Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
10. 7. 2015 17:05

Politikář: Náhradník za Babiše se ani po roce nenašel

Býci v uličkách Pamplony představují z ohrady vypuštěné, zuřící voliče. Dobrodruzi, kteří před nimi prchají, jsou vtělením politiků.
Pamplona slaví sv. Fermina.
Pamplona slaví sv. Fermina. | Foto: Reuters

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Je tomu rok, bylo to taky takhle v pátek v červenci, kdy jsme si poznamenali tato slova vicepremiéra České republiky: „Co se předvádí ve Sněmovně, je absolutně nechutné. Nedivím se našim občanům, že pohrdají politiky. Strašně se stydím za to, že tady vůbec sedím. Kdybych měl dobrého náhradníka, tak okamžitě rezignuji. Nic jsme neudělali a klasické parlamentní strany se tady předvádějí a ukazují, kdo ho má většího.“

Od té doby se nic nezměnilo. Náhradník se dodnes nenašel a spor zůstává nerozhodnut. Argumenty na Twitteru byly neprůkazné. Největší účtenku má každopádně od pátku Andrej Babiš, důkaz přinesl a postavil doprostřed jednacího sálu Poslanecké sněmovny.

Utrpení je, když si politici začnou připadat, že jsou vtipní. Asi jako Miroslav Kalousek, když Babiše od sněmovního řečniště poslal „do karusele“. Už kvůli tomuto prosíme o zavedení kvót pro ženy. Slyšeli jste snad někdy o tom, že by ukazovaly, kdo ho má většího?

* * * Poslouchat Kalouska (toho hlavně) s Babišem bylo, jako když někdo ťuká morseovku: Lže-krade-lže-lže-krade-lže-žvaní. Žvaní Kalousek podle Babiše, na čemž občas něco bude. A když Babiš prohlásí, že ve Sněmovně sedí „co vím, tak minimálně, čtyři pět zlodějů“ – je to snad něco jiného než žvást?

* * * Sněmovna jednala od úterý a na počátku údernického týdne se její činitelé kasali, že chtějí odjet na dovolenou s čistým stolem, a že by kvůli tomu mohli poslanci jednat i v sobotu (!). Že jsme se nevsadili… Jak to dopadlo, si můžete ověřit zde: těch několik desítek přeškrtnutých řádek jsou většinou body, které poslanci v pátek odpoledne z programu schůze vyřadili a poměrem hlasů 121:32 rozhodli, že si nebudou dělat násilí. „Všem vám přeji hezké prázdniny. Uvidíme se v září,“ oznámila vzápětí místopředsedkyně Jermanová a v 15 hodin 17 minut zákonodárný sbor rozpustila. Sobota? Tak určitě.

Například senátní návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, podle kterého má být zavřeno o některých státních svátcích, bude ve Sněmovně ležet už déle než rok, aniž by se propracoval alespoň k prvnímu čtení. Příště vám nic nenavrhneme, když vás to nezajímá, měli by si říct senátoři.

* * * Předseda vlády a ministr financí tento týden ujistili veřejnost, že řecký krach a odchod z eurozóny by naše ekonomika pocítila jen jako mírný vánek od Egejského moře. Bůhví proč jsme si u toho vzpomněli, jak nás jejich předchůdci chlácholili, že jsme ostrůvkem stability a finanční krize se nás netýká. Rok 2008 cca.

* * * Zdařilou alegorií politického provozu je ranní běh před býky, pořádaný při svátku svatého Fermina v uličkách Pamplony. Býci představují z ohrady vypuštěné, zuřící voliče, adrenalinoví dobrodruzi jsou vtělením politiků. Není kam uhnout a lidi na balkonech to dost baví. Cestou občas někdo utrpí nějaký šrám od rohů, ale jak to nakonec dopadne v aréně, předem víme.

* * * Prosadit dobře fungující stát je pěkná makačka. V pondělí zasedne vláda a my jsme smekli před tímto bodem ohlášeného programu: Prioritizace agend a další postup procesního modelování a standardizace agend veřejné správy, předkládá ministr vnitra. Hlavním cílem materiálu je informovat vládu o prioritních agendách veřejné správy, u kterých se doporučuje zpracovat procesní model, v zájmu systematického zkvalitňování práce úřadů.

Hnulo se v nás svědomí: prioritizaci agend jsme totiž v poslední době sami dost zanedbávali, tím pádem o nějakém kloudném procesním modelování života nemůže být ani řeči. Polepšíme se. A co ty: už ses standardizoval? Za zkvalitňování systematičtější!

* * * Pitoreskní zprávy přicházejí z Bolívie, kam přijel na návštěvu papež František. Nejprve vypil tradiční nápoj z koky (na původně avizované žvýkání pravděpodobně nedošlo), načež mu prezident Morales - bývalý předseda odborového svazu Koko – věnoval krucifix ze srpu a kladiva. Utrpení soudruha Ježíše na kladivu, kruci-fix!

Akce K.
Akce K. | Foto: Reuters

Pak se cestou na mši, nemaje sakristie, Svatý otec převlékal v Burger Kingu. Což média rozmázla, ale podle nás to žádné kompro není, pokud se František nepřevlékl za Double Whopper zvýhodněné menu. Naopak, před kázáním o hříšném konzumu se jedná o žádoucí inspiraci.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy