Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 10. 2016 11:55

Babiš neumí prohrát. Rušil by Senát, na Facebooku brečí a lže, jak udělal Sobotku premiérem

Volání po jednom vítězi, který obsadí vládu, se zdá mimo, když se podíváme na výsledky voleb. Čeští občané odmítají vládu jedné strany.
Vážně jen tři senátoři? Zrušit Senát!
Vážně jen tři senátoři? Zrušit Senát! | Foto: Matej Slávik

Jak nese Andrej Babiš, předseda ANO, neúspěch ve volbě do třetiny Senátu? Těžce. (Do druhého kola mu prošlo 14 kandidátů, uspěli tři.) Neumí prohrávat. Senát by zrušil. Pustil se do Bohuslava Sobotky, jehož ČSSD získala dokonce jen dva senátory a známé tváře (Škromach a Mládek) vyprchaly jak čikuli. Babiš si šel lízat rány na koncert Michala Davida. (Který ve čtvrtek před volbami vystoupil v táborském Mileniu na podporu Jana Mládka.)

"Senát je zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně, a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku horní komora není," sdělil Babiš po prohře a dodal: "Hnutí ANO není horda politických papalášů, kteří ty fleky potřebují. Ostatní strany mají obrovskou databázi lidí, které potřebují uplacírovat, to my nemáme."

K Senátu má podobně vřelý vztah jako ke sněmovně, jíž říká "žvanírna". Trefuje se přesně, horní komora nás chrání před autoritativním režimem, vládou jedné strany. Proto se do ní volí postupně, po dvou letech, obměňuje se po třetinách. Aby byl Senát rozpuštěn, zrušen, museli by to odhlasovat senátoři. Stejně pravděpodobné, jako že se dalajláma stane prezidentem Číny.

Senát zaručuje stabilitu ústavy, garantuje, že ji nelze snadno, svéhlavě změnit. Není pravdou, že horní komora "zpomaluje legislativní proces". Ona zákony vylepšuje, změny senátorů poslanci většinou přijmou. Ono "zpomalení" trvá obvykle jeden až dva měsíce, zatímco normy pak platí dlouhé roky. Babiš říká jeden nesmysl za druhým.

Ono "uplacírování politických papalášů" taky nesedí. Ukázaly to poslední volby, kdy právě nováčkové získali nejvíc hlasů (včetně starosty Mladé Vožice Větrovského, který se stal senátorem za ANO). Babišovo hnutí je velmi mladé, a přece už se snažilo "uplacírovat" v Senátu Helenu Válkovou, poslankyni a bývalou ministryni spravedlnosti.

Naivní blbeček

V sobotu, poté co bylo jasné, že ANO nejen lidi nepřitáhlo k volbě, ale ani nenabídlo dost přesvědčivých kandidátů, Babiš zaútočil na Sobotku. Na Facebook v deset večer napsal:

"Byl jsem to já, kdo rozhodl, že Sobotka stanul v čele vlády po volbách v roce 2013. Kdybych byl politik, tak bych si pozval Haška a řekl mu: Vy byste klidně mohl být premiér. Co mi za to nabídnete? Pak bych pozval Sobotku a zeptal se ho na totéž a pak bych se rozhodl. Takže já jsem měl rozhodující slovo, že se Sobotka stal premiérem. Ani jsem nepřemýšlel o tom, že by to mohlo být jinak... Sobotka mi také mohl být zavázaný, místo toho dělá podrazy. A to jsem jako naivní blbeček věřil, že společně dáme zemi dohromady."

Musí být těžké cítit se jako ředitel zeměkoule, a prohrát volby do Senátu. Babiš ztratil nervy, ukázal, jak je nebezpečný, překrucuje realitu. On "nerozhodl", že se Sobotka stal premiérem. O tom rozhodli voliči, nikoli majitel Agrofertu.

Jeho scénka, co by udělal, kdyby byl politikem (čím tedy je? mužem řídícím holding? tomu se zuby nehty brání), ukazuje, jak uvažuje. Předstírá, že jeho politika není něco za něco (viz příklad s Haškem), ale vzápětí Sobotkovi vyčte, že mu není zavázaný, když ho udělal předsedou vlády: "Sobotka mi také mohl být zavázaný, místo toho dělá podrazy."

Stát jako česká firma, systém službiček a odplat za službičky. Nějací voliči? Nezájem. Místo toho chorobná, utkvělá představa, že on všecko rozhoduje a řídí, vládne všem. Volby do Senátu neuřídil ani náhodou.

V půl desáté v sobotu večer vyslal na Facebook selfíčko s Michalem Davidem a svojí družkou: "Český mejdan s Impulsem v O2 areně je super relax po volbách. Byli jsme v kotli na No Name a zase do něj půjdem na Michala Davida, ve 23 vystoupí mistr Gott." Nevyšlo to s Váňou a Harapesem, tak honem ke stálicím David plus Gott.

Andreji, furt nebrečte

O něco dříve (v devět večer) na Facebooku účtoval s lidovci: "Naivně jsem si myslel, že lidovci nám budou bližší svým programem a že společně budeme nezodpovědné rozpočtové nápady ČSSD a další zadlužování blokovat. Bohužel se KDU-ČSL často chová rozpočtově nezodpovědně a se soc. dem. nás ve vládě přehlasovává. Z kabinetu se to přeneslo do sněmovny, například prosazením lex Babiš, a nyní do některých krajů, Pardubického nebo Královéhradeckého."

Chápejte: lex Babiš rovná se "nezodpovědný rozpočtový nápad ČSSD a další zadlužování". Pokud jde o rozpočet Agrofertu, nezodpovědné to jistě být chtělo. Jeden diskutující Babišovi na Facebooku napsal: "Andreji, furt nebrečte... evidentně to na voliče už nezabírá."

Ve dvě odpoledne v sobotu Babiš zapsal tuto facebookovou úvahu: "Samozřejmě že by většinový systém byl pro ČR nejlepší, protože i řízení státu by bylo jednodušší. To ale ostatní politici chtít nebudou, stávající systém jim totiž vyhovuje. Na druhou stranu se k většinovému systému vlastně
propracováváme, protože máte hnutí ANO na straně jedné a všechny ostatní partaje, které jsou proti nám, na straně druhé. Takže možná ani není třeba něco měnit. Teď je otázka, kdo vyhraje sněmovní volby. Buď to budeme my, anebo oni."

Sní o "vítězi, který bere vše". Dnes se ukazuje, jak prozíravě byla česká ústava napsána. Krajské volby ukázaly, proč by vláda jedné strany Česko poškozovala. ANO získalo 21 procent, tedy jen pětinu hlasů, a chtělo by vládnout samo? I kdyby jim dala hlas třetina voličů, stále by tu byly ty jinak smýšlející dvě třetiny.

Babiš dál živí představu, že je opozice (u nás se volí PROTI, ne PRO). Odtud ono "my, nebo oni". Opět stojí za citaci, co mu na Facebooku napsala jedna diskutující: "Stávající systém hlavně vyhovuje občanům, protože je garantem svobody a nemusejí se bát, že je soused práskne a že nežijí ve společnosti strachu a nenávisti. A přesně taková společnost by Vám vyhovovala." – Přesné.

Volání po jednom vítězi, který obsadí vládu, se zdá úplně mimo, když se podíváme na výsledky proběhlých voleb. Můžeme jim rozumět tak, že jestli místní občané o něco nestojí, je to vláda jedné strany. Chtějí demokracii. Babišovi se nás stále nepodařilo oblafnout.

 

Právě se děje

Další zprávy