je samozřejmě v zuřící kampani vedlejší.
Kdo tohle všechno vydrží a půjde volit, může si už teď blahopřát.
Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání
Opilec v Hummeru rozboural při parkování na pražské ulici deset aut. Média přinesla záběry té spouště a rozostřila na nich registrační značku viníkova vozu (jelikož značka na autě je identifikační údaj, proškolili novináře právníci). Proč to? Aby tisk učinil zadost náhubkovému zákonu, presumpci neviny, nebo bůhvíproč vlastně? A vzápětí na videu ukázal schlíplého šoféra v detailu tváře!
To je blázinec. Novinářům zjevně není moc jasné, čí soukromí a proč a kdy chránit. Když už, tak měli rozostřit poznávací značky nabouraných aut, rozuměj obětí. Což nerozostřili.