Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 7. 2017 12:30

Babišovo přímo volené Česko: Zeman do každé obce, občan mimo hru, krachy měst

Představy šéfa ANO o přímé demokracii jsou dětské i riskantní. Prokazuje zarážející nekompetentnost, neznalost hraničící s hloupostí.
O  čem sní? O obcích a městech bez kontroly, bez zastupitelstev.
O čem sní? O obcích a městech bez kontroly, bez zastupitelstev. | Foto: Milan Bureš

Lidové noviny (LN) spadající do svěřenského fondu, v němž má Andrej Babiš zaparkován Agrofert, udělaly rozhovor se šéfem "firmy" ANO Babišem. Vyložil tam svoji představu přímé demokracie v obcích a městech. Chtěl by, "abychom tak, jak volíme prezidenta, volili starosty a primátory", přímou volbou. Zanikla by obecní zastupitelstva.

Babiš LN řekl, že by voliči vybírali jen starostu, nikoho dalšího: "Na radnici by byli úředníci, hlavní slovo by měl starosta, který by tam přišel a normálně by to řídil." Na otázku, kdo by starostu kontroloval, kdyby nebylo zastupitelstvo, odvětil: "Voliči." Kdyby pracoval špatně, podle Babiše by pak "měl být mechanismus, aby se ho voliči mohli zbavit". Jaký? To je prý "k debatě".

Od šéfa ANO slýcháme často, že "důvodem, proč to tady tak těžkopádně funguje, je koaliční vládnutí". Koalice, dohadování, to je pro Babiše černá můra, on chce rozhodovat sám hlavně o penězích. "Přímo volený starosta by měl více pravomocí a například o rozpočtu by rozhodoval sám." A jako odstrašující příklad použije vládu, "pořád se všichni dohadují, nespolupracují". Takže změna je jasná: "Když volíme přímo prezidenta, proč bychom nemohli volit přímo starosty nebo primátory?"

U Babiše jsme už na leccos zvyklí, ale tohle je skok do jiného světa. Pro nějakého slabšího žáka sedmé osmé třídy základní školy možná může vypadat demokraticky, starostu a primátora by si přece vybírali voliči, ale v reálu je to naprosto šílené.

Zvolíte si jakéhosi šéfa firmy, který nebude čtyři roky, opakuji čtyři roky, nikým kontrolován, bude řídit nevolené úředníky jako jakési firemní zaměstnance, sám si rozhodne o rozpočtu, tedy o využití našich daní, našich peněz. Pojistka? Volič.

Jak to bude jistit? Nebude zastupitelstvo, kam by chodil, jak by tedy starostu či primátora kontroloval, kde? Že mu za barákem najednou vykvete akvapark, který nechtěl? Zavedou mu Opencard, která přijde na miliardu, ač je to jen tramvajenka? A ano, ti "výkonní" úředníci to celé na povel provedou.

Jednoduchý jak vidle

Babiš nabízí systém "firma obec", "firma město", kde se nikoli manažerem, ale majitelem (!) na čtyři roky stane přímo volený šéf. Vládnout bude zcela bez kontroly; volič nemá čas a sílu sledovat, co se na radnici děje, ostatně nebude mít ani kde by ji sledoval, když nebudou zasedat zastupitelstva. Stane se z něj hasič požárů; pokud si zvolí blbě, jím vybraný "malý Babiš" město či obec rozcupuje, rozkrade, zadluží tak, že s tím dalších dvacet let nikdo nehne.

Děsivé zjištění: šéf ANO neví, o čem mluví. Uvízl v zastydlé politické pubertě, nemůže skousnout, že se poslanci "vykecávají", že představují své odlišné názory na věc. Jako politik se jeví naprosto nekompetentní, jednoduchý jak vidle. Správa obce, města, kraje je vysoce komplikovaný proces, v němž se nakládá s veřejnými penězi; kontrola volenými zastupiteli je základem demokracie.

Babiš má pravdu v tom, že i v zastupitelském modelu se najde nejeden Pavel Bém a jeho Opencard; představme si však Béma bez zastupitelstva, jak by asi Praha dopadla, komu by patřila..? Navíc v klasickém politickém modelu sice dochází ke škodám, ale strany si je pak krutě odskáčou. Systém bez zastupitelstva je nemyslitelný.

LN se Babiše nevěřícně tážou, zda by vážně zanikla zastupitelstva a volilo se jen 6,5 tisíce starostů. Odpověď: "Víte, kolik by se ušetřilo peněz? Vždyť se ty koalice pořád rozpadají, pořád se mění a padají, stále se dělá nějaká politika, starosta musí pořád řešit nějaké spory. Podívejte se, jak začínala na počátku koalice v Praze. V minulém volebním období se starosta měnil dvakrát a koalice celkem třikrát. Co asi mohli stihnout?"

Mafiánsko-firemní státní komplex

Popravdě naprosto děsivá je představa, co by takový přímo volený primátor bez jakékoli korekce naopak za čtyři roky stihl.

Výhradu, že by voliči nebyli s to ohlídat primátora města, Babiš nebere, prý to závisí i na kvalitě aparátu, který by měl starosta nebo primátor k dispozici: "Pokud je odborný a apolitický, je to jako když máte firmu, do níž přijde nový generální ředitel. Ten firmu pak řídí a rozhoduje a každý vidí, co se děje. Všechno je pod kontrolou."

Prostinký firemní svět, kde vše šlape. K tomu příklad: za červen loňského roku kvůli bankrotu skončilo 118 obchodních společností svoji činnost. Bez finančních prostředků pro další fungování zůstalo více než 600 fyzických osob. Hle, firemní svět. Jenomže obec či město nejsou firmy. Důsledky krachu by dopadly na všechny místní obyvatele.

V Česku máme s politiky mnoho špatných zkušeností. Občanská kontrola funguje málo. Babiš na politiky nadává, kudy chodí, sám ve svém hnutí řeší potíže se špatně vybranými jednotlivci, ale přímo voleným šéfům by dal absolutní moc na čtyři roky. Nemá to žádnou logiku. Navíc na Miloši Zemanovi dobře vidíme úskalí přímé volby, jak se špatně vybraný politik může urvat, jak si užívá nekontroly, dělá si, co chce, táhne zemi k Rusku a Číně.

Dala by se dodávat četná další proti: kdo by si mohl dovolit kandidovat v přímé volbě, jak by se politici stávali ještě víc než dnes nástroji byznysu a kmotrů, měnili bychom se v mafiánsko-firemní státní komplex.

Babišovy představy o přímé demokracii jsou dětské a vysoce riskantní. Prokazuje zarážející nekompetentnost, neznalost, jež hraničí s hloupostí.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 36 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Koruna zpevnila pod 26 korun za euro, silnější byla naposledy před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 korun za euro, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 korun za euro, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy