Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 2. 2018 8:00

Opře se Babiš o popírače genocidy? Prasečák v Letech a trestní oznámení na Okamuru

Možná je u nás schvalování genocidy košer, uvidíme. Zajímavé bude sledovat, jestli Babišova vláda vykoupí prasečák v Letech. Nebo to byly sliby chyby?
V táboře zemřelo podle záznamů dozorců minimálně 326 vězňů, z toho více než 200 dětí.
V táboře zemřelo podle záznamů dozorců minimálně 326 vězňů, z toho více než 200 dětí. | Foto: Muzeum romské kultury, s.p.o.

Zásadní událost: česko-romské sdružení Konexe podalo trestní oznámení na Tomia Okamuru kvůli výrokům o koncentračním táboru pro Romy v Letech u Písku. Místopředseda sněmovny v rozhovoru pro DVTV těsně po volbě prezidenta řekl, že tábor většinou nikdo nehlídal a lidé se tam mohli volně pohybovat. Rozumějte: nebyl to žádný koncentrák, to je smysl toho sdělení.

České zpochybňování vyhlazování Romů známe dlouho. Dopouštěl se ho už dříve i dnešní šéf SPD, kupříkladu ještě coby šéf Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamura, ale nejen on, známý byl úlet Andreje Babiše v září 2016, jehož se dopustil coby ministr financí a místopředseda vlády.

Česko se mění, stáváme se zemí s povrchní, mělkou formou demokracie. Extremisté získali silnou podporu voličů v říjnových volbách a obsadili klíčové posty ve sněmovně. Není vyloučeno, že si s nimi hnutí ANO vyjednává podporu pro svou druhou menšinovou vládu. V takové situaci musíme pečlivě hlídat, co extrémně orientované hnutí říká a jakou to má odezvu ve společnosti.

Významný je kontext: Miloš Zeman vyhrál volbu na Hrad a během oslav byl ve "vítězném týmu" (jak slavící osoby nazval mluvčí Ovčáček) přítomen také Okamura. Prezident si s ním potykal a dal mu pusu; je mu vděčný za podporu, již mu SPD poskytlo.

Širší kontext: EU, ač je to v Česku popíráno, zvládla uprchlickou vlnu, utečenci dále přicházejí, ale už nelze mluvit o krizi. U nás bylo migrační téma ještě využito jak v loňských volbách do sněmovny, tak znovu v prezidentské volbě, v ní hrálo dokonce klíčovou roli.

Jenže Tomio Okamura má "nos" na politiku, cítí, že téma uprchlíků uvadá, dá se křísit na kvótách (to dělá hlavně Andrej Babiš), ale je nutné hledat jiný strašák, emoci, která Okamurovi a jeho SPD pomůže udržet voliče. Nemá jiná témata než islám, referendum o vystoupení z EU a Romy. Znovu ponouká, oživuje českou tendenci k rasismu. 

Pro nás i pro Babiše je to varující. Znovu jasně vidíme, kým Okamura je. Téma popírání vyhlazování Romů je v Evropě zcela nepřijatelné (stejně jako sílící antisemitismus v některých zemích Visegrádské čtyřky). Pokud Babiš myslí vážně, že chce, aby Česko v EU obstálo, musí probouzení rasismu tvrdě a naprosto zřetelně odmítnout. (Mezi odmítnutí se pochopitelně nepočítá nechat si potichu či jinak podporovat vládu.)

Proto je trestní oznámení česko-romského sdružení Konexe na Tomia Okamuru tak důležité pro Romy i pro republiku.

Nejdřív pusa od Zemana, pak lži o Letech

Připomeňme, co přesně šéf SPD v pražském Top Hotelu po výhře Zemana řekl. V sobotu 27. ledna v podvečer mluvil s Danielou Drtinovou z DVTV, mimo jiné vyvracel, že by SPD bylo extremistické hnutí.

Okamura: Je teda pravda, že se na mě obrátila celá řada židovských obětí, já mám mezi Židy spoustu kamarádů, právě obětí z Osvětimi, a říkali mi, proč v České republice stavíme na stejnou úroveň tábor v Letech jako vyhlazovací tábor v Osvětimi, jo." (Rád bych znal jednu jedinou takovou osvětimskou oběť.)

Okamura: "A já, když jsem se podíval na citát pana prezidenta Klause v této věci a podíval jsem se třeba na knihu Akademie věd Tábor Lety - fakta a mýty, kde je například napsáno, že ten tábor nebyl oplocen, že tam měli v podstatě volný pohyb, ti lidi, tak určitá diference…"

Nemá smysl znovu vyvracet nesmysly o táboru v Letech u Písku, jejichž smyslem je dokázat, že to nebyl koncentrák, ale jen "normální" tábor pro lenochy. Spíš připomeňme, co Okamura říkal dříve, třeba 1. srpna 2014 pro Parlamentní listy: "Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež. Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci, včetně Čechů a Němců z protektorátu. Internováni nebyli na základě etnika, ale cikánského způsobu života, to znamená, že pracující Romové tu nebyli."

Dál: "V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života… Oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holokaustu. Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech."

Mluvčí sdružení Konexe Miroslav Brož nyní pro server Romea.cz řekl: "Česko-romské sdružení Konexe podalo dne 3. 2. 2018, prostřednictvím elektronické podatelny, Okresnímu státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem trestní oznámení na pana Tomia Okamuru za trestný čin Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia."

Toto trestní oznámení bude mít možná větší dopad v zahraničí než v Česku. My už jsme zvyklí na leccos, i na Okamuru a jeho lidi. Venku si ještě nezvykli. Zvykat bychom si ovšem neměli ani my, ani EU. Poté, co Babiš pomohl SPD ke špičkovým funkcím v čele sněmovny, měl by si dobře rozmyslet jakoukoli další, vládní spolupráci s extremisty. Pokud stále sní o tom, že Česko přivede, jak říká, "na špici Evropy".

Uvidíme, jak trestní oznámení dopadne. Bylo by dosti výjimečné mít vládu s trestně stíhaným premiérem v čele a podporovanou hnutím trestně stíhaného předsedy. Možná však Okamura vůbec stíhán nebude. Možná je u nás schvalování genocidy košer. Zajímavé také bude sledovat, jestli Babišova vláda skutečně vykoupí prasečák v Letech. Nebo to byly jen sliby chyby?

Na místě, kde v naprosto nelidských podmínkách vyhasly životy, se dnes krmí prasata, říká Renata Berkyová. Více v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy