Jan Lipold Jan Lipold | Názory
29. 1. 2019 17:00

Cimprlich: Recept na chytrý detox podle Franze Kafky a Josefa Lady

Celá naše existence je "tox", takže "detoxem" se propadáme do nebytí. Jazyková hlídka Aktuálně.cz se hlásí.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Slovem měsíce ledna je bezpochyby detox. Detoxikace se dávno netýká jen lidského organismu. Nestačí vyluhovat z těl jedy nasáté o Vánocích nebo v závislosti na návykových látkách nebo oběma způsoby. Nejde už o detox jako spíš o demontáž a ve šťastnějších případech následující rekonstrukci osobnosti.

Není to žádná legrace, věřte tomu.

Před následky nevydařeného komplexního detoxu varoval už Franz Kafka: Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi odporný hmyz.

Proto pojďme na rešerši, co letos o detoxu uvádějí média. Lednové články přesvědčivě dokládají: celá naše existence je "tox", takže "detoxem" se propadáme do nebytí, rozpouštíme.

Tisk radí: Jak zvládnout detox. Představte si, že i vaše tělo má tlačítko reset. A hned bingo: informační technologie! Správně zdůrazněno, že si je máte jen představovat, protože jinak by se nedostavilo vytoužené vyšší stadium nirvány, totiž digitální detox.

Reset a jiná jedovatá tlačítka tedy mačkejte jen v duchu, ne jako po zbytek roku doopravdy. To si ujasněme rovnou - jinak se o detox ani nepokoušejte (viz tragickou situaci Řehoře SMSy). Nebo z toho dostanete esemeskový krk, to je diagnóza.

V poslední části knihy se autorka soustředí na důležitý detox mezilidských vztahů. - Co si budeme povídat, po svátcích potřebuje malý detox nejen naše tělo, ale i peněženka. - Ideální a tiché místo pro detox od civilizace, láká zájemce o investice do nemovitostí místostarosta sicilské Sambuky.

Tady všude číhají jedy. Samolepku s lebkou a hnáty někdo připlácnul i na mezilidské vztahy a na šrajtofli: pozor, zamořeno, nevstupovat!

Jihokorejská "věznice" Prison Inside Me slouží jako detox od vražedného pracovního tempa a hyperkonkurenčního prostředí asijské země. Za dva tisíce korun na den je zde možné prožít život podobný tomu za zdmi opravdové věznice. (Výtečný podnikatelský záměr.)

Sergio Ramos a červená karta? To byla rok co rok stejná jistota, jako že se každý den setmí. Až do letoška. Španělský stoper od svého začátku v Realu Madrid byl vždy aspoň jednou za dvanáct měsíců vyloučen. Od loňského prosince si ale dává červený detox. (To už je ale trochu kravina, ne?)

Tolikrát už jste dělala detox šatníku, věcí, života a nic? - Chytrý detox by měl tedy být kombinací zdravého jídelníčku a pohybu. Musí vás to ale bavit. Pokud vše budete dělat z přinucení, velký efekt to mít nebude. - Stále však platí, že neexistuje žádný důvěryhodný důkaz o tom, že jakýkoliv detox má na tělo pozitivní účinky v podobě očisty.

Jógový detox je víc než jen očista těla. Buďte připraveni na transformaci… (Málo se ví, že si Kafka při pobytech v Plané nad Lužnicí oblíbil pozici stromu.)

Zvolte ovocný detox. Podobný detox se dá provést i se zeleninou, při ovocném detoxu však nebudete pociťovat tak velký hlad jako v zeleninové variantě. - Před těhotenstvím to chce detox! Pomůže kořenová zelenina i cvičení. - Jak na pleťový detox po měsíci plném dlouhých party. - Doporučuji začít jedlou sodou, aby dostaly vlasy detox. - Zelený detox s ananasem a lucumou. - Dvojice denně pije detox drink, který obsahuje šťávu z jablka, citronu a rozmixovaného špenátu a zázvoru.

Tak abychom se z toho nepominuli. Kromě toho, detoxikační kúry v lednu jsou v našich zeměpisných šířkách protimluv, marný pokus obelhat přírodu, křesťanský kalendář, lidové tradice a genetickou výbavu po předcích.

Podívejte se na vypasené, zachlupacené kočky domácí a pochopíte - na zimu se nehubne, ale žere! Nebo na Ladovy obrázky ze zabijaček - kdy se asi obyvatelstvo cpalo jitrnicemi, v červenci? Půst začíná až čtyřicet dní před Velikonocemi, to je letos 6. března, teď je potřeba se na to najíst, masopust, žádný ananas s lucumou, kde by je taky předkové vzali. Na hubnutí do plavek času dost.  

Digitální detox: Pomůže filtrovat myšlenky a spustí kreativní bouři. Perfektní! Akorát se na digidetoxu blbě píšou články. Jako je tenhle. Když nějaký doděláte, jste tak intoxikovaní, že byste potřebovali zavřít ke Korejcům s kilem rozmixovaného špenátu. Jenže mají plno. Snad příště.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy