Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
3. 7. 2015 17:00

Politikář: Ano se řekne Ne. Česko-řecký slovník vyjednávačů

Parlament vyhlásil stav spirituální nouze.
Tady nám někdo odešel bez placení.
Tady nám někdo odešel bez placení. | Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Řekové, místo toho aby se sklenkou uza polehávali pod cypřiši, lámou světový rekord v rychlosti uspořádání referenda. V tomhle horku! Obáváme se ale, že plebiscit stejně nic nevyřeší, protože jak známo, ano se řecky řekne ne. Zmatky při sčítání jsou nabíledni.

Třeskutá vyjednávání o tom, zda se Řecko nechá, nebo nenechá zachránit, budeme také v následujících dnech sledovat formou online reportáže a příručního slovníčku. Zde je očekávaný dialogový scénář rozhovorů:

Ano. ναι [ne]

Ne. όχι [óchji]

Prosím. παρακαλώ [parakaló]

Děkuji. ευχαριστώ [efcharistó]

Nechci. Δε θέλω [δe thélo]

Nemohu. Δεν μπορώ [δen boró]

To jsem si neobjednal. Αυτό δεν το έχω παραγγείλει. [aftó δen to écho parandíli]

Ještě jednu láhev, prosím. Aκόμα ένα μπουκάλι, παρακαλώ. [akóma ena bukali parakaló]

Na zdraví! Στην υγειά μας! [styn ijá mas]

To víno má divnou chuť. Το κρασί έχει παράξενη γεύση. [to krásí échji paráxeny jévsi]

Přineste mi, prosím, účet. Μας φέρνετε το λογαριασμό, παρακαλώ. [mas férnete to logharjazmó parakaló]

Platíme dohromady.  Πληρώνουμε μαζί. [plirónume mazí]

Platíme každý zvlášť. Πληρώνουμε χωριστά. [plirónume choristá]

Dobrou noc! Καληνύχτα! [kalinýchta]

Sbohem. Αντίο [adýo]

* * * Okurkovou sezonu kdysi ohlašovaly kruhy v obilí a tajemné šelmy v brdských lesích. Teď ji poznáte podle toho, že na hladině Veselského rybníka zakrouží žlutý nafukovací člun s nápisem „Challenger“ a z něj ční pár mužských kolen a dvé pádýlek. Z přiměřeného povzdálí ho doprovází o něco větší plavidlo s ochrankou, která vrchnímu veliteli ozbrojených sil asistuje při naloďování a výstupu na pevninu.

Pozvaná média tuhle komedii očividně milují, a my koneckonců také. Tohle jinde nemají.

* * * Exstarosta Zoufalík a starostka Kleslová objevili ve vile bratří Čapků podvržený list papíru z časopisu Přítomnost, který tam z legrace podstrčil kolega Jaromír Slomek, aby se jako že už konečně našel článek Hitler je gentleman. Na stránkách Týdne to pak reflektoval:  

V Lidových novinách z 30. června čtu slova paní starostky Prahy 10, neplánované "oběti" žertu: "Po člověku, který údajný Peroutkův článek nastražil, budeme požadovat úhradu nákladů na expertizu." Pardon, co bude podrobeno expertize? Ten papír, nebo mentální způsobilost lidí, kteří by jej snad chtěli považovat za pravý? Radnice Prahy 10 ať to dobře zváží.

No, milý Jaromíre, nechceme vás strašit, ale když se pravost vašeho podvrhu chystají prozkoumat Zoufalík, Kleslová a hlavně prezident republiky, odborník na kufříky a jiné zaručené důkazy, to je hodně silná sestava. Abyste si ještě nemusel jít na poštu pro těch sto tisíc nálezného. Přepážka vlevo dole, když tak. Kafka pozdravuje.

* * * Čím dál reálnější obrysy získává myšlenka místa, kam by se poslanci a zaměstnanci Sněmovny mohli chodit vnitřně usebrat - a přitom by vůbec nemuseli opustit zdi komplexu historických paláců na Malé Straně.

Překvapivým východiskem ze stavu spirituální nouze nemá být nová parlamentní restaurace ani přestěhování oblíbeného baru Blue Light z Josefské ulice do Sněmovní. Nýbrž nová parlamentní kaple!

Původní záměr, který počítal s římskokatolickou kaplí sv. Legislativy, padl pod stůl poté, co se k plánu přihlásily i další konfese, například baptistická frakce v Úsvitu přímé demokracie. Kaple bude ekumenickou. Před architektem Pleskotem teď stojí výzva, jak skloubit parametry duchovního prostoru s instalací hlasovacího zařízení a odposlechů.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy