Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 7. 2017 12:30

Babišovo přímo volené Česko: Zeman do každé obce, občan mimo hru, krachy měst

Představy šéfa ANO o přímé demokracii jsou dětské i riskantní. Prokazuje zarážející nekompetentnost, neznalost hraničící s hloupostí.
O  čem sní? O obcích a městech bez kontroly, bez zastupitelstev.
O čem sní? O obcích a městech bez kontroly, bez zastupitelstev. | Foto: Milan Bureš

Lidové noviny (LN) spadající do svěřenského fondu, v němž má Andrej Babiš zaparkován Agrofert, udělaly rozhovor se šéfem "firmy" ANO Babišem. Vyložil tam svoji představu přímé demokracie v obcích a městech. Chtěl by, "abychom tak, jak volíme prezidenta, volili starosty a primátory", přímou volbou. Zanikla by obecní zastupitelstva.

Babiš LN řekl, že by voliči vybírali jen starostu, nikoho dalšího: "Na radnici by byli úředníci, hlavní slovo by měl starosta, který by tam přišel a normálně by to řídil." Na otázku, kdo by starostu kontroloval, kdyby nebylo zastupitelstvo, odvětil: "Voliči." Kdyby pracoval špatně, podle Babiše by pak "měl být mechanismus, aby se ho voliči mohli zbavit". Jaký? To je prý "k debatě".

Od šéfa ANO slýcháme často, že "důvodem, proč to tady tak těžkopádně funguje, je koaliční vládnutí". Koalice, dohadování, to je pro Babiše černá můra, on chce rozhodovat sám hlavně o penězích. "Přímo volený starosta by měl více pravomocí a například o rozpočtu by rozhodoval sám." A jako odstrašující příklad použije vládu, "pořád se všichni dohadují, nespolupracují". Takže změna je jasná: "Když volíme přímo prezidenta, proč bychom nemohli volit přímo starosty nebo primátory?"

U Babiše jsme už na leccos zvyklí, ale tohle je skok do jiného světa. Pro nějakého slabšího žáka sedmé osmé třídy základní školy možná může vypadat demokraticky, starostu a primátora by si přece vybírali voliči, ale v reálu je to naprosto šílené.

Zvolíte si jakéhosi šéfa firmy, který nebude čtyři roky, opakuji čtyři roky, nikým kontrolován, bude řídit nevolené úředníky jako jakési firemní zaměstnance, sám si rozhodne o rozpočtu, tedy o využití našich daní, našich peněz. Pojistka? Volič.

Jak to bude jistit? Nebude zastupitelstvo, kam by chodil, jak by tedy starostu či primátora kontroloval, kde? Že mu za barákem najednou vykvete akvapark, který nechtěl? Zavedou mu Opencard, která přijde na miliardu, ač je to jen tramvajenka? A ano, ti "výkonní" úředníci to celé na povel provedou.

Jednoduchý jak vidle

Babiš nabízí systém "firma obec", "firma město", kde se nikoli manažerem, ale majitelem (!) na čtyři roky stane přímo volený šéf. Vládnout bude zcela bez kontroly; volič nemá čas a sílu sledovat, co se na radnici děje, ostatně nebude mít ani kde by ji sledoval, když nebudou zasedat zastupitelstva. Stane se z něj hasič požárů; pokud si zvolí blbě, jím vybraný "malý Babiš" město či obec rozcupuje, rozkrade, zadluží tak, že s tím dalších dvacet let nikdo nehne.

Děsivé zjištění: šéf ANO neví, o čem mluví. Uvízl v zastydlé politické pubertě, nemůže skousnout, že se poslanci "vykecávají", že představují své odlišné názory na věc. Jako politik se jeví naprosto nekompetentní, jednoduchý jak vidle. Správa obce, města, kraje je vysoce komplikovaný proces, v němž se nakládá s veřejnými penězi; kontrola volenými zastupiteli je základem demokracie.

Babiš má pravdu v tom, že i v zastupitelském modelu se najde nejeden Pavel Bém a jeho Opencard; představme si však Béma bez zastupitelstva, jak by asi Praha dopadla, komu by patřila..? Navíc v klasickém politickém modelu sice dochází ke škodám, ale strany si je pak krutě odskáčou. Systém bez zastupitelstva je nemyslitelný.

LN se Babiše nevěřícně tážou, zda by vážně zanikla zastupitelstva a volilo se jen 6,5 tisíce starostů. Odpověď: "Víte, kolik by se ušetřilo peněz? Vždyť se ty koalice pořád rozpadají, pořád se mění a padají, stále se dělá nějaká politika, starosta musí pořád řešit nějaké spory. Podívejte se, jak začínala na počátku koalice v Praze. V minulém volebním období se starosta měnil dvakrát a koalice celkem třikrát. Co asi mohli stihnout?"

Mafiánsko-firemní státní komplex

Popravdě naprosto děsivá je představa, co by takový přímo volený primátor bez jakékoli korekce naopak za čtyři roky stihl.

Výhradu, že by voliči nebyli s to ohlídat primátora města, Babiš nebere, prý to závisí i na kvalitě aparátu, který by měl starosta nebo primátor k dispozici: "Pokud je odborný a apolitický, je to jako když máte firmu, do níž přijde nový generální ředitel. Ten firmu pak řídí a rozhoduje a každý vidí, co se děje. Všechno je pod kontrolou."

Prostinký firemní svět, kde vše šlape. K tomu příklad: za červen loňského roku kvůli bankrotu skončilo 118 obchodních společností svoji činnost. Bez finančních prostředků pro další fungování zůstalo více než 600 fyzických osob. Hle, firemní svět. Jenomže obec či město nejsou firmy. Důsledky krachu by dopadly na všechny místní obyvatele.

V Česku máme s politiky mnoho špatných zkušeností. Občanská kontrola funguje málo. Babiš na politiky nadává, kudy chodí, sám ve svém hnutí řeší potíže se špatně vybranými jednotlivci, ale přímo voleným šéfům by dal absolutní moc na čtyři roky. Nemá to žádnou logiku. Navíc na Miloši Zemanovi dobře vidíme úskalí přímé volby, jak se špatně vybraný politik může urvat, jak si užívá nekontroly, dělá si, co chce, táhne zemi k Rusku a Číně.

Dala by se dodávat četná další proti: kdo by si mohl dovolit kandidovat v přímé volbě, jak by se politici stávali ještě víc než dnes nástroji byznysu a kmotrů, měnili bychom se v mafiánsko-firemní státní komplex.

Babišovy představy o přímé demokracii jsou dětské a vysoce riskantní. Prokazuje zarážející nekompetentnost, neznalost, jež hraničí s hloupostí.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy