Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 11. 2017 13:35

Jsme ještě Západ? Babišem posvěcení Koten a Metnar vypadají na vyznavače Kremlu

Kandidát na ministra vnitra Metnar nebudí důvěru, byť vypadá lépe než šéf bezpečnostního výboru z SPD Koten. Volba obou je špatná, Česku škodí.
Nový šéf bezpečnostního výboru sněmovny Radek Koten: "Lidé se nemění, totalita zůstává, a je ještě drze vydávána za 'demokracii' a ten jediný správný 'evropský' názor!!!!"
Nový šéf bezpečnostního výboru sněmovny Radek Koten: "Lidé se nemění, totalita zůstává, a je ještě drze vydávána za 'demokracii' a ten jediný správný 'evropský' názor!!!!" | Foto: Ludvík Hradilek

Mění se od základu pohled českého státu na bezpečnost? Převládnou proruské tendence, snahy vyhnat nás z EU a NATO? Šéfem bezpečnostního výboru sněmovny se stal Radek Koten z Okamurovy SPD; na Facebooku patřil do skupiny požadující vystoupení Česka z unie i Severoatlantické aliance, sdílel články z dezinformačních webů.

Ministrem vnitra se má stát Lubomír Metnar, člověk blízký exministrovi vnitra Martinu Pecinovi a muž, který se zapojil do hnutí BOS (zkratka pro Bezpečnost, odpovědnost, solidarita), jež žádá vystoupení Česka z Evropské unie a tvrdě napadá NATO.

Koten je výsměch polistopadovému vývoji. Sdílel lživé zprávy ze serveru Aeronet, který vnitro řadí mezi dezinformační weby. Přebíral články z AC24 a dalších proruských webů. Šířil fake news o údajném úniku záření z francouzské jaderné elektrárny. Jeho postoj k NATO: "Tak nějak tušíme, že přítomnost vojsk NATO na hranicích Ruské federace není 'čistě náhodná'. Že by další dovoz 'demokracie' po americku? Položme si otázku: kdo to platí a komu to prospěje? Na náměstích opět užiteční i....i?"

Rozvíjel konspirační teorii o tom, že Česká republika se znovu stává protektorátem Německa. Češi podle Kotena žijí v totalitě jako za komunistů: "V čem je nynější systém jiný? Lidé se nemění, totalita zůstává, a je ještě drze vydávána za 'demokracii' a ten jediný správný 'evropský' názor!!!! Potom tedy žijeme v eurofašistické totalitě!?" Na svém oficiálním stranickém profilu označoval členy končící vládní koalice za vlastizrádce.

Dokonce ani dezinformátor či ruský špion!

To ukazuje na jasně antizápadní, tedy i antičeský (jsme členskou zemí EU a NATO) postoj a také na naprostou nekompetenci. Babiš se rád ohání profesionalitou, ale pak jeho hnutí s jeho osobním požehnáním (tak zásadní volba se neděje bez souhlasu šéfa firmy) zvolí antiprofesionála do čela výboru, který má vliv na to, jak nás vnímá zahraničí.

Potupně znějí Kotenova vysvětlení, respektive výmluvy. Bývalý člen facebookových skupin Záchrana světa před Němci a ilumináty USA nebo Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel nyní tvrdí, že dezinformace sdílel, aby se seznámil s názory voličů, a že mu tam příspěvky strkali jiní lidé.

Říká: "Dokonce nejsem ani dezinformátor nebo ruský špion. Je velice málo pravděpodobné, že bych jako jednatel firmy ze Ždírce nad Doubravou přicházel do styku s ruskými občany, eventuálně s panem Putinem. To byste se měla zeptat našeho pana prezidenta, který odjel do Ruska."

Je absurdní a riskantní, že se někdo tak nekompetentní a tak rizikový stal šéfem bezpečnostního výboru. Prý si opatří bezpečnostní prověrku. Asi jako Zemanův kancléř Vratislav Mynář? Prověrka na přísně tajné trvá dlouho, navíc pro sněmovní post není povinná. Slíbit ji nic nestojí.

Koten zpochybňuje Česko jako západní stát. Bezpečnostní složky klíčových zemí EU, Británie i Spojených států toto ostře vnímají, svítí jim červené kontrolky. Takový šéf bezpečnostního výboru je velkým problémem i pro domácí tajné služby. Ty také sledují napojení poslanců na ruské špiony. Kotenovi s jeho aktivitami na sociálních sítích nemohou a nesmí věřit. My také ne.

Na vnitro Babiš nominoval expolicistu Lubomíra Metnara. Dříve úspěšně vyšetřoval žhářský útok ve Vítkově, je to plus, ale pro funkci ministra vnitra to mnoho neznamená. Jde o roli politickou. Metnar není členem ANO, ač je vnitro silovým resortem, který vyžaduje jasné politické postoje.

Chudák Metnar, do BOS ho natáhli policajti

Jaké má Metnar politické zázemí? Je "od Peciny" a Martin Pecina je jednoznačně člověk Miloše Zemana. Zemanovo zahraničněpolitické směřování známe. Na vnitro míří muž, kterého Zeman uvítá. Babiš vnitro původně nabídl šéfovi vojenské tajné služby Janu Berounovi, jehož západní zakotvení je jisté. Beroun odmítl. Skok na Metnara ukazuje: Babišovi je šumafuk, jaké má kandidát postoje, hlavně aby "byl profík" (zde expolicajt a exnáměstek ministra vnitra) a aby s ním nenarazil u Zemana.

Metnar dělal vyšetřovatele (a dělal ho dobře), v roce 2011 se stal šéfem bezpečnosti strojírenského podniku Jana Světlíka, miliardáře blízkého Zemanovi. V tu dobu tam jako jeden z generálních ředitelů působil Pecina. Tomu pak Metnar na vnitru dělal prvního náměstka (v Rusnokově vládě). Na vnitru zůstal jako řadový náměstek i za Milana Chovance (ČSSD). V roce 2014 odešel a vrátil se ke Světlíkovi.

Politici problém eskalují, byli tu takoví, co tu hrozbu dotáhli až k těm plynovým komorám, o to je to nebezpečnější, říká sociolog Ivan Gabal.
17:43
Politici problém eskalují, byli tu takoví, co tu hrozbu dotáhli až k těm plynovým komorám, o to je to nebezpečnější, říká sociolog Ivan Gabal. | Video: Martin Veselovský

Donedávna seděl ve vedení hnutí BOS, v říjnu odešel. Co se od hnutí složeného z bývalých i současných vojáků, hasičů a policistů dozvíme? "Američani se chovají jako prasata. Není se čemu divit. Nestačí jim, že téměř vyhubili původní obyvatelstvo. Války, které rozpoutali v zájmu své arogance a nenažranosti, vměšování do EU a teď si brousí zuby na Rusa, aby zatáhli Evropu do válečného konfliktu," čteme na Facebooku hnutí.

O veřejnoprávní televizi: "I Goebbels by zezelenal závistí, kdyby viděl, k jaké dokonalosti vypracoval mainstream v čele s ČT a ČRo vymývání mozků a implementaci euroamerické propagandy u nás." BOS je spojeno se Zdeňkem Zbytkem, dalším Zemanovým přítelem a spojkou na Rusko. Na jedné z konferencí BOS Zbytek vystoupil jako jeden z hlavních řečníků.

Babiš tvrdí, že Metnara do BOS "natáhli policisté, ale když zjistil, že tam mají nějaké divné názory, tak raději v říjnu odešel". Skutečně? Pak by byl Metnar hloupý a nekompetentní zároveň. Byl členem vedení BOS, jako expolicista musel vědět, kam leze. Ve středu Respektu řekl: "Vystupovat z EU a NATO je nesmysl." No tak sláva. Děkujeme.

Můžeme to Metnarovi věřit? Nebudí důvěru, byť vypadá o fous lépe než Koten. Volba obou je špatná, Česku, pokud chce zůstat na Západě, velmi škodí. Odpovědnost nese Babiš. Opakuje, že nás nechce vyhnat z EU a že NATO potřebujeme. Ale činy tyto údajné postoje popírají.

 

Právě se děje

Další zprávy