Jan Lipold Jan Lipold | Názory
23. 2. 2019 18:30

Cimprlich: Umíte si představit, že by na Hradě seděl Zemánek?

Jazyková hlídka Aktuálně.cz tentokrát řeší zdrobněliny v politice.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Úloha zdrobněliny v dějinách zatím nebyla dostatečně popsána. Pokusíme se to malilinko napravit. Nejdůležitější jsou zdrobněliny ve jménech politiků.

Je například evidentní, že ministr zahraničí Tomáš Petříček nebyl ze začátku podceňován jen kvůli své nezkušenosti, ale i proto, že jeho subtilní příjmení implikuje křehkost či měkotu. O Petrovi, dokonce možná i o Petříkovi bychom soudili jinak, věřte mi.

S podobným handicapem se celkem úspěšně potýkají i Jan Hamáček a Radek Vondráček. Miroslav Kalousek už méně úspěšně. Na exmlátičce Ondráčkovi není handicap zdrobněliny nijak patrný.

Politicky nejperspektivnějším členem vlády je Adam Vojtěch, protože se nejmenuje Vojtíšek.

Jak značné možnosti zde čeština má, ukazuje dobře slovo jako "velebníček", k němuž v jazykové praxi není vůbec nijakého základu "velebník": nu, zdrobnit velebnost, toť opravdu již výkon.

Pavel Eisner: Chrám i tvrz

Zásadní roli hrají zdrobněliny ve jménech prezidentů a prezidentských kandidátů. Jsou totiž naprosto vyloučeny. Při vší úctě, Michal Horáček se snažil marně (kdyby se přejmenoval na Horáka, nebo ho alespoň v kampani brendoval, pak možná).

Mohlo by se snad přihodit, že by na Hradě neseděl Zeman, ale Zemánek? Nic proti němu (ani jakýmkoli zdrobnělým!), ale kdoví, jestli by se vůbec dostal do 2. kola. Umíte si představit, jak si Zemánek někoho namaže na chleba? Ani náhodou. Hlava státu, to není práce pro submisivní tintítka.

Snad jedině v prosinci 1989 by se prezidentem býval mohl stát i Havelka, Havlík nebo Havlíček, ale to je jediná výjimka, kterou antropoonomasticko-politologická literatura připouští.

Z jejího pohledu by byl perspektivním kandidátem příštích voleb generál Pavel. Ani Pavlík, ani Pavlíček. Schopen, odveden.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy