Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
3. 7. 2015 17:00

Politikář: Ano se řekne Ne. Česko-řecký slovník vyjednávačů

Parlament vyhlásil stav spirituální nouze.
Tady nám někdo odešel bez placení.
Tady nám někdo odešel bez placení. | Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Řekové, místo toho aby se sklenkou uza polehávali pod cypřiši, lámou světový rekord v rychlosti uspořádání referenda. V tomhle horku! Obáváme se ale, že plebiscit stejně nic nevyřeší, protože jak známo, ano se řecky řekne ne. Zmatky při sčítání jsou nabíledni.

Třeskutá vyjednávání o tom, zda se Řecko nechá, nebo nenechá zachránit, budeme také v následujících dnech sledovat formou online reportáže a příručního slovníčku. Zde je očekávaný dialogový scénář rozhovorů:

Ano. ναι [ne]

Ne. όχι [óchji]

Prosím. παρακαλώ [parakaló]

Děkuji. ευχαριστώ [efcharistó]

Nechci. Δε θέλω [δe thélo]

Nemohu. Δεν μπορώ [δen boró]

To jsem si neobjednal. Αυτό δεν το έχω παραγγείλει. [aftó δen to écho parandíli]

Ještě jednu láhev, prosím. Aκόμα ένα μπουκάλι, παρακαλώ. [akóma ena bukali parakaló]

Na zdraví! Στην υγειά μας! [styn ijá mas]

To víno má divnou chuť. Το κρασί έχει παράξενη γεύση. [to krásí échji paráxeny jévsi]

Přineste mi, prosím, účet. Μας φέρνετε το λογαριασμό, παρακαλώ. [mas férnete to logharjazmó parakaló]

Platíme dohromady.  Πληρώνουμε μαζί. [plirónume mazí]

Platíme každý zvlášť. Πληρώνουμε χωριστά. [plirónume choristá]

Dobrou noc! Καληνύχτα! [kalinýchta]

Sbohem. Αντίο [adýo]

* * * Okurkovou sezonu kdysi ohlašovaly kruhy v obilí a tajemné šelmy v brdských lesích. Teď ji poznáte podle toho, že na hladině Veselského rybníka zakrouží žlutý nafukovací člun s nápisem „Challenger“ a z něj ční pár mužských kolen a dvé pádýlek. Z přiměřeného povzdálí ho doprovází o něco větší plavidlo s ochrankou, která vrchnímu veliteli ozbrojených sil asistuje při naloďování a výstupu na pevninu.

Pozvaná média tuhle komedii očividně milují, a my koneckonců také. Tohle jinde nemají.

* * * Exstarosta Zoufalík a starostka Kleslová objevili ve vile bratří Čapků podvržený list papíru z časopisu Přítomnost, který tam z legrace podstrčil kolega Jaromír Slomek, aby se jako že už konečně našel článek Hitler je gentleman. Na stránkách Týdne to pak reflektoval:  

V Lidových novinách z 30. června čtu slova paní starostky Prahy 10, neplánované "oběti" žertu: "Po člověku, který údajný Peroutkův článek nastražil, budeme požadovat úhradu nákladů na expertizu." Pardon, co bude podrobeno expertize? Ten papír, nebo mentální způsobilost lidí, kteří by jej snad chtěli považovat za pravý? Radnice Prahy 10 ať to dobře zváží.

No, milý Jaromíre, nechceme vás strašit, ale když se pravost vašeho podvrhu chystají prozkoumat Zoufalík, Kleslová a hlavně prezident republiky, odborník na kufříky a jiné zaručené důkazy, to je hodně silná sestava. Abyste si ještě nemusel jít na poštu pro těch sto tisíc nálezného. Přepážka vlevo dole, když tak. Kafka pozdravuje.

* * * Čím dál reálnější obrysy získává myšlenka místa, kam by se poslanci a zaměstnanci Sněmovny mohli chodit vnitřně usebrat - a přitom by vůbec nemuseli opustit zdi komplexu historických paláců na Malé Straně.

Překvapivým východiskem ze stavu spirituální nouze nemá být nová parlamentní restaurace ani přestěhování oblíbeného baru Blue Light z Josefské ulice do Sněmovní. Nýbrž nová parlamentní kaple!

Původní záměr, který počítal s římskokatolickou kaplí sv. Legislativy, padl pod stůl poté, co se k plánu přihlásily i další konfese, například baptistická frakce v Úsvitu přímé demokracie. Kaple bude ekumenickou. Před architektem Pleskotem teď stojí výzva, jak skloubit parametry duchovního prostoru s instalací hlasovacího zařízení a odposlechů.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy